Královská obora, známější pod názvem Stromovka, se rozléhá na téměř 100 hektarech v Holešovicích, mezi břehem Vltavy u Císařského ostrova a Výstavištěm Holešovice. Na jejím začátku stojí budova pražské Hvězdárny a planetária, která byla postavena podle návrhu architekta Jaroslava Fragnera na počátku 60. let minulého století. Dnes nabízí návštěvníkům pestrý program na plátnech s nejvyšším rozlišením v Evropě.

Adresa: Královská obora, 170 00 Praha 7 – Bubeneč

Obora samotná vznikla již za vlády Přemysla Otakara II., který ji nechal roku 1266 ohradit jako loveckou a postavil zde letohrádek. Dnes ale vypadá zcela jinak. V roce 2017 proběhla kompletní revitalizace parku a vznikly tak dva nové rybníky, bylo vysazeno přes 150 stromů a cesty v délce téměř 4 km dostaly nový povrch.

Pokud prostoupíte až do hlubin parku, najdete zde zázemí a ideální podmínky pro řadu nejrůznějších aktivit. Kromě dvou restaurací (Šlechtova restaurace a Restaurace Vozovna) jsou tu dětská hřiště, plovoucí prám na rybníčku či keramické prolézačky. V parku jsou k dispozici i 4 pikniková místa s grilem, kam si můžete donést vlastní občerstvení a uhlí či brikety a po chvilce práce si pochutnat na delikatesách z ohně přímo na louce. Potkáte tady také spoustu sportovců, mezi něž se sami můžete zařadit: dlouhé asfaltové cesty jsou totiž ideální pro jízdu na kole či in-line bruslích. Stromy v parku se hojně využívají jako opora pro dnes čím dál populárnější slacklining. – Stromovka je tak jedním z nejvyhledávanějších parků v Praze nejen pro svou velkou rozlohu. Až budete chtít v centru města uniknout do přírody, v Královské oboře naleznete tu pravou zelenou oázu. Pro veřejnost je otevřeno celoročně, zdarma a bez omezení.