Jak připravit kvalitní rezidenční projekt a úspěšně ho prodat? Známe odpověď.

Realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties se dnes kromě zprostředkování koupě a prodeje jednotlivých exkluzivních nemovitostí také stále častěji věnuje prodeji bytů a domů z developerských projektů. Součástí této práce je velmi často i odborné poradenství a intenzivní spolupráce s investorem/developerem – od řešení návrhu projektu, aby se potenciálním kupujícím líbil a vyhovoval jejich představám, přes realizaci, marketing až po finální prodej. O tom všem jsme si povídali s odbornicí na slovo vzatou – obchodní specialistkou a projektovou manažerkou Šárkou Tichou.

Šárka Tichá

Ing. Šárka Tichá

Realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties se dnes kromě zprostředkování koupě a prodeje jednotlivých exkluzivních nemovitostí také stále častěji věnuje prodeji bytů a domů z developerských projektů. Součástí této práce je velmi často i odborné poradenství a intenzivní spolupráce s investorem/developerem – od řešení návrhu projektu, aby se potenciálním kupujícím líbil a vyhovoval jejich představám, přes realizaci, marketing až po finální prodej. O tom všem jsme si povídali s odbornicí na slovo vzatou – obchodní specialistkou a projektovou manažerkou Šárkou Tichou.

Začněme trochu obecněji. Jak dlouho se věnujete realitám a jakým způsobem jste se k práci realitní makléřky dostala? Kolik let již pracujete pro RK Luxent? 

Pokud jde o mou motivaci, budete možná překvapená. Nemovitostem jsem se začala věnovat proto, že mi tato profese dávala svobodu a současně možnost postarat se o mého malého syna, se kterým jsem zůstala po smrti partnera najednou sama. Takže odpovědí je láska ke svobodě a potřeba zůstat nohama pevně na zemi. Po krátkém období práce v jedné menší kanceláři jsem se setkala s majitelem Luxentu Emilem Kasardou, s nímž jsme tenkrát konzultovali prodej jedné komerční nemovitosti. Už po pár minutách mne silně zaujal svou profesionalitou i osobním kouzlem a nejspíše i já jeho, protože slovo dalo slovo a během měsíce jsem byla makléřkou Luxentu. Je tomu asi tak 8 let. Osud. 

  historie

Co Vás na této práci nejvíce baví?

Vedle značné svobody řídit si svůj program a čas mne čím dál více těší velká tvořivost, jakou práce zejména u developerských projektů vyžaduje, a také rozmanitost témat, architektury, typů nemovitostí a samozřejmě lidí, které dennodenně potkáváme. 

 

molo-lipno-ty-m

Současný realitní trh charakterizuje nedostatečná nabídka nemovitostí a pomalé procesy povolování nové výstavby spolu s vysokou poptávkou posilovanou nízkými sazbami hypoték. To vede ke stálému zdražování bytů a domů, ke kterému přispívají i rostoucí ceny pozemků, stavebních prací i materiálů. Jak vidíte vývoj trhu pro letošní rok? Změní se něco? A liší se nějak segment luxusních nemovitostí? 

To bychom všichni rádi věděli. Vyznat se v tak barvitém teritoriu nemovitostí není snadné. Vývoj totiž jako by v něčem zrcadlil ten nepříjemný koronavir – je nevyzpytatelný. Ceny rostou, přitom realitní i hypoteční poradci mají plné ruce práce. Někteří klienti rychle kupují, protože by mohlo být brzo dráž, jiní čekají na pád cen. A pravdu by mohly mít asi obě skupiny. 

Pokud by současná nejistota zasáhla širší pole majitelů nemovitostí a zpět na trh se dostalo hodně bytů a domů, mohlo by dojít ke zlevnění. Podobně se to stalo s nájemními byty užívanými ke krátkodobým turistickým pronájmům. Na druhou stranu je otázkou, jakým tempem poroste dnes už tak silná poptávka po novém bydlení a investičních nemovitostech, která tlačí ceny vzhůru. K tomu přispívají i obavy z růstu výše úroků, potřeba ukládat úspory, případně touha najít si bydlení se zahradou, kde lze snáz přečkat i s dětmi nařízená omezení. Tendence podporující jak růst, tak pokles cen tedy existují. Kde je jejich rovnováha, to je v naší práci dnes a denně úkolem odhadovat. 

