Prodej

Prodej zámku, 2500 m2, se zámeckým parkem, budovami a pozemky 168235 m2, Jistebnice

2 500 m2 Jistebnice, Tábor, Jihočeský kraj Prodáno

O nemovitosti

Nabízíme k prodeji unikátní celek, zámek postavený v tudorském novogotickém slohu, přezdívaný také malá Hluboká, spolu s rozsáhlým krajinářským dílem, zámeckým anglickým parkem s rybníkem Smržem. Součástí prodeje je také část středověké tvrze, barokní sýpka a objekt kovovýroby. Novogotickou podobu má rovněž část ohradní zdi s cimbuřím a objekt vrátnice při vjezdové bráně do parku na jihozápadě areálu, a také malý hospodářský areál s byty a stájí poblíž zámku a domek na jeho jižním konci. Nemovitost se nachází mimo hlavní komunikaci na okraji městečka Jistebnice.

Zámek je obdélná, dvoupatrová stavba postavená v tudorském novogotickém slohu. Fasáda je v přízemí členěna pásovou bosáží. Dominantním prvkem této zajímavé stavby je 25 m vysoká čtyřpatrová nárožní věž zakončená ochozem s polygonální věžičkou a cimbuřím. Velmi výrazným architektonickým prvkem vnitřních spojovacích prostor je centrální schodiště s pseudogotickým oknem, které dělí od hlavní chodby arkáda tudorských oblouků. V novogotických oknech jsou zachovány původní skleněné vitráže. V části reprezentačních prostor se dochovaly dřevěné ozdobné prvky, kazetové stropy a také dokonalé řemeslné detaily na zárubních a dvoukřídlých dveřích. Ve většině místností v prvním patře jsou na podlahách původní dubové parkety. Rozsáhlé sklepy mohou sloužit jako snížené patro, všechny tyto místnosti mají okna. V těchto prostorech je vybudován protiatomový kryt o velikosti minimálně 20 m2.

Šlechtické sídlo obklopuje zámecký anglický park, jehož základy byly položeny mezi léty 1873–1876 Je dílem významného zahradního architekta Františka Thomayera, který byl v poslední čtvrtině 19. století zahradníkem královského města Prahy, a který ovlivnil nebo osobně vtiskl podobu mnohým pražským parkům. Jistebnický zámecký park je památkově chráněný, jsou zde zachované původní dřeviny vysazené při zakládání parku – douglaska tisolistá, túje, lípa srdčitá, cypřišky hrachonosný a nutkajský, smrk pichlavý ztepilý a stříbrný, dub letní a červenolistý, buk lesní, bříza bílá, jasan ztepilý, jedle bělokorá, javor mléč a další. V parku také stávala dobová architektura, pavilony a střelnice. Toto vše však v čase zaniklo.

Gotická rožmberská tvrz na břehu Pivovarského rybníka je nejstarší jistebnickou památkou (zmíněna již v roce 1262) s dochovanými stavbami, baštami postavenými ve století patnáctém. Původně čtyřkřídlou dispozici s půlkruhovými baštami kdysi chránily vodní příkopy. Tvrz je jednopatrová budova, ze které se zachovalo východní křídlo s dvojicí půlkruhových bašt. Objekt má valené klenby v přízemí. Třetí bašta, ze které zbyly pouze fragmenty, stávala v severozápadní části dvora, odkud patrně býval původně do tvrze přístup. Tvrz značně poškodila třicetiletá válka. V roce 1638 byla zčásti zbořena a zachovaly se z ní pouze zdi. Koncem 17. století však byla obnovena a byl zde zřízen pivovar. Ke staré hradbě byla při severní straně v 18. století přistavěna barokní sýpka.

Parametry nemovitosti

Číslo zakázky

N5387

Cena

Prodáno

Adresa

Jistebnice, Tábor, Jihočeský kraj

Druh

Ostatní

Stav nabídky

Prodáno

Plocha pozemku

168 235 m2

Všechny parametry

Používáním těchto stránek souhlasíte s užitím souborů cookies.

Rozumím