Exploze barev a čerstvě nařezané tulipány. Svátky jara jsou tu!

Exploze barev a čerstvě nařezané tulipány. Svátky jara jsou tu!

Velikonoce jsou nejen nejdůležitějším křesťanským svátkem, ale i symbolickým vítáním jara. To si žádá řádný sezónní úklid, přemíru veselých barev a voňavých květin. Provedeme vás svátečním týdnem a poradíme, jak vpustit jaro do svých příbytků.

 

maja-anselmsson-yb6do6mvxuc-unsplash Zdroj: https://unsplash.com/…/yB6do6MvxUc 

Velikonoce: od Květné neděle až po Boží hod velikonoční

Vrchol křesťanského církevního roku připomíná zmrtvýchvstání Ježíše Krista a vítá jaro. Letos, v roce 2021, nám připomínka biblické události a příchod rozkvetlých a teplejších dní spadá na neděli 4. dubna. Oslavy a přípravy však začínají o týden dříve.

  • Květná neděle. Květná neděle připomíná příjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma. Kostely se zdobí jarními větvemi jako upomínka zelených ratolestí, kterými lidé Ježíše vítali.

  • Modré pondělí. Na Modré pondělí se kostely zahalí do modré látky a nikdo by v ten den neměl pracovat. Dříve pro děti a studenty bylo Modré pondělí radostné i z toho důvodu, že jim začínaly jarní prázdniny.

  • Šedivé úterý. Pro křesťany nebylo Šedivé úterý nijak zvlášť významné. Pro hospodyňky to však znamenalo den, kdy se pustily do pořádného úklidu a měly z koutů vymést všechny pavučiny.

  • Škaredá středa. Škaredá středa se váže k Jidášovi, který zradil Ježíše Krista. Proslýchá se, že by se v tuto středu neměl nikdo mračit a škaredit, jinak mu to už zůstane.

  • Zelený čtvrtek. Důležitý den svatého týdne představuje Zelený čtvrtek, jenž letos spadá na 1. dubna. Tímto dnem začíná triduum, tedy tři nejvýznamnější dny Velikonoc, a lidé si připomínají Ježíšovu poslední večeři, která vyústila v jeho zajetí. Na Zelený čtvrtek se řehtalo řehtačkami v kontrastu s utichlými kostelními zvony.

  • Velký pátek. Velký pátek je dnem, kdy byl ukřižován Ježíš Kristus. Lidé by v tento den měli držet půst. Legendy praví, že se na Velký pátek otevírají skryté poklady.

  • Bílá sobota. V Bílou sobotu Ježíš Kristus již ležel v hrobě. Tento den je dnem rozjímání a nekonají se žádné liturgické obřady. Hospodyňky pekly mazance a beránky a hoši si připravovali pomlázky na Velikonoční pondělí.

  • Boží hod velikonoční. Ze soboty na neděli vstal Ježíš Kristus z mrtvých, této noci se proto říká Velká noc. Boží hod velikonoční je tak nejdůležitějším dnem celých Velikonoc. Lidé chodili do kostela, světili nachystané jídlo a hodovali.

  • Velikonoční pondělí. Velikonoční pondělí nepatří mezi křesťanské svátky. Dle světských tradic chodí chlapci koledovat s pomlázkami, kterými vyšlehali dívky, vyhnali z nich lenost a zajistili jim mládí i po celý další rok.

libby-penner-vwr6fdwa5hk-unsplash Zdroj: https://unsplash.com/…/vWR6FDWA5hk 

Výzdoba bytu prosycená barvami

Symbolika barev hraje na Velikonoce velkou roli a promítá se nejčastěji do zdobených vajíček. Červená vajíčka značí lásku a náklonnost, světle zelená naznačují sympatie, tmavě zelené kraslice se dávají jako symbol oblíbenosti, modré až fialové znamenají naději a žlutě ozdobená vajíčka symbolizují odmítnutí. Ať už je barva jakákoliv, vneste je do svých příbytků a vytvořte luxusní bydlení ve velikonočním duchu.

 

annie-spratt-5ld1pzfifu0-unsplash

Zdroj: https://unsplash.com/…/5LD1pzFifU0

janine-meuche-l8truwo18as-unsplash

Zdroj: https://unsplash.com/…/L8TRUWO18as

 

Začněte řádným jarním úklidem, i když to nebude zrovna na Škaredou středu. Vymetení pavučin z koutů berte pouze symbolicky, namísto toho utřete prach ze všech poliček, zásuvek a přihrádek, omyjte okna a důkladně vyvětrejte každou místnost, abyste do domu vpustili svěží jarní vzduch.

 

homeoffice-unsplash Zdroj: https://unsplash.com/…/TFB-yM97hGg 

 

Doba home office nahrává tomu, že můžete i svoji pracovnu vyzdobit, dodat jí barvy a vytvořit veselou a moderní kancelář. Pokud neholdujete kýčovitým dřevěným králíčkům a umělým věncům, svá kouzla udělají dekorační polštářky jasných tónů a čerstvě nařezané tulipány ve váze. Tyto krásné květiny různorodých barev jsou skvělou volbou k podtrhnutí jarní symboliky. V současné době známe 100 až 150 druhů tulipánů a v každém květinářství naleznete mnoho barevných odstínů této květiny. Využijte barevné palety a naaranžujte pestrobarevné kytice. Získají si první pohled každého příchozího. Doplňte interiér textiliemi v barvách tulipánů a celý pokoj tak dostane svěží nádech. A když ho pak ještě provoníte čerstvě upečeným beránkem, velikonočním oslavám už nebude nic chybět.