Pro luxusní segment pak platí opravdu jiná pravidla, protože mnoho těchto nemovitostí nemá na trhu srovnání. Tvoří si své vlastní podmínky a ceny. Pracovat v této oblasti je umění, které v Luxentu dlouhodobě pečlivě rozvíjíme. Takže co nás asi čeká? Předpokládáme, že bude málo vlastníků, kteří by exkluzivní nemovitost museli prodávat z ekonomických důvodů. Nicméně poptávka po nich je velká a nabídka zaostává. Pracujeme v současnosti na několika exkluzivních projektech a pomáháme krásným nemovitostem na svět. Doufáme, že také stavební zákon bude konečně reformován a úřední šiml se uvolní. Pak bude moci vznikat ještě více skutečně kvalitních nabídek, kterých je dnes opravdu málo. A nemuselo by. V Luxentu se na ně soustředíme a potkáváme hodně tvůrčích developerů s vyšší vizí, kteří chtějí tvořit pro lidi něco krásného a zdravého. Kéž mají pro svou práci co nejvolnější ruce. My jsme na spolupráci připraveni.

  luxusni-interie-r

postel

Developerský projekt Garden Lofts, Praha 5

Když je na trhu nedostatek nových bytů a domů, tak se musí prodávat téměř samy. Proč by měl developer k prodeji svých nemovitostí využívat služby realitní kanceláře? V čem je to pro něj výhodné? 

Záleží na projektu a zkušenosti developera. Nemovitosti, na které se Luxent zaměřuje, si žádají odbornost a znalost trhu, dobrý promyšlený marketing a skvělé prodejce. Někdy se dokonce stávají výjimečnými až poté, co do nich vneseme své zkušenosti. Developer bývá s výsledkem velmi spokojen, neboť mu pomůžeme připravit jeho „produkt“ tak, aby se využil nejvyšší potenciál daného místa a možností. Tím pomáháme ke spokojenosti všem, developerovi i budoucím majitelům. Z takové práce mají všichni nejen radost, ale i užitek. A v konečném důsledku to pro všechny přináší nejvyšší možný zisk, a to na všech úrovních. Bez znalostí a zkušeností s náročnou realitní prací by to nemuselo jen tak vyjít. 

Co by měl projekt splňovat, aby byl pro zájemce atraktivní, a čím se může odlišovat? 

Tak základem je lokalita – notoricky známá pravda o nemovitostech (smích). My developerům v tomto směru dokážeme nabízet zajímavé pozemky a projekty. Pak se jedná o koncept – formulovat ho je umění a základ úspěchu. I v tom nabízíme své tvůrčí a marketingové dovednosti. Dále záleží na tváři projektu, čili na skvělém návrhu architektů a projektantů, kde my v týmu působíme jako konzultanti. No a chybět nesmí samozřejmě kvalitní realizace, včetně moderních technologií a vysoké úrovně stavby. A v neposlední řadě hraje velkou roli, kdo a jak projekt nabízí. V Luxentu máme samé zkušené makléře a makléřky a dáváme do prodeje vše, i srdce. 

Říkáte, že kromě finálního prodeje nabízíte developerům i komplexní servis a poradenství v celém procesu realizace projektu. V čem přesně tedy Vaše služby spočívají? 

Pokaždé je to osobité. Celkově mohu říci, že jsme partnerem, který je pro úspěch projektu mnohdy dosti zásadní. Bez nás by často projekty vypadaly jinak. To samo vypovídá o tom, že prodej představuje jen část naší práce. Jsme partnerem celému týmu developera už v raných fázích, mnohdy tým obohacujeme i o architekty či designery, se kterými jsme měli v minulosti velké úspěchy a dobré zkušenosti. Po zformování projektu připravujeme prezentace a marketingový plán. V Luxentu dokážeme s využitím nejrůznějších medií a sociálních sítí nemovitosti na trhu velice dobře zviditelnit. A v rozhodně neposlední řadě zaměstnáváme skvělé prodejce. Jak jsem už říkala. Umění dobré zboží dobře prodat nakonec završí úspěch projektu. 

Mají developeři o tyto komplexní služby zájem, nebo chtějí zajistit jen prodej? 

