Jedna z nejkrásnějších zahrad metropole leží na svahu Petřína a je jednou z mála barokních zahrad v Praze. Vznikla podle návrhu Františka Maxmiliána Kaňky v letech 1715-1720. Ten pro Jana Josefa hraběte z Vrtby upravoval Vrtbovský palác a poté i zřídil zahradu, která si dodnes, na rozdíl od paláce, zachovala svůj barokní ráz.

Adresa: Karmelitská 25, 118 00 Praha 1 – Malá Strana, +420 272 088 350-52, zahrada@vrtbovska.cz, www.vrtbovska.cz

Sochy, kterých je v zahradě mnoho, i další sochařskou výzdobu vytvořil proslulý Matyáš Bernard Braun. Na výzdobě zahrady se podílel i Václav Vavřinec Reiner, jehož dílem je také zachovalá freska na klenbě terreny zobrazující Venuši a Adonise.

V 90. letech proběhla kompletní rekonstrukce zahrady, takže ji dnes můžete při své návštěvě obdivovat v plné kráse. Nebo zde můžete uspořádat libovolnou společenskou akci. Vrtbovská zahrada je velmi populární i jako dějiště svateb. Je zapsána na seznamu UNESCO. Není divu, protože se o ní tvrdí, že je nejkrásnější zahradou svého druhu na sever od Alp. Vchod do ní najdete v Karmelitské ulici, jen kousek od Kostela Panny Marie Vítězné a svatého Antonína Paduánského. Na jaře a v létě, kdy jsou zde rostliny v plném květu, je to skutečně nádherná podívaná.