Nájemní bydlení nabírá na síle

Byť v České republice dlouhodobě převažuje zájem o vlastnické bydlení, s ohledem na současnou situaci na trhu si jej může dovolit stále méně lidí. Častěji se tak nyní poohlížejí spíš po tom nájemním. Jaké jsou přesné příčiny tohoto fenoménu a jak aktuálně vypadá realitní trh?

klíče od bytu

Zdroj: unsplash.com

Kdo by netoužil po exkluzivním bytě? Nebo dokonce nechtěl koupit dům v Praze? Tento sen se však celé řadě lidí stále více rozplývá. „Dnes se velmi často setkáváme s případy, kdy by klient sice rád nemovitost koupil, ale nakonec svou poptávku mění na možnost pronájmu, ať již bytu nebo domu, na omezenou dobu. Lidé vyčkávají, co se stane s trhem, jak se bude vyvíjet hospodářství a jaká bude ekonomická situace v době pocovidové,“ vysvětluje Adam Kvasnička, specialista realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties na pronájmy.

K pořízení vlastního bydlení totiž dle průzkumů společnosti Deloitte Češi potřebují zhruba 12 průměrných ročních hrubých platů. Hůře je na tom z 22 evropských zemí už jen Srbsko, kde na průměrný byt o rozloze 70 m2 vydají přes 15 hrubých ročních mezd. V Irsku jim naopak stačí pouhé tři roční platy.

Podle evropského statistického úřadu Eurostat pak meziroční růst cen domů a bytů v Česku ve druhém čtvrtletí zrychlil na 14,5 %, což je nejvíce za posledních šest let. Průměr zemí Evropské unie přitom činí pouhých 7,3 %.

Na krizi se podepisuje především nedostatečná výstavba nových bytů ve spojitosti s rostoucími cenami stavebních materiálů a stavebních prací. Situaci zájemcům o byty ke koupi značně komplikuje také růst průměrné úrokové sazby hypoték, které vyjdou stále dráž a dráž. Na přelomu září a října dokonce Česká národní banka kvůli stoupající inflaci zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 %. K takto razantnímu skoku došlo naposledy v roce 1997.

Praha shora

Zdroj: unsplash.com

Všechny tyto faktory se podepisují na tom, že logicky roste zájem o jinou alternativu, v tomto případě o pronájmy. „Podle našeho názoru zejména ze dvou hlavních důvodů – rostoucí ceny nemovitostí způsobují, že si je lidé nemohou dovolit koupit. Tedy volí nájemní bydlení s tím, že to je dočasně, než se situace (jejich nebo na trhu) zlepší. Tím druhým hlavním důvodem je ústup pandemie koronaviru a s tím související návrat studentů (zahraničních i tuzemských) a zahraničních pracovníků nadnárodních firem. Budoucnost je ale silně spjatá právě s dalším vývojem epidemie, zda budou restriktivní opatření pokračovat, anebo postupně ubývat,“ uvádí Adam Kvasnička z Luxent – Exclusive Properties.

Ceny zpět v normálu

S tím souvisí také vývoj cen pronájmů – podle mnohých odborníků se dnes již dostávají zpět na standardní úroveň před pandemií koronaviru. To potvrzuje i specialista na pronájmy Adam Kvasnička: „V Praze se dnes požadují částky kolem 325 Kč/m2 měsíčně, přičemž v říjnu roku 2020 se nájemné pohybovalo kolem 320 Kč/m2. Tudíž meziroční nárůst je zanedbatelný. Pronájmy v Praze totiž výrazně zasáhla epidemie koronaviru (zejména zamrznutí turistického ruchu) a zaznamenali jsme velký propad jejich ceny. Ta průběžně opět roste, nicméně jsme dnes na obdobných hodnotách, jaké panovaly před rokem.“

Oproti tomu ostatní regiony na základě analýzy společnosti Luxent – Exclusive Properties tolik neutrpěly, a tak v nich ceny pronájmů stoupají konstantně. Například v Brně činí meziroční nárůst cca 10 %, v Českých Budějovicích 12 % a v Olomouci 5 %. V ostatních regionech ČR se jedná o zhruba 5-10 %.

radnice v českých Budějovicích

Zdroj: pixabay.com

Specialista realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties předpokládá, že ceny pronájmů nadále porostou a to v případě, že epidemie bude slábnout: „Zájem o nájemní bydlení bude dál stoupat, o tom nepochybujeme. Projevuje se totiž nedostatek bytů a s tím související růst jejich cen, vysoká neuspokojená poptávka, a to nejen v důsledku ustupující pandemie, ale obecně v souvislosti s dynamickým vývojem společnosti, tedy rychlými změnami a potřebou adaptovat se na ně, například změnit zaměstnání či přesídlit. Trend práce z domova podněcuje rovněž poptávku po změnách v bydlení, když přibývá potřeba práce z domova a podobně.“ S tím korespondují údaje Českého statistického úřadu za letošní září, během nějž zrychlil v meziročním srovnání růst cen nájemného bytů na 3,3 %, v srpnu se jednalo o 2,5 %.

luxusní byt v Praze

Jedinečný byt 6+kk se třemi balkóny k pronájmu, Praha 1 - Josefov

Pokud i vy v současné době řešíte situaci s bydlením, rozhodně tedy neotálejte! V našem portfoliu nabízíme kromě komerčních objektů či luxusních rodinných domů na prodej také pronájem luxusních bytů v Praze. Řadí se k nim především skvosty v historických nemovitostech, které se nachází v lukrativní lokalitě centra metropole.

mezonetový byt s krbem

Zdroj: archiv www.luxent.cz

Neváhejte se za námi stavit v naší luxusní kanceláři Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 28, Praha 1. S radostí vám je představíme a nad šálkem čaje či kávy si popovídáme třeba právě o aktuální situaci na realitním trhu.

 

Life & style

Novinky ze světa realit