Předpokládám, že je rozdíl mezi velkými developery a malými investory. Na velikosti tolik nezáleží, i když to určitou roli hraje. Samozřejmě méně nás potřebují velcí developeři, kteří své týmy často zaměstnávají uvnitř firmy. Ovšem i ti se někdy na nás obracejí pro konzultaci. Všeobecně ale jde spíše o vůli developera tvořit něco, neotřelého a úspěšného na mnoha úrovních. 

V poslední době enormně roste zájem o investice do nemovitostí, které se v dlouhodobém horizontu zhodnocují a představují bezpečné uložení peněz. Někteří investoři ale nemusí znát dobře realitní trh. Jak by si měli vyhodnotit, že je koupě konkrétní nemovitosti dobrou investicí? V čem jim dokáže Vaše realitní kancelář pomoci? 

Je to tak. V nejisté době lidé své úspory ukládají do konzervativních investic, z nichž těmi nejpevnějšími jsou tradičně nemovitosti. V Luxentu máme spíše exkluzivnější nemovitosti, u nichž nemůžete spekulovat na závratný a rychlý nárůst ceny. Na druhou stranu si můžete být jistí, že vlastníte jednak krásu, která vám bude dělat radost, a jednak trvalou investici, která rozhodně svou hodnotu neztratí a poroste neustále, nejen v krátkodobém horizontu. Skupina Luxent navíc nyní založila investiční nemovitostní fond, jenž bude investovat do vlastních developerských projektů a nabídne zajímavé zhodnocení vložených peněz. 

Kde vidíte největší úskalí, na která může nezkušený developer / investor v průběhu celé realizace projektu narazit? 

Hlavním úskalím je, že z nezkušenosti neodhadne potenciál místa a vytvoří nevhodnou nabídku, která nebude mít na trhu odezvu. Musí se zohlednit kvalitní design, dispozice, úložné prostory, návrh parkovacích míst, ale i vzhled domu, výsadba zeleně a použití technologií. Může se tak lehce stát, že developer prodá svou práci hůře, než by býval mohl. Poptávka je sice veliká, ale lidé si umí vybírat. Další zapeklitostí mohou být třeba špatně postavené smlouvy nebo systém klientských změn. Developerovi pak může zůstat nižší zisk a hořkost ze složitého období prodeje projektu se spoustou potíží či nespokojených zájemců. 

Můžete uvést příklady, s jakými projekty jste developerům či investorům úspěšně pomohli nebo právě pomáháte? 

Jednalo se například o rekonstrukce krásných historických domů v prestižních lokalitách Prahy, třeba na hranici Kampy ve Všehrdově ulici nebo na rozhraní Vinohrad a horního Žižkova v ulici Krásova, kde vznikly – i díky nám – trhem velice vítané a odborníky oceněné stylové byty. Ještě o pár let dříve jsme zajišťovali projekt Anděl Martinium u Anděla na Praze 5. Mezi aktuální projekty, s nimiž developerům pomáháme, se řadí rodinné dvojdomy v Klecanech, designové domy Březový háj v Předboji na Praze východ, moderní bytový dům v Kostelci nad Černými lesy či druhé bydlení u Lipna v jedinečném projektu MOLO Lipno Resort. Nově nabízíme exkluzivní byty na Praze 6, v historické části Suchdolu. Současně připravujeme luxusní apartmánový dům v Albeřicích v Krkonoších. Zajímavou nabídku chystáme například také na kolonádě v Poděbradech.

  1

2-interactive-lightmix

Developerský projekt Apartmány Albeřice

Na závěr otázka pro zpestření. Jakou nejzajímavější nemovitost jste prodávala? 

Ať přemýšlím, jak přemýšlím, všechny byly něčím zajímavé. Opravdu. Každá je jiná a každou mám ráda. Každá má svůj příběh. Jmenovat mohu například unikátní Vilu Helenka, která patří mezi 100 deklarovaných nejvýznamnějších secesních vil Evropy. Je specifická i tím, že má majiteli tak vysoko nastavenou cenu, že ji téměř všichni považují za neprodejnou. To je výzva (smích). Nicméně, respektujeme majitele a dáváme tomu šanci. Vila Helenka ozvláštňuje navíc naši nabídku a může zaujmout sběratele secesního umění nebo jiné majitele podobných nemovitostí. U výjimečných nabídek jeden nikdy neví a my se výzev nebojíme.

Life & style

Novinky ze světa realit