Trendy developerských projektů v Praze

Přinášíme nové trendy pražských developerských projektů. Přečtěte si, jak vypadá aktuální situace na realitním trhu a jaká je budoucnost českých stavebních projektů.

Trendy developerských projektů v Praze

Byty a domy jsou dnes nedostatkovým zbožím. I přes komplikace se stavební legislativou se však na pražském realitním trhu začínají objevovat nové projekty, lákající na nízkoenergetický charakter, zelenou architekturu nebo atraktivní lokalitu. Přečtěte si, jak vypadá aktuální situace v Praze, a jaká je budoucnost českých stavebních projektů.

Zájem bonitních kupujících či investorů o nové byty a domy v Praze neustále stoupá. Reálné důvody jsou jasné: Rostoucí platy a příjmy, příznivá ekonomická situace nebo touha po vlastním bydlení žene poptávku rychlým tempem kupředu. Nicméně i přes rostoucí zájem počet bytů a domů na trhu stále není dostačující. Svůj podíl na tom má zejména legislativa bránící rozjezdu a realizaci nových stavebních projektů.

obývací pokoj Viladům Děvín

Úskalí legislativy

Navzdory velké poptávce po nemovitostech všeho typu mají developerské společnosti mnohdy svázané ruce. Limituje je zejména legislativa, četné problémy s vydáním stavebního povolení nebo zdlouhavé procesy schvalování či složité stavební předpisy. Zásadní problém činí stavební povolení, jehož schválení příslušnými úřady trvá někdy více než 8 let. Vinu na tom nesou komplikované české zákony a spletitá byrokracie, na základě které musí developeři získat schválení svých projektů i od 40 různých úřadů.

Pokud bychom měli situaci srovnat s aktuálním stavem v zahraničí, zjistíme, že naši sousedé jsou v této oblasti v mnohém napřed. Učit bychom se mohli například od sousedního Německa, kde schválení stavebního povolení trvá rekordních 126 dní. Velmi dobře je na tom také Polsko s 153 dny, Rakousko s 222 dny nebo v těsném závěsu Slovensko s 286 dny. 

nízkoenergetická vila

Developerské projekty v Praze

Největší zájem o nové byty a domy je zejména v Praze, kde poptávka rok od roku výrazně stoupá. Nové developerské projekty vyrostly především na okraji Prahy, kde panuje dobrá dopravní dostupnost, velká rozmanitost služeb i vhodné rekreační podmínky. Zájem je o výstavbu nových projektů v Praze 5, Praze 9 nebo Praze 4, obvody s dobrým poměrem kvality a ceny. 
Naopak nejmenší zájem je o bydlení v lokalitách Prahy 1 nebo Prahy 2, především vinou turistického ruchu a vysokých nákladů na bydlení. Přestože se v centru Prahy vyloženě nestaví, čím dál oblíbenější jsou rekonstrukce starších objektů, které zpestřují nabídku bytů na realitním trhu. 

Trendy v novostavbách

Developeři realizující nové projekty se snaží držet krok se současnými trendy. Na aktuálním seznamu přání a požadavků klientů totiž vedle komfortu a estetiky hraje velkou roli také úspora energie a propojení s přírodou. Trhu s nemovitostmi dle statistik vévodí zejména nízkoenergetické stavby, zelená architektura a čistý minimalismus, vyznačující se především jednoduchým designem exteriéru a interiéru a střídmými barevnými kombinacemi.

loznice Viladům Děvín

Nízkoenergetické stavby

Developerským projektům dnes vládnou nízkoenergetické stavby, pro které je šetrnost k životnímu prostředí na prvním místě. Při výstavbě nemovitostí se developeři snaží co nejefektněji čerpat z obnovitelných zdrojů a stejným pravidlem se řídí i při zařizování vnitřních prostor. V rámci realizace interiéru je kladen důraz na dostatek přirozeného světla nebo na ekologické chlazení či vytápění, které ročně ušetří energii i peníze.

vila

Zelená architektura

Zeleň je dnes klíčovým prvkem, který hraje roli už při navrhování novostavby. Setkáte se s ní na terasách, fasádách či střechách. Výstavba nových domů a bytových jednotek na okraji měst je často vázána na přístup k místní zeleni, a to v různých formách včetně zatravněných ploch, lesoparků či parků, vkusně dotvářejících celkovou atmosféru bydlení. 

vilový projekt

Chytré technologie

Chytré technologie jsou praktické a žádané. Mnoho developerských projektů se proto soustředí na využívání inteligentních, a přesto úsporných zařízení zajišťujících komfortnější přístup k širokému spektru úkonů v rámci domácnosti, například ekologickém vytápění a chlazení, chytrém osvětlení či stínění, kterým umožňují fungování v efektivním a zároveň šetrném režimu.

Ať už hledáte investici nebo se poohlížíte po novém bydlení, můžete navštívit pobočku Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 28, Praha 1 – Josefov. 

Pro své oblíbené projekty můžete hlasovat v soutěži Realitní projekt roku

Life & style

Novinky ze světa realit