Exotický onyx: Přírodní kámen, který se bude ve vašem interiéru vyjímat

Exotický onyx, který je bohatě vzorovaný a průsvitný, vnese do vašeho domova luxus. Tento zcela unikátní materiál se bude vyjímat v každém interiéru.

Exotický onyx: Přírodní kámen, který se bude ve vašem interiéru vyjímat

Onyx je jednou z nejvzácnějších variant deskových materiálů. Jedná se o krásný jemnozrnný kámen s výraznými vzory, které vznikaly po tisíciletí díky bohatému vrstvení a ukládání silikátových materiálů, jako je křemen a moganit. Strukturou mohou připomínat achát.

Hledáte-li luxusní materiál, který pozvedne váš interiér a bude zcela unikátní, zde je několik důvodů, proč byste měli zvolit právě onyx.

Zcela jedinečný

Onyx je vzácný exotický kámen, a jako přírodní materiál je každý kus naprostý originál a propůjčuje prostoru jedinečný charakter. I když je ve srovnání s jinými přírodními kameny, jako je mramor nebo žula, poměrně drahý a hůře dostupný, můžete se spolehnout na to, že se okamžitě stane nepřehlédnutelnou dominantou jakýchkoli prostor.

kamenná koupelna

Translucentní

Protože se jedná o průsvitný kámen, onyx úchvatně vyniká v kombinaci s podsvícením. Prohlédnout si to můžete na několika příkladech. Lze jej ale samozřejmě instalovat i běžným způsobem bez podsvícení.

obývací prostor

A jak se podsvícení instaluje? Za kamenem je standardně umístěn světelný zdroj ve formě LED pásek, který onyx osvětluje. Podsvícení nejen že podtrhuje kresbu onyxu, ale také osvětluje prostor příjemným tlumeným světlem.

Designový

Onyx lze použít mnoha způsoby na různých svislých i vodorovných površích ve formě pracovních desek, podlah či stěn. Vytváří se z něj také třeba designová umyvadla, lampy nebo sochy. Onyx je možné sehnat ve formě dlaždic, mozaik, desek či různých doplňků – ať už vyberete kteroukoli variantu, pozvedne váš interiér na zcela novou úroveň. Měli bychom však zmínit, že onyx není vhodný například jako kuchyňská deska. Je totiž náchylný ke skvrnám od některých v kuchyni klasicky využívaných ingrediencí, jako je třeba citronová šťáva nebo ocet. Také, protože se jedná o měkký kámen, může řezání a sekání na něm poškrábat desku.

onyx v koupelně

Kombinovatelný

Onyx vynikne nejlépe, je-li umístěn v prostorách vstupních hal, obývacích pokojů, koupelen atd. Dekorativní nástěnné panely vyrobené z onyxu jsou tenké a relativně lehké. Velmi elegantně působí například v kombinaci s materiály jako je tmavé dřevo, ocel nebo sklo.

barevný onyx

Barevný

Onyx seženete v různých barvách i vzorech, jako jsou třeba onyx white, onyx alabastro, onyx paradiso, onyx kilimangiaro, onyx smoke a mnoho dalších. Vypadá velmi působivě v interiérech obytných prostor, ale i kancelářích, hotelech či vstupních halách. Je zkrátka ideální pro všechny, kteří ocení jedinečný luxusní design.

krby onyx

Onyx je měkký a křehký materiál náchylný k praskání, takže by měl být používán selektivně a pouze v oblastech s nízkým provozem nebo v prostorech, kde nebude vystaven přílišnému zatížení. Větší desky onyxu bývají vyztuženy síťovinou, pryskyřicí či skleněnou podložkou, což jejich pevnost zvyšuje.

Tipy pro údržbu:

Onyx vyžaduje péči a údržbu, aby si udržel svou přirozenou krásu. K čištění používejte vždy pouze jemná mýdla. Nepoužívejte čističe na bázi kyselin, protože by mohly korodovat a leptat povrch.

K čištění povrchu používejte pouze měkký kartáč. Mýdlo odstraňte čistým suchým hadříkem a poté dalším suchým hadříkem. Onyx je křehký kámen, který se může zlomit, pokud s ním není zacházeno opatrně. Proto je vhodné nechat kámen profesionálně nainstalovat, v případě potřeby i s podsvícením.

koupelny onyx

koupelna

onyx v interieréch

Zdroje: longhi.it, tinostone.com, houzz.in, lushome.com, topwaystone.com, yvettecraddock.com, meganmorrisblog.com, digsdigs.com

Life & style

Novinky ze světa realit