Krby: strážci domácí pohody

Designové krby jsou často nedílnou součástí útulného interiéru. Prohlédněte si rozmanité typy, vhodné do nejrůznějších prostor a zjistěte, zda je vhodnější krb plynový či na dřevo.

Krby: strážci domácí pohody

Mírné světélkování ohně, pocit jemného tepla obklopujícího prostor – krby mají moc vytvářet útulnou atmosféru, vybízející k posezení, rozjímání, dodávající pocit bezpečí a pohodlí. Stejně jako tomu už v dávných dobách, kdy byl oheň jediným zdrojem tepla, nástrojem k přežití. A tento pocit je v našich instinktech stále hluboce zakořeněn. Při výběru toho pravého krbu jsme mnohdy omezeni prostorem, rozpočtem, strukturou domu či bytu, nebo i vlastním životním stylem. V tom případě je na místě položit si důležitou otázku – vybíráme krb na plyn či dřevo? Plyn je výhodný jako čistý zdroj tepla, který lze pohodlně ukrýt za skleněnými dveřmi, díky čemuž je tou „bezpečnější“ variantou. Nicméně, pokud prostor, se kterým pracujete, má již infrastrukturu a zdivo, umožňující umístění krbu na dřevo, je zde výhoda jak ekologická, tak pro mnohé i pocitová. Ono nenapodobitelné praskání ohně je totiž tím pravým pohlazením pro duši. V současnosti se dají krby – jak na dřevo, tak plynové – rozdělit do několika kategorií: centrální, krby na zakázku, betonové, cihlové, mramorové, otevřené, zabudované a venkovní.

 

 

Centrální krby

Centrální krby, jak naznačuje název, působí jako ohnisko uvnitř místnosti. V mnoha případech přinášejí pocit podobný posezení u otevřeného táboráku – prostor, který vybízí k vyprávění příběhů a sbližování. Centrální krby bývají nejčastěji umístěny v nejprostornějších (mnohdy společenských) místnostech, jejichž účel a smysl dokonale podtrhují.

 

cen2

dsdds

 

Krby na zakázku

Krb je z pohledu designu vždy velkou příležitostí, ať už jde o styl klasický nebo extravagantní. Závěsné, volně stojící či zabudované – všechny mají společné to, že jsou individuálně navrženy tak, aby přesně zapadaly do prostor, v nichž jsou umístěny.

 

 

zakaz2

zakaz1

 

Betonové krby

Betonové krby se mohou často zdát příliš unylé. Je tomu tak proto, že ve většině případů se jedná spíše o jednoduché vymezení prostoru, který oheň obklopuje. Tato konkrétní kategorie je spíše o celkové architektuře než o samotném designu krbu. I tak ale může být v kombinaci se správným umístěním v interiéru velmi efektivní.

 

bet2

 


Cihlové krby

Cihly a oheň si po mnohých stránkách výborně rozumí, takže není divu, že najdeme tolik skvělých příkladů cihlových krbů. Dodávají totiž ten pravý pocit klidného útulného domova a v kombinaci s praskajícím dřevem se stále těší celosvětové oblibě. Jedná se zkrátka o nadčasovou klasiku.

 

bwearablecom-cihl1

cihl2

 

Mramorové krby

Předností mramorových krbů je jejich luxusní, reprezentativní vzhled a je ideální volbou pro vytápění. Mramor má totiž jedinečnou schopnost akumulace tepla a ještě dlouho po vyhasnutí krbu své okolí prohřívá. Dalšími z výhod jsou i odolnost materiálu vůči oděrkám, žáru a jeho jednoduchá údržba.

 

mram1

mram2

 

Krby s průzorem

Tyto krby mohou být vizuálně velmi efektivní, ať už se jedná o krb zabudovaný do příčky mezi dvěma místnostmi nebo o krb s průzorem ven. V prvním případě „zabijete dvě mouchy jednou ranou“ – krb zútulňuje najednou hned dvě místnosti. Druhá varianta je velmi působivá, je-li zkombinována s krásným výhledem nebo úchvatným okolím.

 

vyhl1

  

Vestavěné krby

Jedná se o nejčastější a nejvyužívanější variantu ze všech. Vestavěné krby bývají již po staletí nejvýznamnějším architektonickým prvkem v domě. Možnosti jejich zpracování jsou totiž nekonečné – od rozměrů přes konkrétní tvary až po jejich osvětlení. 

 

vestav2

vestav1

 

Venkovní krby

Venkovní krby jsou stále oblíbenější součástí zahrad, teras i altánů, ideální pro venkovní garden party. Často bývají zkombinovány s praktickými doplňky jako gril či udírna a poskytují tak vše, co potřebujete k příjemnému večernímu posezení s přáteli. 

 


venk2

venk

 

zdroj: https://www.yellowtrace.com.au

Life & style

Novinky ze světa realit