21. ročník festivalu DESIGNBLOK otevírá v říjnu své brány ve znamení budoucnosti

Největší přehlídka designu a módy ve střední Evropě Designblok představí i letos žhavé novinky. Přijďte si také pro inspiraci, čím obohatit svůj interiér.

21. ročník festivalu DESIGNBLOK otevírá v říjnu své brány ve znamení budoucnosti

Prosluněné letní dny se už pomalu chýlí ke konci, což pro milovníky designu a módy značí jediné – již brzy se bude konat proslulý festival DESIGNBLOK, který se tentokrát ponese ve znamení budoucnosti. Zakroužkujte si v kalendáři 17. říjen a navštivte tento světový festival plný nejnovějších designerských vychytávek!

Mezinárodní pražský festival Designblok se letos těší už 21. ročníku, který se nebude konat nikde jinde než v pražském Průmyslovém paláci. Jedná se o největší přehlídku designu a módy v celé střední Evropě, která ročně přiláká desetitisíce návštěvníků a stovky vystavovatelů představující žhavé novinky spolu s nadějnými prototypy. Přijďte si také pro inspiraci, čím obohatit svůj interiér.

V rámci areálu Výstaviště se pravidelně otevírají čtyři hlavní prostory, mezi které patří Openstudio pro designéry, Superstudio určené výrobcům, Art House pro prezentaci sběratelského designu a samozřejmě i Designerie – centrální hala s instalací českých autorů. Tyto prostory jsou doplněny i řadou galerií, showroomů a pop-up shopů hostící doprovodné akce, které velkolepě završují program celého festivalu. 

Téma 21. ročníku: Budoucnost

Jak téma napovídá, letošní ročník bude především o inovacích a novém know-how, se kterým budou designéři provozovat svůj um v následujících letech. Podle ředitelky Designbloku Jany Zielinski se při prezentaci produktů bude klást důraz i na ekologické a společenské aspekty designerské práce. 

V rámci 21. ročníku Designbloku chceme ukázat, co může design udělat pro naši lepší budoucnost. Budeme zkoumat roli designéra, tedy jak má postupovat designér při navrhování nových produktů v našem věcmi přeplněném světě a jaká má být zodpovědná cesta výrobců při jejich výrobě,” dodává Jana Zielinski.

Doprovodný program plný zábavy a vzdělání

Součástí festivalu je i bohatý doprovodný program, díky kterému se mohou jeho návštěvníci těšit na širokou škálu kulturních akcí včetně koncertů, divadel, workshopů a přednášek. Na pořadu dne budou i odborné panelové diskuze na téma budoucnosti designu nebo také představení soutěží pro mladé designéry jako je Diploma Selection nebo Designblok Talent Card. 

I minulý Designblok měl co nabídnout

Poté co jsme se navnadili na letošní ročník, společně zabrouzdáme o rok zpět. Vzhledem k tomu, že se jednalo o 20. rok od založení festivalu Designblok zaměřeného na design nábytku, bytových doplňků, svítidel, a módy, hlavní téma u se neslo v duchu oslav. Důvodů slavit však bylo hned několik – kromě oslavy 20 let festivalu se rovněž slavilo stoleté výročí od vzniku Československa. Hlavním objektem zájmu se proto stala Designérie spolu s Vlajkoslávou, Masarykem, horou Říp, obří klouzačkou a interaktivní instalací pro děti i dospělé.

Holešovické Výstaviště a Colloredo-Mansfeldský palác poctilo minulý rok svou návštěvou celkem 41 834 účastníků, kteří zde mohli obdivovat produkty desítky výrobců a distributorů v čele s prestižními hosty z Belgie, Rakouska, Norska, Francie, Velké Británie nebo Švýcarska. Na scéně se tak ocitli takové ikony jako například holandská hvězda Ineke Hans, francouzská múza Marléne Huissoud nebo španělský designový inovátor Jorge Penadés.

Vítězné kousky

K Designbloku nepochybně patří i oceňování nejlepších designérů, kteří zde soutěžili v 9 kategoriích – nejlepší produktový a módní design, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. 

Absolutní vítězkou ročníku 2018 se stala Tereza Rosalie Kladošová, která naprosto ovládla celou designovou scénu. Kromě Terezy však zazářila i etablovaná česká designérka Lucie Koldová, jež si díky třem nadčasovým kouskům vysloužila ocenění Designéra roku. Prvním z nich je křeslo Chips Chair s originální ergonomií a vzdušným opěradlem ve tvaru bramborového lupínku.

designová křesla

Druhé ocenění dostala Lucie za svítidla Brokis Jack O’Lantern, která porotu nadchla ručně foukaným matovaným sklem ve třech elegantních odstínech s možností výběru mezi bílým/šedým mramorem a chromovým/černým rámem. 

světla

Do třetice všeho dobrého se ocenění dočkal i relaxační polstrovaný objekt Blossom vyvinutý prestižní německou firmou Käfer & Hummel. Lucie zde vsadila na jednoduchost a příjemné barvy a udělala dobře!

designový nábytek

Mezinárodní festival Designblok má každoročně neuvěřitelně nabitý program, při kterém srdce každého milovníka designu a módy vesele zaplesá! Potěšte své estetické cítění a navštivte tento oblíbený festival plný neotřelých nápadů, inovací a stylu!

Kdy: 17. 10. – 21. 10. 2019, 10:00 až 21:00 hodin
Kde: Výstaviště Holešovice, Praha 7

Foto zdroj: Archiv Designblok, Archiv Czech Grand Design

Life & style

Novinky ze světa realit