Vila Helenka - secesní klenot v naší nabídce

Nabízíme k prodeji jedinečnou historickou secesní vilu Helenka. Jedná se o luxusní nemovitost, která je vhodná pro rezidenční i komerční využití (sídlo firmy, designový hotel).

Vila Helenka - secesní klenot v naší nabídce

  

Secese v umění


Secese, z původního latinském výrazu „secessio“ je do dnešní doby posledním slohem, který svého času ovlivnil všechna umělecká odvětví, především architekturu, malířství, sochařství a literaturu. Vznikl koncem 19. století jako odpověď na těžkopádné tradiční a klasické umění. Na vrcholu slávy se secese nacházela zhruba v roce 1900 a její vliv byl nejvýraznější v evropských zemích. Za centra tohoto uměleckého směru byla považována Vídeň, Paříž a také Praha, kde Vám představíme jednu z nemovitostí – vilu Helenku, kterou naleznete výhradně v naší realitní kanceláři.

 


Architektura


Zásadním zlomem v architektuře secese bylo využití zcela nových materiálů, především oceli a železobetonu, stavěly se budovy s velkými prosklenými plochami, což bylo do té doby nemyslitelné. Velmi úzce bylo s architekturou spjaté sochařství – téměř všechna sochařská díla doplňovala nějakou stavbu, nebo s ní přímo souvisela. Většinou byla upevněna přímo na zdech budov a vyobrazovala historické či vlastenecké motivy.

 

architektura

 


Malba


Malba je v období secese velice výrazným odvětvím umění. Nejdůležitějším prvkem byla grafika, což je styl kresby pro toto období velmi typický – čisté a zřetelné linie a obrysy, které jasně definovaly náměty děl. Nejčastěji se jednalo o rostliny, zvířata a samozřejmě také motivy člověka. Překrásně zdobenou fasádu s květinovými vzory můžete obdivovat například právě u vily Helenka, na její západní straně je pak vyobrazena postava anděla a na jižní straně nepřehlédnutelné sluneční hodiny. Secesní malby vždy působily velmi harmonicky, využívaly ornamentálnosti, siluet jemných barev – to vše s citem a lehkostí. Specifické bylo zobrazování žen jako nositelek krásy a sexuality, byly vyobrazovány jako éterické bytosti, tajemné, svůdné, nezávislé, plné vášně a ženské síly. Nejvýznamnější osobností secese u nás byl nepopiratelně Alfons Mucha (1860 – 1939), jehož díla jsou považována za české národní dědictví.

 

malba

 

 

Secese v pražské architektuře

První secesní stavbou v Praze bylo Café Corso v ulici Na Příkopě, které navrhl významný architekt Bedřich Ohmann. Café Corso dnes již bohužel neexistuje a na jeho místě stojí poměrně strohý palác Příkopy. Další významnou stavbou je Národní dům města Smíchova na Zborovské třídě či Národní dům v Hybešově ulici v Karlíně. Mezi nejvýznačnější architekty pražské secese patří také Osvald Polívka, Antonín Balšánek, Josef Fanta či Bedřich Bendelmayer. První dva zmínění jsou autory zcela jedinečné noblesní budovy Obecního domu na Starém Městě z let 1905 – 1911, stojící na Náměstí Republiky vedle gotické Prašné brány. Překrásné prostory v čele se Smetanovou síní, jež pojme až 1500 lidí, ohromí špičkovými uměleckými díly, dokonale propracovanými detaily či intarzovanými podlahami.

 

 

Vila Helenka


Vila Helenka je jedním z pražských secesních architektonických unikátů, patří mezi významné stavby evropské architektury a nachází se ve slavné čtvrti rozměrných secesních vil na okraji Malvazinek.  Byla vystavěna v roce 1903 Ing. arch. Aloisem Kordou, jehož záměrem bylo vytvořit jedinečné rezidenční sídlo pro sebe a svou rodinu. Vila na první pohled zaujme vyřezávanými balkony, propracovanými freskami, štuky a především překrásně zdobenou fasádou, která je dílem malíře Františka Koblihy.

 

Helenka prošla dvěma kompletními nákladnými rekonstrukcemi, včetně její umělecké fasády. Na pěti podlažích nyní naleznete celkem dvacet stylových pokojů členěných do více či méně samostatných celků s devíti koupelnami. Každý z pokojů má zcela jedinečný interiérový koncept a originální design – například Anglický pokoj, Čínský pokoj, Zlatý pokoj nebo třeba Paví pokoj.

  pokoje

 

V podkroví vily vznikl luxusní moderní mezonet se střešní terasou – vzdušný, designově řešený s prosklenými příčkami, stylovou kuchyní a výtahem až do bytu. V nejvyšším podlaží vily se nachází pracovna ve věži s kruhovými okny, která jsou zcela nepřehlédnutelným ikonickým prvkem vily. Myslelo se zde i na byt pro správce, který se nachází v suterénu, jeho součástí je kuchyně, společenský prostor i technická místnost. Vilu obklopuje zahrada s terasami k posezení a jezírkem. Helenka může nyní sloužit jako rezidence, nadstandardní sídlo firmy, instituce či ambasády. Zcela unikátní investiční příležitostí by bylo přeměnit tuto krásnou secesní vilu například na apartmánový boutique hotel. 

 

mezonet

pracovna

 

Na inzerci vily můžete nahlédnout zde

Zajímá Vás více? Kontaktujte naši realitní makléřku Ing. Šárku Tichou na tel. +420 734 445 445 nebo na e-mailu sarka.ticha@luxent.cz.

 

 

zdroje: www.pamatky-praha.czwww.artmuseum.cz

Life & style

Novinky ze světa realit