Navštivte jedinečná muzea podvodního umění, vytvořená Jasonem deCaires Taylorem

Jedinečná podvodní muzea, vytvořená britským ekologickým umělcem Jason deCaires Taylor, která přináší poselství dalším generacím. Úchvatné sochy a plastiky pod vodní hladinou.

Navštivte jedinečná muzea podvodního umění, vytvořená Jasonem deCaires Taylorem

 

THE SCULPTURE CORALIUM, MALEDIVY


  

podvodni-muzeum

 

Britský ekologický umělec Jason deCaires Taylor nedávno dokončil svou poslední, dosud nejvíc ohromující práci – The Sculpture Coralarium, první částečně ponořenou galerii na světě. Nachází se uprostřed největší vyvýšené korálové laguny na ostrově Fairmont Sirru Fenu Fushi. Větší část galerie se nachází pod mořskou hladinou a hosté jsou vyzýváni k šnorchlování a proplouvání mezi instalacemi. Umělecké sochy a skulptury jsou vytvořeny z materiálu, bezpečného pro mořské prostředí s neutrálním pH a jsou navrženy tak, aby podporovaly růst korálů a časem poskytly útočiště mořským živočichům.

 

socha

 

The Sculpture Coralarium je první maledivské podvodní muzeum a jeho instalace trvala přibližně pět měsíců. Galerie začíná dlouhým plaveckým bazénem, ​​který protíná pláž a vede ke korály lemované cestě dál do moře. 100m dlouhý chodník slouží jako symbolický práh jinému světu. Další pěti až desetminutové plavání odhaluje ponořené schodiště, které náleží k budově o rozměrech 6 metrů se stěnami z nerezové oceli. Samotné stěny jsou inspirovány korály s laserem vyřezanými otvory, které umožňují průchod vody a mořského života. Přední fasáda je obvykle ponořena do mediánu přílivu tři metry.

 

vodni-stavba

plaz

koraly

„Podmořská oblast instalace zahrnuje například řadu dětí, dívajících se nahoru k mořské hladině. To vyvolává otázky týkající se hrozby změny klimatu a nárůstu hladiny moří a důsledků pro budoucí generace," uvádí autor projektu. "Cílem instalace je zhmotnit všechny elementy života, jejich vzájemnou závislost, soužití člověka a životního prostředí ve vyrovnaném vztahu. Coralarium se stává neobvyklým portálem k divům podvodního světa. “

detail-sochy

maledivy

 

MUSEO ATLANTICO, KANÁRSKÉ OSTROVY


 

sochy-proti-zdi

 

Ponořte se do čisté modré vody u pobřeží Lanzarote a můžete se setkat tváří v tvář s tajemným davem nehybných lidských postav. Tyto úchvatně krásné plastiky jsou rovněž dílem umělce Jason deCaires Taylor, který nedávno instaloval první fázi svých neuvěřitelných podvodních betonových děl pro Museo Atlantico, první podmořské skulpturní muzeum v Evropě na Kanárských ostrovech. Jedinečná a trvalá sbírka muzea zvýší povědomí o hrozbách, kterým čelí světové oceány a zároveň podpoří růst rozsáhlého umělého útesu.

 

podvodni-sochy

muzeum

Museo Atlantico se nachází 15 metrů pod povrchem a bude zahrnovat přibližně 300 ekologicky šetrných soch, stejně jako podvodní botanickou zahradu plnou soch lidí a rostlin objevujících se v Lanzarote. Jedním z nejvýraznějších instalací je „The Raft of Lampedusa“, potopená loď se 13 uprchlíky. Umělecké dílo je moderní interpretací francouzské romantické olejomalby „The Raft of Medusa“ z roku 1818 Théodore Géricault.

 

socha-a-ryby

 

Hlavní instalací Museo Atlantico je Rubikon, který zahrnuje skupinu 35 lidí – postavy jsou inspirovány občany Lanzarote, mnozí z nich mají chytré telefony a elektroniku, které symbolizují „Instagramovou generaci“ – jdoucí proti zdi, kterou popisují jako „bod bez návratu nebo portál do jiného světa.“

  sochy-ve-vode

podvodni-svet

detail-sochy

Zdroj: inhabitat.com, underwatersculpture.com  

Life & style

Novinky ze světa realit