Máte zařízené bydlení podle feng shui?

Prastaré učení feng shui je stále velmi oblíbené, a to především při zařizování nových interiérů. Inspirujte se radami pro harmonické bydlení!

Fenomén feng shui: Máte podle něj zařízené bydlení?

Umění feng shui se za posledních pár let stalo velkým fenoménem, a to zvlášť v oblasti bydlení. Kombinace barev, použité materiály i prostorové uspořádání nábytku – to vše má podle feng shui vliv na naši náladu, pocit štěstí a spokojenosti. Pronikněte s námi i vy do tajů starodávného feng shui a zjistěte, zda máte domácnost v souladu s tímto starodávným čínským učením.

Když zařizujeme náš vlastní domov, snažíme se o to, aby v nás probouzel pocity spokojenosti a štěstí. Tohoto cíle můžeme dosáhnout mnoha způsoby – hezkým nábytkem, elegantními dekoracemi či oblíbenými barevnými odstíny. Pravdou je, že se při tomto snažení dá využít také starodávný koncept feng shui, který se stal obrovským fenoménem po celém světě.

Co je feng shui a jak vzniklo?

Feng shui je tradiční čínské učení, které je staré již několik tisíc let. Vychází ze starodávných filozofických principů a zabývá se otázkou rovnováhy v prostoru společně s harmonickým plynutím energie. Jako jsme avizovali výše, učení feng shui se nejvíce využívá právě v domácnostech, nicméně výjimkou nejsou ani pracovní prostory včetně kanceláří, konferenčních místností či aul.

Zaměříme-li se na oblast bydlení, odborníci na feng shui věří, že tato filozofie vám pomůže vytvořit příjemný a harmonický domov. Podle nich dokáže feng shui přilákat prosperitu, udržovat rovnováhu ve vztazích, zlepšovat zdravotní stav, a to prostřednictvím správného prostorového uspořádání a využití barev.

feng shui svíčky

Zásady feng shui pro harmonický domov

Staří čínští myslitelé věřili, že domov představuje zrcadlo duše. Podle nich hraje roli každá maličkost, a to včetně rozmístění nábytku, orientace pokoje bytu/domu na určitou světovou stranu nebo také celková čistota jednotlivých prostorů.

Přečtěte si tipy na zařizování interiéru a zjistěte, do jaké míry je vaše bydlení v souladu s tímto čínským konceptem.

Předsíň a vchodové dveře

A nezačneme jinak než s vchodovými dveřmi – jak jedno čínské přísloví praví: Správně zařízený vchod, je cennější než vhodně vybavený zbytek domu. V učení feng shui mají vstupní dveře navíc velmi důležitou roli: představují symbol bohatství.

Co se předsíně týče, ta by podle feng shui měla být dostatečně čistá a uklizená, aby v ní energie mohla přirozeně proudit. V rámci dosažení tohoto cíle se doporučuje využít botník a skříně, a to za účelem zachování co nejvíce volného prostoru. Chcete-li tok energie podpořit ještě více, nezapomeňte do předsíně dát také zrcadlo a květiny.

Kuchyň

Kuchyň je často označována jako srdce domova a není divu – je to místo, kde se společně schází celá rodina. Podle učení feng shui si tak zaslouží speciální pozornost.

Začněme s kuchyňskou linkou. Jedná se o nejvíce výrazný prvek celé místnosti a na jeho umístění podle tohoto čínského učení velmi záleží. Podle feng shui by plocha kuchyňské linky měla být vždy natočena směrem ke vstupním dveřím, a to za účelem silnějšího průtoku energie. Ve stejný moment by však protější dveře nikdy neměly vést do ložnice – výpary z jídla by mohly narušit „jinovou“ zónu a výrazně ovlivnit kvalitu spánku.

Z hlediska celkového dojmu a barevnosti bychom měli dbát na to, aby kuchyň měla dostatek přirozeného světla a zároveň byla vymalována ve světlých tónech. Co se týče jejího tvaru, vyhnout bychom se měli jakémukoliv zákoutí – kuchyň by měla mít pravidelný tvar bez větších zastavěných útvarů, a to opět pro lepší proudění energie.

kuchyň s výhledem

Obývací pokoj

Za zmínku rovněž stojí obývací pokoj, jenž by podle feng shui měl být dostatečně velký a světlý. Tím nejdůležitějším prvkem je celá sedací souprava, kterou je vhodné umístit tak, aby směřovala ke dveřím. Sedět zády k příchozím je v této situaci zcela nevhodné.

Stejně jako vchodové dveře i stůl v obývacím pokoji by měl být čistý a nepoškozený – v tomto případě totiž symbolizuje zdraví. Není proto od věci na něj postavit vázu s živými květinami, které pozitivní energii ještě více přitáhnou.

A co se barev týče, i zde je dobré držet se světlých tónů a jemných hřejivých odstínů. Mezi žhavé kandidáty patří například světle žlutá, oranžová, béžová či krémová. Chybu však neuděláte ani s dalšími pastelovými barvami.

feng shui obývací pokoj

Ložnice

Ložnice by pro měla představovat zónu klidu, odpočinku a inspirace. I přesto se mnoho z nás probouzí rozlámaní a bez energie. Podle učení feng shui je na vině špatné proudění energie na základě nesprávného uspořádání předmětů v interiéru.

Zásada číslo 1 zní: Odstraňte veškerý nepořádek. Vyházejte ze skříní všechno nepotřebné a nezapomeňte ani na prostor pod postelí – ten by podle tohoto čínského učení měl zůstat úplně prázdný. Mnoho uložených věcí v těchto místech totiž bere energii a brání kvalitnímu spánku.

Pozor byste měli dávat také na zrcadla. Ta se nedoporučují věšet naproti oknu či posteli – v této poloze totiž odráží světlo, což vede k energetickému úbytku.

feng-shui-loznice

Dětský pokoj

Podle odborníků na feng shui je zařizování dětského pokoje opravdovou výzvou. V jednom prostoru je totiž nutné skloubit místo na spaní, hraní a učení.

Feng shui tedy říká, že dětský pokoj by měl být pomyslně rozdělen na tři části:

  • aktivní na hry (jang)
  • klidovou na spánek (jin)
  • neutrální na studium

Tyto zóny by následně měly být jasně oddělené, a to například kobercem či paravánem.

V dětském pokoji by rovněž neměly být televize, telefony ani žádné další elektrospotřebiče, které by narušovaly tok energie. Stejně tak to platí pro velké rostliny a masivní kusy nábytku.

Ať už máte rádi filozofické teorie či nikoliv, čínské učení feng shui přináší originální tipy, jak si zařídit interiér a nastolit rovnováhu. Inspirujte se i vy touto zajímavou filozofií a vyzkoušejte si její efekt přímo na sobě. Rozhodnutí, zda feng shui funguje, nebo ne, necháme už zcela na vás.

Líbí se vám interiéry a dekorace na fotografiích? Obraťte se na Studio Nika!

Life & style

Novinky ze světa realit