Prodej

Prodej barokního zámku Cítoliby, 10559 m2, Cítoliby

3 786 m2 Tyršovo náměstí, Cítoliby, Louny, Ústecký kraj 17 500 000 Kč

O nemovitosti

Nabízíme k prodeji raně barokní jednopatrový trojkřídlý zámek Cítoliby ve městě Cítoliby. Tato krásná a nadmíru zajímavá obec leží v mírně zvlněné krajině pouhé 2 km od Loun. Stavba zámku tvoří s kostelem zajímavý urbanistický celek. Hlavním průčelím a svým osově disponovaným vjezdem se zámek obrací k západnímu vstupnímu průčelí kostela. Vzájemmé sepjetí ještě více zdůraznuje sloup Nejsvětější Trojice vybudovaný uprostřed spojnice obou staveb. Vyvýšený terén jihozápadního cípu nevelkého Tyršova náměstí dává historickému objektu přirozeně dominantní postavení. Zámek je Chráněná kulturní památka.

Hlavní vjezd ústí do zámeckého dvora. Po jeho obou stranách pod arkádou se vchází do protilehlých křídel. Jednotlivá patra spojují monumentální schodiště a na každém podlaží chodby ze strany nádvoří spojují obytné části. Ze společenského sálu s barokním krbem v levém křídle se po kamenném zahradním mostě vchází do terasovité zahrady. Zámek je podsklepen.

Na místě nynějšího raně barokního zámku stávala tvrz, která byla postavena mezi lety 1543-1562. Ta vznikla pravděpodobně rozšířením ještě staršího vrchnostenského obydlí, které pak částí své hmoty mohlo zasáhnout do mohutného tělesa pozdějšího zámku a tím způsobit určité nesrovnalosti ve skladbě suterénu pod severním křídlem. Skutečný předchůdce soudobé zámecké stavby byl renesanční zámeček (původní tvrz přestavěná koncem 16. století v renesančním slohu). Z této nejstarší stavební fáze zůstala pouze část sklepů z různých stavebních etap pod severním a jižním křídlem zámku. Až raně barokní přestavba pod vedením architekta, kterým byl Giovanni Domenico Orsi, určila dnešní zámeckou dispozici. Kolem poloviny 18. století bylo zbořeno čtvrté křídlo předtím uzavírající nádvoří. Severní a jižní průčelí zdůrazňuje po jednom rizalitu, východní průčelí zdobené trojicí rizalitů zakončuje obdélný štít s postranními volutami výústěný trojúhelníkovým nástavcem. Všechny fasády jsou členěné pásovými římsami a obdélnými okny. Za rustikovým portálem s rokokovými vázami se ve východním křídle nachází valeně zaklenutý průjezd. Přízemí nádvorní strany vstupního křídla se do dvora otevírá arkádami, v prvním patře jsou arkády slepé s obdélnými okny. Uvnitř se nachází řada plochostropých i klenutých místností a sálů zdobených štuky, iluzívní malbou a freskami. Část fresek byla přemalována v roce 1956. Na jižní stranu zámku navazuje částečně zachovaný park. Zámek Cítoliby je hodnotným příkladem barokního venkovského panského sídla s významnou hudební tradicí. Areál je velmi výrazným prvkem urbanistické struktury obce.

Obehnána zdí, zahrada je přístupná ze společenského sálu na druhém podlaží bočního křídla ze kterého se do ní vchází přes kamenný klenutý mostek a také branou ze strany rohu náměstí. V zahradě jsou doposud patrné kamenné terasy a v horní části do jedné z teras zasazené půlkruhové kamenné schodiště.

Celý region Lounska je velmi zajímavý tím, že se zde nachází velké množství architektonických skvostů.

Parametry nemovitosti

Číslo zakázky

N5921

Cena

17 500 000 Kč

Druh

Kategorie

Užitná plocha

3 786 m2

Všechny parametry