Jak koupit či prodat luxusní nemovitost?

Jak koupit či prodat luxusní nemovitost?

Orientovat se na trhu luxusních nemovitostí není úplná hračka. Luxusní segment, zahrnující nevšední byty a domy v prestižních lokalitách, tvoří specifickou část tuzemského rezidenčního trhu. A má své specifické požadavky. Patří ovšem k těm nejbezpečnějším investicím, protože tolik nepodléhá výkyvům trhu. Nabídka luxusních nemovitostí je limitovaná, poptávka setrvalá a průměrná tržní cena tak konstantně roste. Jak si ale být jistý, že jde o nemovitost opravdu exkluzivní? 

Na čem záleží při prodeji či koupi luxusního domu či bytu? (podle analýzy společnost Luxent Exclusive Properties, která se na prodej a koupi luxusních nemovitostí zaměřuje).

Klíčové parametry k posouzení exkluzivní nemovitosti:

 • atraktivita lokality

 • velikost nemovitosti a její dispoziční řešení

 • přidané funkce (jako např. sauna, bazén a vířivka, fitness / posilovna, vinný sklípek, kinosál, altány, okrasná jezírka, tenisový kurt…)

 • dostatek parkovacích míst

 • exkluzivní výhledy z bytů či klidné, bezpečné okolí domů

 • velké terasy / zahrady

 • kvalita architektonického návrhu a design interiéru

 • špičkové použité materiály a vybavení

 • zdravé vnitřní prostředí

 • smart technologie

 • soukromí rezidentů

 • nadstandardní služby (např. recepce 24/7) 

Při prodeji luxusních nemovitostí platí jiné zásady než u těch tradičních. Každou je třeba posuzovat zvlášť a pečlivě zohlednit všechna specifika. Přestože se nacházejí i ve stejných lokalitách jako klasické nemovitosti, nelze je s nimi porovnávat a například podle nich požadovanou částku korigovat. „Správné určení tržní ceny vyžaduje mnoholeté zkušenosti a vynikající znalost trhu. U luxusních nemovitostí ještě více než u jakýchkoli jiných představuje důležitou součást prodeje správná prezentace prodávaného bytu či vily. Klientela poptávající tento segment má vysoké nároky: požaduje vkusný design, špičkovou kvalitu, možnost přizpůsobení svým často specifickým požadavkům. A navíc špičkový zákaznický servis,“ uvádí ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera. Naprostou samozřejmostí je diskrétnost, neboť tuto část trhu vystihuje jeho značná uzavřenost. S ohledem na vysoké částky, za něž se nemovitosti prodávají, musí mezi makléřem a klientem panovat oboustranná důvěra. Nepostradatelné je umění diplomacie: kupci i majitelé totiž často jednají v zastoupení. 

K často vyhledávaným parametrům exkluzivních bytů patří nevšední výhledy na Prahu. Typické je proto jejich umístění v nejvyšších patrech, oblíbené jsou rozlehlé penthousy či mezonety.

prosklena-ste-na

Fotografie: Luxent – byt o 220 m2 se třemi terasami v Praze – Holešovicích

 

Lokalita, lokalita, lokalita

Ať už se jedná o historickou nemovitost nebo nejmodernější projekt uznávaného architekta, vždy a za všech okolností je stěžejním faktorem lokalita. K nejžádanějším patří centrum Prahy, tedy například Malá Strana a Staré Město, dále Vinohrady, Břevnov, části Smíchova a Dejvic, ale etabluje se také Pankrác s vyrůstajícími výškovými budovami. Mezi populární čtvrti, obzvláště mezi mladou generací, se řadí Karlín a Holešovice. Výjimku tvoří vily, které jsou hojně rozesety po celé Praze a jejím širším okolí. Co se týče zbytku republiky, nelze generalizovat – podle Jiřího Kučery záleží případ od případu. Obecně ovšem ještě platí, že ve velmi atraktivních rekreačních oblastech, jako jsou například části Krkonoš či Šumavy, se stále častěji objevují exkluzivní nemovitosti druhého bydlení. Pokud jste milovníky vodních sportů, užijete si moderní apartmány na březích Lipna. Projekt MOLO Lipno resort nabídne novým rezidentům 91 exkluzivních bytů a penthousů. Dlouho ale neváhejte, rekreační nemovitosti zažívají nyní boom a brzy bývají vyprodané.

