Architektura ve znamení miniatur: seznamte se s tiny houses

Jak se dá bydlet na pár metrech čtverečních - fenomén úsporného a dostupného bydlení.

Architektura ve znamení miniatur: seznamte se s tiny houses

Tiny house neboli v češtině „malinký domek“ představuje nový fenomén úsporného, dostupného a nevšedního obydlí. Ten k nám doputoval z USA, kde se kolem roku 2008 s nástupem hospodářské krize rozmohly alternativní způsoby bydlení. A nebylo nic lehčího, než si sám postavit obytnou chatku. Ani po odeznění nouze ale zájem o výstavbu malých domů nepolevil a z tohoto trendu se postupně vyvinul nový životní styl. Jeho vyznavači se snaží oprostit od konzumního způsobu života, cestovat, hledat svobodu a souznění s přírodou. To vše je jim díky nenáročným tiny housům umožněno. Jejich milovníci tak pořádají například i srazy, kdy se jich několik desítek sejde na louce nebo v lese a sdružují se do vlastních dočasných vesnic.

poji-zdny-tiny-house Zdroj: https://www.dumabyt.cz/…u_27154.html 

Nepokládáte se za podobného dobrodruha? Nemusíte se hned natrvalo přesídlit z luxusní novostavby v Praze do pojízdného domku. V dnešní uspěchané době a těžké pandemické situaci najdete v úniku do přírody hledaný klid a mír. Tiny housy totiž představují také oblíbenou verzi rekreačního obydlí. Mezi jejich hlavní přednosti patří naprostá vybavenost a pohodlí a dopřejí vám luxus nikým a ničím nerušené samoty, čerstvého vzduchu, svobody a relaxace. A co teprve ty výhledy na noční oblohu anebo naopak na ranní východ slunce? Navíc poznáte spoustu nových míst, jelikož pokaždé můžete zastavit v jiné lokalitě. Pokud chcete větší intimitu, jistě seženete atraktivní pozemky na prodej, kde pak najdete své bezpečné útočiště.

Jak se vejít na pár metrů čtverečních?

I když se většinou jedná o bydlení přechodné, musí splňovat veškeré náležitosti – tzn. obsahovat kuchyňku, toaletu, postel, úložné prostory, topení a vodu. Kromě malých rozměrů se tiny house vyznačuje mobilitou. Měl by být tedy schopný pohybu po silnici. Tímto může nápadně připomínat karavan. Od klasického obytného vozu, který všichni znají z českých silnic, se ovšem zásadně odlišuje. A to svým designem. Ve své podstatě se totiž nejedná o automobil, v němž se dá bydlet, ale o ztělesnění skutečného domu. Pouze ve výrazně menších rozměrech a s kolečky.

Narazit můžete na skutečně originální návrhy, neboť dost často si je lidé vyrábí sami. Na trhu samozřejmě existuje celá řada společností vyrábějících mobilní domy. Unikátem je Ecocapsule. Se soběstačnou jednotkou komfortně procestujete celý svět. Přitom se jedná o ekologickou verzi tiny housu, neboť je poháněna sluneční a větrnou energií.

tiny-house-pla-z

Zdroj: http://www.ecocapsule.sk/…

 

Mini domky u nás

Česká republika není s tiny housy pozadu. Patrně nejznámějším je dřevěný Tiny House Magenta od architekta Joshua Woodsmana, původním jménem Vojtěcha Valdy. S křiklavě růžovým designem brázdil českou krajinu a manifestoval svobodu a život bez dluhů a hypotéky. Plány k tomuto, a mnoha dalším domkům lze zakoupit pod značkou Pin-Up Houses a podle nich je zvládne postavit snad každý. Konkrétně k Tiny House Magenta vyjdou zhruba na 1 800 korun a samotná realizace se pohybuje okolo 58 000 korun.

r-u-z-ovy-domek Zdroj: https://www.pinuphouses.com/…-tiny-house/

Co se týče vlastního vyrobení, je cesta poněkud složitější. Neexistuje totiž legislativa upravující přímo tiny housy a problematické tak může být například získávání stavebního povolení. Kromě toho se i u nás objevily firmy, u nichž lze domek na míru objednat nebo jen pronajmout.

Patří mezi ně projekt Done českého studia DDAANN a Lukáše Otevřela, jenž se specializuje na proces výstavby tiny housů. Jednoduše si vyberete konkrétní typ luxusního domu, vždy o velikosti 12 m2 s 5 m2 terasou, a navolíte si vnitřní vybavení. Ceny se pohybují od 365 000 korun do 630 000 korun, v závislosti na zvolenou variantu a případné náklady na dopravu a montáž. Výroba konstrukce zabere zhruba 5 týdnů. Pak už buď vlastnoručně, anebo s odbornou pomocí stavíte. Následně dokáže firma poradit i s nejvhodnějším umístěním.

 

Tiny house si můžete i pronajmout

Domek si nemusíte ale hned kupovat. Některé tiny housy vždy na určitou dobu zakotví v přírodě a můžete zde strávit příjemné chvíle a odpočinout si. Domy za Prahou si lze pronajmout například od společnosti hideandseek. Model Aranka momentálně naleznete v klidném podhůří Šumavy. Kromě luxusního vybavení je zásobený veškerými potravinami a kosmetikou. Navíc nabízí saunu a krb, venku pak gril a houpací síť. Pobyt v Arance je jak dělaný pro nikým nerušené romantické večery. Jedna noc stojí kolem 4 014 korun, přičemž těch 14 korun firma věnuje na výsadbu stromu v daném místě.

  c-erny-domek-v-lese

loz-nice-a-ji-delna

Zdroj: https://www.hideandseek.cz/cz/pronajem

Zdroj titulní fotky: https://www.czechcrunch.cz/…nima-rukama/ 

 

Life & style

Novinky ze světa realit