Prodej

Prodej barokního zámku Postoloprty, 3227 m2, Postoloprty

5 518 m2 Mírové náměstí, Postoloprty, Louny, Ústecký kraj 18 500 000 Kč

O nemovitosti

Nabízíme k prodeji zámek Postoloprty v obci Postoloprty 6 km západně od Loun. Mohutná monumentální vrcholně barokní stavba zámku stojí jižně od náměstí za barokním kostelem Nanebevzetí Panny Marie. Trojkřídlá zámecká dvoupatrová budova se čtveřicí pavilónových nárožních třípatrových nástaveb obepíná obdélníkové nádvoří. V přízemí středního spojovacího křídla se do nádvorní strany otevírá pilířovými arkádami a na protilehlé straně je otevřena směrem do náměstí, na které je přístup cennou klasicistní kovovou branou s mříží z roku 1787. Zámecká patra spojují dvoje točitá schodiště v postranních křídlech a v prostředním křídle hlavní schodiště s kamennými balustrádami. Budova je z části podsklepená místnostmi s valenými klenbami, které jsou také v přízemí a v části druhého nadzemního podlaží. Další podlaží jsou plochostropá. V pavilónových nárožních nástavbách jsou rozlehlé čtvercové místnosti přístupné z půdy a je odtud nejkrásnější pohled do širokého okolí. Za zmínku stojí také unikátní konstrukce krovu. Od roku 1958 je zámek chráněn jako kulturní památka.

Zámek byl postaven v roce 1611 na místě starší tvrze zmiňované již v roce 1514. Za Ferdinanda ze Schwarzenberka v letech 1706 - 1718 probíhala přestavba zámecké budovy podle návrhu architekta P.I. Bayera v barokním slohu. Poté v roce 1752 byla opravena zámecká fasáda, zároveň stržena vysoká zeď obepínající zámek a zasypány všechny příkopy. Po velkém požáru v roce 1768 začal Jan ze Schwarzenberka další generální opravu zámku, která trvala až do roku 1790. V té době dokončený zámek získal novou a finální podobu. Ze čtvercového bloku dosavadní stavby byl stržen trakt proti náměstí a byla odstraněna věž s hlavní branou do nádvoří.

Postoloprty vznikly při bývalém benediktinském mužském klášteře Porta Apostolorum. První zmínka o tomto místě je z roku 1125. V roce 1541 byla rodem z Veitmile postavena tvrz. Jeden z významných představitelů tohoto rodu, Jan Vavřinec, byl humanistický vzdělanec, ten zde zřídil rozsáhlou uměleckou sbírku a knihovnu. Zemřel roku 1584 v Itálii a správu panství převzala jeho manželka Eliška ze Žerotína. Posledním majitelem z rodu Veitmilů se stala Eliščina dcera Veronika, která Postoloprty v roce 1600 prodala svému manželovi Štěpánu Jiřímu Šternberkovi na Voticích. Ten začal na místě původní tvrze stavět v roce 1611 velkolepý nový barokní zámek. V roce 1620 zámek vyrabovalo selské vojsko a zničilo knihovnu s archivem. Po Štěpánově smrti v roce 1625 si panství rozdělili synové. Jeden z nich, Jan Rudolf ze Šternberka, prodal panství se zámkem roku 1637 Václavu Michnovi z Vacínova. Po smrti jeho synovce Zikmunda Norberta koupil zámek v roce 1669 Jiří Ludvík ze Sinzendorfu. Nový majitel začal velkou obnovu. Jeho syn prodal roku 1682 zámek Ferdinandovi ze Schwarzenberka. Kvůli strategickému umístění sloužilo sídlo šlechtě k přenocování na cestách a při lovecké sezóně. V majetku Schwarzenberků zůstal zámek až do roku 1945. Poté sloužil jako depozitář Státní knihovny.

Parametry nemovitosti

Číslo zakázky

N5922

Cena

18 500 000 Kč

Adresa

Mírové náměstí, Postoloprty, Louny, Ústecký kraj

Druh

Domy

Kategorie

Památka/jiné

Užitná plocha

5 518 m2

Všechny parametry

Používáním těchto stránek souhlasíte s užitím souborů cookies.

Rozumím