Moderní zelená domácnost: Šetrná k životnímu prostředí a mimořádně úsporná

Jak mít ekologickou a současně ekonomickou domácnost? Přečtěte si několik základních informací o solárních panelech, tepelných čerpadlech, chladících stropech a dalších.

Moderní zelená domácnost: Šetrná k životnímu prostředí a mimořádně úsporná

Jste fanoušky zelených domácností a hledáte inspiraci, která vám pomůže vylepšit vaše dosavadní bydlení? Pak se vám jistě budou zamlouvat tyto aktuální trendy, s nimiž bude vaše domácnost jak eko-friendly, tak ekonomická. Řeč bude například o solárních panelech, tepelných čerpadlech, chladících stropech a dalších.

Každý rok jsou nám představovány novinky v oblasti bydlení, které nás informují o aktuálních trendech. A zatímco se tyto trendy rychle mění, jeden z nich přetrvává již řadu let. O co se jedná? Hitem posledních let je nepochybně zelená domácnost. Češi se totiž o ekologické bydlení zajímají více než kdy dřív.

Češi a ekologie

Podle loňského průzkumu agentury Ipso se přístup Čechů k ekologii za posledních deset let výrazně změnil. Stále více lidí podporuje třídění odpadu a necelých 90 % domácností se snaží šetřit elektřinou, plynem i vodou. Způsoby, jak této úspory dosáhnout je mnoho – od opatrnějšího zacházení s energiemi až po výměnu energeticky náročných spotřebičů. Trendem posledních let se stala právě zelená domácnost a technologie či zařízení, které tento koncept podpoří. Jaká to jsou?

TOP ekologická technologie pro chytrou a ekonomickou domácnost

·Solární panely

Velký boom aktuálně zažívají solární panely – tak hovoří data Mezinárodní asociace pro energii (IEA), která mimo jiné tvrdí, že zájem o solární energii roste dokonce rychleji než o jiné obnovitelné zdroje. Podle předpovědí se globální kapacita solární energie do roku 2022 až ztrojnásobí.

Proč jsou solární panely tak oblíbené? První z těchto aspektů je nepochybně velká úspora energie. Panel si jednoduše poradí s přeměnou slunečního záření na elektřinu, což domácnostem zajistí nejen slušný zdroj energie, ale také menší závislost na externích dodavatelích. Mezi další výhody solárních panelů patří i jejich dlouhá životnost a stále nižší pořizovací cena.

solární panely

·Tepelná čerpadla

Dalším hitem eko domácností jsou také tepelná čerpadla, která představují ekologické a úsporné vytápění rodinných domů a v některých případech i firemních objektů.

Jejich využití se odvíjí od zdroje energie, ze kterého teplo berou – může jít například o zemi, vzduch či vodu, kterou čerpadla efektivně přemění na energii. Na rozdíl od dalších tepelných zdrojů jako je elektřina nebo plyn, ušetří tepelné čerpadlo více než polovinu nákladů na vytápění. A díky tomu se tato alternativa jeví jako skvělý strategický krok pro mnoho domácností.

Úsporné osvětlení

Klasické žárovky? Ty jsou v eko domácnosti už dávno tabu. Čím dál více se naopak rozmáhají LED úsporné žárovky, které lze namontovat do jakýchkoliv typů osvětlení. Kromě žárovek jsou dnes moderní také LED stropní světla, která se hodí pro osvětlení větších prostorů, a to například kuchyně či obývacího pokoje.

Pokud však vlastníte výše zmíněné solární panely, můžete si jednoduše vytvořit energeticky soběstačné osvětlení. Oblíbeným řešením je například vestavné solární LED svítidlo se zabudovaným pohybovým senzorem, které energii čerpá přímo ze solárních panelů, popřípadě z jejich baterií. Je to jednoduché, praktické a trendy!

Dveřní clony

Nepříjemný průvan a zbytečné větrání – při otevírání vstupních dveří se tomu zkrátka nevyhneme. Při takových situacích nám však domů proniká chlad, nebo naopak uniká nastřádané teplo. Co s tím? Řešením na míru a trendem posledních let jsou praktické dveřní clony.

Ty se jednoduše nainstalují do jakýchkoliv dveří či vrat – ideálně tam, kde je nejvyšší riziko průvanu. Tam dveřní clony pomáhají nejen udržet teplo/chlad uvnitř místnosti, ale zároveň se starají o to, aby dovnitř neproniknul pyl a další látky poletující ve vzduchu.

Chladící stropy

Přestože klimatizace plní funkci chlazení poměrně dobře, na trhu je již mnohem sofistikovanější technologie, která je navíc mimořádně ekologická. Řeč je o topně-chladících stropních konstrukcích, kterým neřekne nikdo jinak než chladící stropy. Jak vlastně fungují?

V nainstalované klima-stěně cirkuluje studená voda, jež samovolně udržuje příjemnou teplotu v místnosti, i když venku panují vysoké teploty. Provoz je tichý, komfortní a bez rizika průvanu a víření prachu. A co víc, chladící stropy mohou být rovněž použity pro vytápění, což ve výsledku domácnostem ušetří náklady za topení až o 40 %.

Luxusní projekty v Praze a okolí, které jdou zeleným domácnostem příkladem

Nový moderní developerský projekt Na Meandru

V Praze a jejím okolí bychom našli mnoho unikátních novostaveb, které trendy zelené domácnosti dokonale podtrhují. Skvělou ilustrací jsou tyto luxusní vily na Meandru, které vás překvapí jak svým unikátním vzhledem, tak sofistikovanými eko technologiemi.

Hlavním cílem developerů zde bylo vytvořit nejen krásné bydlení, ale také plně připravit domy na ekologický a soběstačný provoz. V rezidencích Na Meandru proto nechybí solární panely ani tepelné čerpadlo země – voda.Tyto inteligentní technologie umožňují vilám na Slunečné stráni až osmiměsíční energetickou nezávislost na externích dodavatelích.

vila na meandru

projekt na meandru

Developerský projekt Viladům Děvín

Mezi další developerský projekty, jež splňují parametry zelené domácnosti, je rovněž tento unikátně zrekonstruovaný Viladům Děvín. Tato skvostná rezidence se nachází nedaleko vilové čtvrti pod Dívčími hrady, od níž je také odvozen její název.

Architekti se u tohoto projektu inspirovali vzhledem prvorepublikových vil, a to zejména v použití kvalitních materiálů včetně masivních dřevěných podlah a velkoformátových obkladů. Tento jedinečný historický ráz skvěle kontrastuje s nainstalovanými chladícími stropy, které představují ekologickou a úspornou formu klimatizace, jež v zimě umožňuje i šetrné vytápění.

viladům děvín

obývací pokoj

Ekologická a ekonomická domácnost se nemusí nutně vylučovat – pravdou je, že v mnoha případech tvoří harmonické duo, které se skvěle doplňuje. Majitelé těchto domovů si pak mohou užívat spotřebiče a technologie, jež nijak nezatěžují životní prostředí a zároveň přináší velkou úsporu peněz – zkrátka win-win situace.

Life & style

Novinky ze světa realit