Lidé se v současné době uchylují do rekreačních oblastí, které vytvářejí prostředí druhého domova v přírodě. Jedním z nových luxusních projektů je MOLO Lipno Resort s kompletními službami a možností celoročního využití.

resort-s-molem-a-restauraci

Vizualizace: Luxent – projekt MOLO Lipno Resort

 

 Do samostatné kategorie pak dále spadají historické nemovitosti jako například zámky.

budova

Fotografie: Luxent – panství Prčice, Sedlec-Prčice

 

Byť se mnoho exkluzivních nemovitostí nachází ve stejných čtvrtích, bývá mezi nimi zpravidla dostatečně velká vzdálenost, aby soukromí rezidentů zůstalo zachováno. Ať už jde o solitérní bydlení na klidných předměstích, nebo o bydlení v uzavřených komunitách s 24hodinovým zabezpečením, je nezbytnou podmínkou, aby rezidenti měli k dispozici dokonalou infrastrukturu a občanskou vybavenost: od prestižních mezinárodních škol přes nákupní centra až po zdravotní péči. Jinak zcela průměrnou oblast může dále zatraktivnit vysoká koncentrace gurmánských restaurací a barů. Neodmyslitelnou součást exkluzivního bydlení samozřejmě představují i samotné pozemky. Ty musí odrážet úroveň dané nemovitosti – měly by tedy být v harmonii s její velikostí a nabízet prémiové vybavení (bazény, vířivky, pěstěné zahrady či altány, okrasná jezírka, nebo třeba i tenisový kurt).

Luxusní byty častokrát nabízejí o poznání špičkovější vybavení a funkce než běžné rodinné domy, i když nedisponují pozemkem. Sauny a vířivky si v dnešní době můžete bez problému zařídit i ve vnitřních prostorách nemovitosti.

vtower

Fotografie: Luxent – byt 4+kk s terasou v projektu V Tower, Praha 4 – Krč

 

Špičkové provedení je podmínkou

K charakteristikám luxusní nemovitosti patří vysoce kvalitní, nadčasové stavební materiály s dlouhou životností a elegantním nádechem. „Konstrukční materiály, povrchové úpravy, moderní zařízení a design musí být nad rámec toho, co je považováno za standardní,“ vysvětluje Jiří Kučera a dodává: „v dnešní době přibývá také téma udržitelnosti a rostoucí zájem o použití ekologických materiálů.“

Exkluzivní developerský projekt Březový Háj v obci Předboj, Praha-východ v sobě zahrnuje ekologicky šetrné a energeticky soběstačné domy. Ohled na životní prostředí a úsporu zajišťuje už samo architektonické řešení, které začlenilo prvky jako vytápění tepelným čerpadlem země – voda s podlahovým, stěnovým a stropním systémem. 

vila-pr-edboj

Vizualizace: Luxent – projekt 19 nových vil v Předboji, Praha-východ

 

Právě vizuální stránka domu či bytu bývá většinou tím prvním, co potenciální kupující bere v potaz. „Ve skutečnosti hraje estetika luxusní nemovitosti prim při rozhodování u velké části zájemců. Co se týče stylu, může se jednat o jak moderní, tak klasický. Vždy by však měl být uměřený, s pokorou ke svému okolí, avšak i přesto s unikátním a sebevědomým vzhledem. Někteří ocení i vhodně zakomponované inovativní prvky,“ říká Jiří Kučera.

Neméně důležitým faktorem je design interiéru, který by měl být zařízený nadčasově či ve svém originálním stylu a především v souladu se zbytkem nemovitosti. Zájemce o koupi často upoutají i vkusně zakomponované exotické doplňky nebo umělecká díla.

vi-r-ivka

Fotografie: Luxent – 370metrový byt 6+1 v pražské Krči

 

Na škodu není ani excentrické vybavení. Oproti běžným bytům snesou ty exkluzivní notnou dávku luxusu. Co byste říkali na křišťálové lustry či prosklené stěny a podlahy?

mezonet

Fotografie: Luxent – luxusní mezonetový byt 440 m2, Praha 5 – Hlubočepy

 

Nadstandard v každém slova smyslu

Exkluzivní nemovitosti díky nesrovnatelně větší rozloze v porovnání s těmi běžnými dokážou zajistit, aby každý člen vaší rodiny měl svůj vlastní prostor a soukromí. V plošně velkorysém měřítku jsou pak pojaty společné prostory: typicky s prostornou kuchyní, obývacím pokojem dostatečným pro setkávání většího počtu hostů a také s několika hostinskými pokoji. Jedinečné vlastnosti luxusní nemovitosti, které podle Jiřího Kučery musí dobrý realitní makléř umět zohlednit, obvykle přicházejí právě s doplňkovými místnostmi. Mezi exkluzivní funkce výjimečného domu patří různé herny, salonky, malá fitness, sauny, lázně a bazény, kina, prostorné šatny či vinné sklípky.

Nadstandardní množství pokojů umožňuje vyhovět nejrůznějším potřebám. Rodinné sídlo tak můžete obohatit svým vlastním privátním kinosálem, což určitě ocení všichni známí a kamarádi, kteří se k vám na filmové večery jen pohrnou.

  doma-ci-kino

Fotografie: Luxent – rodinné sídlo Panenské Břežany