Tradice funkcionalistické architektury v Čechách

Tradice funkcionalistické architektury v Čechách

Funkcionalismus vyznačující se svými specifickými výtvarnými a filozofickými hodnotami znamenal ve své době v architektuře doslova revoluci. Například uznávaný architekt Adolf Loos šokoval svým výrokem: „Ornament je zločin, funkcionalismus nepatří mezi umění, ale to neznamená, že nemá splňovat estetické ideály." Funkcionalismus řeší zcela novým způsobem budovy i jejich interiéry. 

 

Cesta vývoje k této geniální jednoduchosti však byla mnohem složitější. Po celé devatenácté století se v rychlém sledu střídaly historizující formy architektury snažící se kopírovat prvky a motivy velkých historických slohů, které se vyvíjely a fungovaly po celá staletí. Tyto nové formy pracovaly s levnějšími materiály a náhražkami a podle některých architektů vizionářů byly přeplácané, komplikované. Nastupující účelově funkční, strohá, geometrická architektura oproštěná od okázalosti a dekorativnosti byla ovlivněna celospolečenskými změnami a zároveň reagovala na vývoj průmyslu a stavebnictví. Odpovídala určitému životnímu stylu, a obzvláště v období první republiky mezi dvěma světovými válkami splňovala požadavky na kultivované a komfortní moderní bydlení.

 

O významu československé meziválečné funkcionalistické architektury svědčí práce předních českých architektů. Tato mimořádná díla měla velký přínos pro architekturu evropskou i světovou, a patří jednoznačně k evropskému vrcholu. Adolf Loos projektoval mimo jiné proslulou Müllerovu vilu na Ořechovce a Winternitzovu vilu v Košířích, Jože Plečnik Kostel Nejsvětějšího srdce Páně na Vinohradech, Ludwig Mies van der Rohe vilu Tugendhat, která je zapsána na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, Le Corbusier tvořil urbanistický plán města Zlína, čeští architekti s přispěním Nizozemce Marta Stama řešili osadu Baba v Pražských Dejvicích. Toto je pouze malý výčet výrazných stavitelských počinů nové epochy. Mezi významné funcionalistické vily se řadí i naprosto unikátní vila na Praze 4 navržená uznávaným architektem Karlem Honzíkem, která obohatila naši nabídku prvorepublikových vil a luxusních rodinných domů.

 

Funkcionalistická vila Karla Honzíka

 

Jedná se o vilu ve stylu puristického funkcionalismu, jejíž autor Karel Honzík je jedním z mála českých architektů i teoretiků architektury. Patřil do meziválečné avantgardy, byl členem takzvané Puristické čtyřky, spoluzakladatelem spolku Devětsil, od samého vzniku členem Levé fronty, autorem dalších proslulých staveb, mimo jiné bývalého paláce Všeobecného penzijního ústavu. Taktéž byl autorem odborných knih o architektuře, například Úvod do studia psychických funkcí v architektuře, Necessismus: Myšlenka rozumné spotřeby, Tvorba životního slohu, Architektura všem, Za obzorem věcnosti atd., a paměti ze života avantgardy. Přikládal důraz k takové architektuře, která je utilitární a zároveň estetická. Ve své tvorbě se snažil o to, aby prostor pro obývání byl nejen dobře rozvržen a příjemně se v něm žilo, ale aby lákal, vyvolával touhu v něm bydlet, procházet prostory, dotýkat se ploch a tvarů.

 

  kuchyn-funkcionalisticke-vily

 

luxusni-koupelna-funkcionalisticke-vily

  wellness-funkcionalisticke-vily

 

Čisté geometrické linie, hladká sněhobílá fasáda, horizontální pásy oken, terasa na ploché střeše; vše v harmonii s dokonalým provedením a v souladu s funkční zahradou projektovanou dalším významným českým architektem a urbanistou Otokarem Fierlingerem. Zahrada i vila je zrekonstruována přesně podle původních plánů, fotografií a vizí pod dohledem památkového ústavu. Při rekonstrukci byly použity nejmodernější technologie a nejkvalitnější materiály včetně exotických dřev a kamene. Výsledkem je stavba s naprosto čistým funkcionalistickým vzhledem poskytující komfort a pohodlí pro ty nejnáročnější klienty.

Bližší popis funkcionalistické vily zde.

 

Článek pro vás zpracovala realitní specialistka na historické nemovitosti Ing. Lenka Dušková.