Šťastné, veselé a exotické

Letos budeme slavit Vánoce v naší rodné zemi. Jaké Vánoce lze ale prožít v různých koutech světa?

Šťastné, veselé a exotické

Tento rok poznamenaný covidem obrátil život vzhůru nohama. Přišli jsme o mnohé jistoty, ale minimálně jedna je neotřesitelná. Vánoce. Většinou, a zvláště pak letos, je prožíváme v České republice. Tyto emoce však nemusíme zažívat jen u rodinného krbu, ale vzít si je můžeme kamkoliv sebou. Inspirujte se dále v článku od našeho partnera pro cestování na míru – Exclusive Tours, jaké lze prožít Vánoce v různých koutech světa. 

ozdobený stromek

Madeira – Vánoce na ostrově nekončícího jara

Květináč Atlantiku, ostrov věčného jara. Madeira má mnoho přívlastků. Prvního prosince se hlavní město Funchal každoročně převlékne do svátečního kabátu, rozzáří se tisíci světel a kouzelný duch Vánoc zde panuje až do 10. ledna. Ostrované tvrdí, že prosinec je měsícem zasvěceným „festě“ a slaví se důkladně. Čas adventní je spojen s řadou kulturních akcí. Ostrované se nikdy neobejdou bez dobrého jídla, což v čase vánočním platí dvojnásob. Den před Štědrým večerem městská tržnice Mercado dos Lavradores kypí životem až do pozdních nočních hodin. Lidé se posilňují nabídkou pouličních jídel, k typickým v tomto čase patří Vinha d´Alhos, kusy vepřového masa naložené ve víně a česneku. Devět dní před Vánoci probíhá jedna z nejzásadnějších vánočních tradic Madeiřanů, Missa do Parto, mše oslavující devět měsíců těhotenství Panny Marie. Vrcholem svátků je novoroční ohňostroj, jenž byl v roce 2006 zapsán do Guinessovy knihy rekordů jako největší ohňostroj na světě. Pětihvězdičkový Vidamar Resort je ideálním místem pro strávení vánočních svátků, kouzelnou atmosféru podtrhuje hudba v podání vánočního sboru, ke štědrovečerní večeři se podávají tradiční vánoční jídla, a hlavně malé návštěvníky potěší, že dorazí i Santa.

Madeira

Island - Severská tma prozářená tisíci světel

Přestože se Island řadí k evropským státům, jeho vánoční zvyklosti v mnohém překvapí. Dárky nosí poťouchlí skřítkové Jólasveinarové, je jich třináct, děti tak najdou v botě za oknem dárek po celých třináct dní před Štědrým večerem. Matkou skřítků je obryně Grýla, která strká zlobivé děti do pytle. Hrozivá je i postava černé kočky, jež sežere každého, kdo nedostane pod stromeček alespoň jeden kus oblečení. Den před Štědrým dnem je typickým jídlem Kæst skata, fermentovaný rejnok, přelitý omáčkou z rozpuštěného ovčího tuku s kousky tuku. Ke specialitám patří také Laufabrauð neboli smažené placky, z tenkého pšeničného těsta, které se podávají se jako příloha k Hangikjöt. To v překladu znamená ‚zavěšené maso‘ a jde o uzené jehněčí či skopové nakrájené na plátky. Sníte-li o bílých Vánocích a zimě, která je spíš severská než ladovská, pak je pro vás Island správnou vánoční destinací. Koná se tady řada adventních akcí, které vyvrcholí novoročním ohňostrojem, po němž se ostrov ponoří do vyhlášených party, kdy noc ránem zdaleka nekončí. Hodinu jízdy od Reykjavíku se nachází butikový Ion Adventure Hotel obklopený horkými prameny, kde můžete strávit klidné svátky, jimž dodá magickou atmosféru pozorování polární záře.

New York - Svátky ve městě, které nikdy nespí

Nejslavnější vánoční strom v New Yorku stojí na Rockefeller Center Plaza, patří k největším na světě, zdobí ho padesát tisíc led světýlek a je srdcem newyorského vánočního dění. Na legendárním Rockfellerově náměstí s pozlacenou sochou Prométhea, stojí také známé kluziště, kde se v zimě bruslí. Zabruslit si můžete i v Central Parku, kde jsou kluziště dvě a vychutnat si na ledě město, které nikdy nespí pod hvězdnou oblohou, je také zážitek. Na Vánoce jezdí do New Yorku turisté z celého světa a v tomto období probíhá doslova zlatá nákupní horečka. Vitríny obchodů se předhánějí ve fantastické výzdobě, legendou je obchodní dům Macy´s, který se promění v Santaland, jenž má být domovem toho jediného a opravdového Santa Clause. Povinností je návštěva jednoho z nejstarších hračkářství, FAO Schwarz, které si zahrálo i v několika vánočních filmech. Lotte New York Palace na Madison Avenue je ikonický hotel, o němž se tvrdí, že nikde neumějí vytvořit tak dokonalou vánoční atmosféru jako právě zde. Navíc je partnerem legendární show Christmas Spectacular Starring the Radio City Rockettes a v rámci speciálních balíčků můžete získat i lístky na toto představení. Hotel Plaza na Páté Avenue má ale také kouzlo Vánoc v malíčku, navíc je povinnou zastávkou pro fanoušky filmu Sám doma 2, protože se točilo i v jeho krásných prostorách.  A chcete-li trochu klidu, nastupte na stylovou palubu jachty Manhattan, usrkávejte horké nápoje a kochejte se výhledy na symbol U.S.A., Sochu Svobody. 

rockefeller

Mexiko - Advent pod karibským sluncem

Chcete-li chodit o vánočních svátcích v žabkách po pláži, těžko hledat přívětivější destinaci. V křesťanském světě jsou navíc oslavy mexických Vánoc považovány za ty nejvíc bujaré.

V nezapomenutelné podobě je umí hostů, zprostředkovat třeba Villa del Palmar Luxury Beach Resort and Spa v Cancúnu. Tradicí je tady rozsvěcení hvězdy na vánočním stromě, aby Santa Claus trefil a přinesl s sebou kromě dárků i štěstí a vánoční pohodu. Na Štědrý den se navíc koná Christmas History Show, kdy se kouzelný příběh Vánoc vypráví prostřednictvím tance.

Dubaj - lyžování i vánoční trhy v poušti

Emirát Dubaj je vždy připraven nabídnout hostům zážitky, na které se nezapomíná a nejinak je tomu v čase vánočním.  Zalyžovat si na Arabském poloostrově? Ale samozřejmě. Ski Dubai je krytý lyžařský areál, který je součástí Mall of the Emirates, jednoho z největších nákupních center na světě. Pouhý zážitek z hebkého prašanu je ale na Dubaj málo, v areálu lze pozorovat kolonii tučňáků, která se tu má jak jinak než jako v pohádce. Hlavně rodiny s dětmi ocení nabídku Breakfast with Penguin Walk.  V Dubaji nemusíte přijít o nic z Vánoc, na které jste doma zvyklí. Začátkem prosince se pouštní resort Bab Al Shams promění ve vánoční pohádku, mezi dunami vyčnívá mohutný vánoční strom obklopený stánky, kde můžete nakoupit dárky, pochutnat si na horké čokoládě i na svařeném víně. K potěšení dětí dorazí i Santa na svých saních.

stromek v poušti

Pokud byste rádi strávili Vánoce 2021 mimo svůj domov, v Exclusive Tours Vám pomohou najít to pravé místo pro splnění Vašich vánočních představ. Krásné Vánoce!

Life & style

Novinky ze světa realit