Jaké moderní kanceláře jsou v kurzu a podle čeho vybírat?

Jaké jsou aktuální trendy při výběru kanceláří a které pražské lokality jsou nejžádanější? Přinášíme tipy na zajímavé komerční projekty v naší nabídce.

Jaké moderní kanceláře jsou v kurzu a podle čeho vybírat?

Jako houby po dešti rostou současné kancelářské prostory, které reagují na vysokou poptávku ze strany tuzemských i zahraničních firem. Za poslední rok jsme tak mohli být svědky vzniku zbrusu nových moderních administrativních komplexů i zrekonstruovaných budov, které byly zanedlouho pronajaty. V jakých částech Prahy jsou kancelářské prostory nejpopulárnější a co hraje při výběru moderní kanceláře hlavní roli?

Množství kancelářských budov narůstá neuvěřitelně rychlým tempem. Minulý rok se podle poradenské firmy Cushman & Wakefield mělo dostat na trh dalších 165 tisíc metrů čtverečních, jedná se tedy nejrozsáhlejší výstavbu nových administrativních prostorů od roku 2008. Ptáte se, co je hlavní příčinou? Zásluhu na tom má zejména klesající nezaměstnanost a rozvoj kancelářských profesí, pro které developeři budují jako o závod. Kromě vlastní výstavby je další možností, jak vyhovět vzrůstajícím požadavkům nájemců v konkurenci nově vznikajících komplexů je revitalizovat kancelářské budovy. K tomuto kroku vede řadu investorů a developerů i dlouhý schvalovací proces pro výstavbu nových projektů. Tento rozvoj však staví firmy do obtížné pozice – jakým způsobem vybrat optimální kancelářské prostory?

administrativni-budova

Tři faktory pro výběr moderní kanceláře

Vybrat si ze záplavy možností ten správný kancelářský prostor může být pěkně tvrdý oříšek. Většina prostorů se navíc zpravidla pronajímá na dobu delší než 1 rok, což staví společnosti do role, kdy musí promyslet své plány do nejmenšího detailu. Při výběru je tak klíčové zvažovat:

  • Velikost a kapacitu kanceláře
  • Rozpočet na pronájem kanceláře
  • Druh moderní kanceláře

Velikost a kapacita kanceláře

První věc, kterou je při hledání nutné brát v potaz je nepochybně velikost potřebného prostoru. Kolik pracovníků bude v kanceláři sedět? Kolik místností je zapotřebí? Je v plánu rozšiřovat zaměstnanecký tým? Pro zodpovězení těchto otázek mohou pomoci lehké matematické výpočty, které potenciálním nájemníkům vytvoří přesnější představu. Na každého zaměstnance je nutno počítat alespoň s 11 metry čtverečními. Potřebná plocha se tak vypočítá jednoduchým násobením celkového počtu všech zaměstnanců a přičtením asi 30 % na společné prostory. V případě, že firmy plánují najímat další zaměstnance, připsat by se mělo dalších 10–20 metrů čtverečních navíc.

komerční budova

Rozpočet na pronájem kanceláře

Zohlednit se musí i rozpočet kanceláře – ne všechny nabízené možnosti se nachází ve finanční rovině, která je pro firmu přijatelná a dostupná. Nejedná se pouze o částku za pronájem, ale také náklady na energie, služby a další výdaje, které je nutno do finálního nájmu započítat.

Druh moderní kanceláře

Pro kupce a budoucí nájemníky je rovněž podstatný druh kanceláře. Jedná se opět o otázku vkusu, preferencí a potřeb konkrétního podniku. Hledáte nevybavené kanceláře? Kanceláře zařízené moderním kancelářským nábytkem? Máte v plánu mít v kanceláři atrium, office huby nebo breakout zóny? To všechno jsou aspekty, které musí firmy před začátkem hledání vzít v potaz. I od této záležitosti se totiž odrazí výška nájemného či kupní cena.

Moderním kancelářím vévodí Karlín, Pankrác a Smíchov

Při výběru moderních kanceláří hraje výraznou roli lokalita. Pokud bychom se zaměřili právě na Prahu, našli bychom několik oblastí, kde se za poslední dobu kanceláře staví o sto šest. Řeč je zejména o Karlíně na Praze 8, který je podle společnosti Cushman & Wakefield jednou z nejatraktivnějších lokalit. Průzkumy této firmy udávají, že v roce 2018 bylo pronajato bezmála 48 tisíc metrů čtverečních, což ve výsledku tvoří asi 14 % všech kanceláří v Praze. Důvody, proč zrovna Karlín jsou více než jasné – jeho předností je především vynikající dostupnost do centra, vizuálně přitažlivé prostředí i dostatek parkovacích míst.

kancelář open space

Nesmíme ani zapomenout na populární Prahu 5, která skýtá kancelářské prostory zejména na Smíchově, Andělu, ve Stodůlkách, Nových Butovicích nebo Jinonicích. Jedná se údajně o druhý největší kancelářský trh, a to díky své skvělé dopravní dostupnosti a široké nabídce služeb. Statistiky udávají, že moderní kanceláře v této pražské části obsazují hlavně farmaceutické, výrobní a IT firmy. Mezi další oblíbené čtvrti z hlediska pronájmu kanceláří je Pankrác, kde se pronajalo více než 40 tisíc metrů čtverečních. Jedná se o oblíbenou městskou část Praha 4, ve které si vybojovaly místa na výsluní oblasti jako je Pražského povstání, Vyšehrad nebo Budějovická.

Současné kancelářské trendy

Pro zajímavost tu máme i pár trendů, které dnes v moderních kancelářích jasně dominují. Velkou vlnu nadšení rozpoutávají zejména zelené kanceláře, jež válcují běžné kanceláře svým ekologickým chlazením a vytápěním, přirozeným osvětlením nebo skvělou akustikou. Mezi celosvětové trendy rovněž patří přeměna nudné kanceláře v bujnou džungli, kde to zelení jenom překypuje. Jejich oblíbenost má zásadní důvody – podle nizozemského průzkumu snižují nemocnost zaměstnanců a zároveň zvyšují produktivitu a efektivitu až o 10 %. Velmi oblíbená jsou také odpočívadla a relaxační prostory, které při přestávkách ocení každý zaměstnanec.

Vzdušné a útulné office huby, sedací pytle a breakout zóny navozují pocit domácí pohody a hravě si poradí s odbouráváním stresu a napětí. Asi vás nepřekvapí, že tyto trendy hrají zásadní roli v otázce spokojenosti zaměstnanců. Každý preferuje uvolněné prostředí s přístupem k zeleni a kvalitnímu venkovnímu prostoru. Firmy si tento fakt uvědomují a ví, že pokud chtějí pozitivně naladěné a produktivní zaměstnance, budou jim muset nabídnout vhodné pracovní prostředí – není proto náhodou, že kancelářské prostory s těmito trendy se začínají velmi rychle rozšiřovat.

komerční budova v zeleni

Pokud jste se i vy ocitli v situaci, kdy hledáte kanceláře na prodej či pronájem, neváhejte navštívit naši pobočku Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 28, Praha 1 – Josefov. Nejen, že nabízíme pěkné kancelářské prostory, ale rovněž máme přehled o nejnovějších developerských projektech po celé České republice. Přijďte k nám na šálek dobré kávy a popovídejme si o vhodných projektech a potenciálních investicích.

Life & style

Novinky ze světa realit