Genius Loci | Duch místa, které vás inspiruje

Prohlédněte si zajímavé nemovitosti k prodeji, místa a lokality s jedinečnou atmosférou a zjistěte, jak se utvářel pojem Genius loci – duch místa.

Genius Loci | Duch místa, které vás inspiruje

Genius Loci se dá interpretovat jako označení pro výjimečné místo, místo se silným charakterem a jedinečnou identitou, zvláštní a neopakovatelnou atmosférou, určitým kouzlem a tajemstvím. Lokalita je utvářena z různorodých prvků. Mohou to být přírodní jevy a útvary a jejich uspořádání. Například tektonické zlomy, geomagnetické anomálie, zvláštní vůně a vlhkost, atmosférické a světelné podmínky, roční období a klima. Nebo to může být také unikátní architektura výtečně zasazená v krajině, a samozřejmě i historie a události s místem spojené. Takové místo nám poskytuje unikátní zážitek, nebo i třeba pocit emocionální jistoty a bezpečí. Působí na nás mocným dojmem. Každý z nás vnímá genius loci velmi subjektivně s ohledem na své kořeny, kulturní povědomí a další vlivy. Ale samozřejmě existují místa, která jsou vnímána obecně pro svoji jedinečnou atmosféru jako mimořádná a charismatická. Zažíváme zde pocit vznešenosti, tajemnosti, nostalgie, mystičnosti, nekonečnosti, máme estetický a umělecký zážitek, kultivujeme naši mysl. 

Naše země byla osídlena odpradávna a předkové svá místa pro obydlí vybírali pečlivě, s citem i praktičností. V mírném pásmu v české kotlině a úplném centru Evropy je naše dynamická a dramatická krajina nejen mimořádně krásná a úrodná, ale má právě onen silný charakter a životu příznivé vlastnosti. Sestává se z údolí, rovin, kopců a hor, místy z ní vystupují divoké skalní útvary nebo kuželovité vyhaslé sopky. Je porostlá lesy střídajícími se s obdělávanou zemědělskou půdou. Protkaná řekami, rybníky, jezery, jejichž hladiny mají odhmotňující účinek, odráží proměnlivé nebe a propůjčují krajině harmonickou vyváženost. Tato pestrost přírodních útvarů a jevů dodává prostředí přirozené lidské měřítko a úchvatnou atmosféru.

V našem prodejním portfoliu máme možnost nabídnout vám některé nemovitosti, které leží na unikátních místech. V kouzelné a přitom zdánlivě nenápadné krajině nedaleko Prahy 6 je nyní například k dispozici stavební pozemek u rybníka v historické vesničce Pazderna na Praze-západ. Na pozemku bezprostředně sousedícím s několik set let starým rybníkem lemovaným stoletými vrbami stojí krásně zachovaná stodola postavená před více než dvěma sty lety ze zlaté opuky, která se nedaleko těžila. Má veliký potenciál a umožňuje výjimečnou příležitost skloubit stavebně historickou stavbu se soudobým řešením pro pohodlné rodinné bydlení. Jedná se o interní nabídku, v případě zájmu kontaktujte Ing. Lenku Munter na tel. 773 769 769 či e-mailem na lenka.munter@luxent.cz.

  rybnik

pastvina

Velkou výzvou pro výstavbu novodobé rodinné vily je také unikátní pozemek ve velmi klidné části jedné z nejprestižnějších pražských čtvrtí – na Ořechovce.

ořechovka

pozemek

Další ojedinělá nemovitost plná překvapení, kterou nabízíme, se nachází o dost dále, v krásném prostředí přírody, které v mnohém připomíná proměnlivou českou krajinu. Poblíž údolí řeky Hudson ve státě New York stojí venkovská usedlost z roku 1780, obklopena rozlehlou zahradou, soukromým lesem, sadem, bylinkovou a zeleninovou zahrádkou. Pospojovaná cestičkami vydlážděnými z cihel si dodnes zachovává svůj původní půvab. Zde zapomenete, že se nacházíte pouhé dvě hodiny jízdy od Manhattanu. Tato historická nemovitost by mohla skvěle sloužit jako víkendové nebo letní sídlo a třeba i trvalé bydlení pro rodiny, které pracují v centru New Yorku.

dům s pozemkem

dům v connecticutu

V minulosti závisela možnost přežití člověka na dobrém vztahu k místu kde žil, v prostředí své krajiny, ale také na kořeny svého rodu, vazbě na sousední rodiny a přátele a na vzájemnou výpomoc. Podvědomě tušíme, jakou moc může mít onen příjemný pocit, pocit domova, něčeho s čím jsme duchovně spojeni a kde se cítíme takzvaně ve své kůži. Výběr příznivého místa pro žití je naprosto klíčový. Při hledání takové adekvátní nemovitosti je důležité pochopit ono dané místo a snažit se zachovat jeho ducha.

Pokud vás zajímají mimořádné nemovitosti, rádi Vám pomůžeme s výběrem a realizací koupě.


Ing. Lenka Munter je seniorní makléřkou v realitní společnosti Luxent sídlící v historickém centru Prahy, která se specializuje na prodej a pronájem luxusních nemovitostí. Má rozsáhlé zkušenosti mimo jiné s nákupem a prodejem historických nemovitostí.

Lenka Munter, 773 769 769, lenka.munter@luxent.cz

Life & style

Novinky ze světa realit