Rozhovor s realitní makléřkou Lenkou Munter Duškovou

Oslovil ji Forbes New York, aby odhadla ceny majetku britské královské rodiny. Rozhovor s Lenkou Munter, realitní makléřkou pražské realitní kanceláře Luxent | Exclusive Properties.

Rozhovor s realitní makléřkou Lenkou Duškovou

Jak dlouho se věnujete realitám a jakým způsobem jste se k realitnímu trhu dostala?

Realitám jsem se začala věnovat vzápětí po skončení práce pro v té době výraznou českou komerční galerii moderního umění, kde jsem řídila samostatný pilotní projekt Umění pro kancelářské budovy a korporátní klientelu. Tam jsem začala spolupracovat s nejvýznamnějšími českými i zahraničními developery působícími v ČR a s českými a zahraničními umělci, a v neposlední řadě i s architekty. Naprosto přirozeným způsobem se mi vyprofilovala další cesta, protože ekonomické vzdělání a obchodní zkušenosti doplněné studiem dějin umění mne spontánně nasměrovalo k mé současné práci.

Je pravda, že jste odhadovala ceny majetku britské královské rodiny, a to už poněkolikáté? Můžete nás trochu zasvětit, jak k tomu došlo?

Před čtyřmi lety americký Forbes hledal evropskou realitní kancelář, která se kromě běžných nemovitostí zabývá také prodejem nemovitostí historických, a současně má zkušeného makléře se specializací na historické nemovitosti. Pravděpodobně mne oslovil na základě toho, že v létě 2016 jsem dělala rozhovor pro Českou televizi o prodeji zámků s komentářem k jejich rekonstrukcím. Začala jsem díky tomu s nakladatelstvím amerického Forbesu komunikovat a vznikla z toho spolupráce. S velkou chutí jsem se ponořila do veškerých dostupných informací a zkoumala různé úhly pohledu na oceňování něčeho tak ‚neocenitelného‘.

Jak se tedy stanovuje taková cena majetku královské rodiny?

Posuzovala jsem hodnotu majetku z různých úhlů a použila vícero propočtů. Začala jsem klasickým způsobem, který je asi nejvíc pochopitelný. Srovnala jsem tyto nemovitosti s podobně velkými objekty na podobném místě bez ohledu na to, komu majetek patří. Dále jsem zohlednila, co mimořádného se vyskytuje na těchto soukromých pozemcích a v jejich okolí. To znamená například chráněné přírodní bohatství, chráněné druhy zvěře, dřevin atd. Také příběhy a historie královské rodiny už jednoznačně zvedá hodnotu nemovitosti. Tento přístup jsem považovala za ten nejsložitěji posuzovatelný. Majetek se neprodává a pravděpodobně se ani nikdy prodávat nebude, takže se onu skutečnou cenu nemovitostí zřejmě ani nikdy nedozvíme. 

Vaše prodejní portfolio má přesah díky historickým nemovitostem, je to Vaše specializace nebo spíše osobní hobby?

Mám vzdělání nejen v oboru ekonomie, ale také dějin umění a architektury. Velmi mne zajímá historická architektura a urbanismus. Při prodeji nemovitosti čerpám do prezentace ze stavebně historického průzkumu, pokud ho mám k dispozici, nebo z pramenů vztahujících se k architektuře, k historickým slohům. V současné době mám ve veřejném a neveřejném prodejním portfoliu několik zámků v České republice. Zámek Kounice nedaleko Prahy, renesanční zámek Encovany poblíž Litoměřic, barokní zámek Cítoliby.

 

Více o našich historických nemovitostech v naší nabídce

 

Co byste nyní řekla k realitnímu trhu v České republice?

I když teď možná zklamu očekávání některých čtenářů, v jistých lokalitách už ceny klesat nebudou. Mohou přijít takzvané krize, ale nepředpokládám, že snížení cen nemovitostí zasáhne například Prahu 1 nebo Prahu 6 a blízké okolí. 

Jaký je Váš pohled na míru vlastnictví nemovitostí u nás v porovnání se zahraničím a jaké nemovitosti je dnes trend si pořizovat?

Řekla bych, že jsme stále více „na východě“ v uvažování. My Češi chceme bydlet ve vlastním a fixovat se na jedno místo. Například v Americe, odkud mám bezprostředně čerstvé informace, protože tam mám druhý domov, to spíše funguje tak, že se lidé hodně stěhují. Bydlení si pronajímají, aby mohli více cestovat a netrávit tak na jednom místě většinu života. V Čechách byly jednu dobu trendem mezonety, ale od toho se nyní ustupuje. Mám vyloženě požadavky od klientů na byty, které nesmí být mezonet. Dalším trendem jsou lofty. Myslím, že všechny tyto trendy mají krátký dech a všichni by se měli řídit svojí potřebou a tomu co vyhovuje individualitě každého zvlášť.

Články, pro které Lenka Munter ceny odhadovala:
Takhle vypadá královský život. Pohled zevnitř. Zdroj: Forbes
Inside Queen Elizabeth’s $500 Million Fortune. Zdroj: Forbes


Ing. Lenka Munter je seniorní makléřkou v realitní společnosti Luxent sídlící v historickém centru Prahy, která se specializuje na prodej a pronájem luxusních nemovitostí. Má rozsáhlé zkušenosti mimo jiné s nákupem a prodejem historických nemovitostí.

Lenka Munter, 773 769 769, lenka.munter@luxent.cz

Life & style

Novinky ze světa realit