Styly bydlení podle zemí Evropy. Jak se vám líbí anglický, finský nebo španělský interiér?

Jaké styly v interiérech jsou typické pro konkrétní země? Kde převládají barvy a kde minimalismus? Přečtěte si a inspirujte se v novém článku o bydlení.

Styly bydlení podle zemí Evropy. Jak se vám líbí anglický, finský nebo španělský interiér?

Baví vás rozličné styly bydlení a rádi byste o nich dozvěděli více? Nemusíte nikam cestovat, rádi vám naservírujeme trendy našich evropských sousedů přímo z pohodlí vašeho domova. Spolu s tím také získáte užitečnou inspiraci, která vám může pomoci při dolaďování vašeho interiéru v duchu vaší oblíbené destinace.

Jak se říká, jiný kraj, jiný mrav. To stejné platí u bydlení. Ať navštívíte jakoukoliv zemi, změn v interiéru si všimnete okamžitě. Pojďte si přečíst, jaké trendy převažují u jednotlivých států Evropy. Posvítíme si například na romantickou Anglii, slunnou Francii, exotické Španělsko nebo okouzlující Finsko.

Anglie a romantické venkovské motivy

Když se řekne bydlení v Anglii, mnoho z nás si představí útulné domečky z červených cihel a perfektně sečený trávník. A od pravdy bychom nebyli daleko. Anglické bydlení je inspirováno zejména venkovem a přírodou, což se projevuje nejen na působivém exteriéru, ale také honosném interiéru.

V anglické domácnosti nesmí chybět obrazy krajin, květin či zvířat nebo ryze přírodní materiály, jako je dřevo a kámen. Důraz je kladen zejména na útulnost a domáckou atmosféru, proto zde nepochybně najdete také krb, koberečky, záclony, svícny či polštářky. Třešničkou na dortu je lustr, který patří mezi další výrazné anglické prvky.

Co se nábytku týče, tím Angličané rozhodně nešetří. V pravém anglickém domě se nachází vícero pohovek, křesel a židlí, jež jsou určeny nejen pro samotné obyvatele, ale také pro návštěvy. Nábytek je zpravidla vyroben z dubového či borovicového dřeva a pro větší pohodlí je potažen textiliemi.

anglický interiér

Finsko a duch minimalismu

Nyní se přesuneme více na sever a zamíříme do Finska, země tisíce jezer, která je ve způsobu bydlení pověstná svým moderním minimalismem. Na rozdíl od anglické domácnosti se finská zaměřuje na jednoduchost a vzdušnost, což se podepisuje na střídmé volbě nábytku a dekorací. V interiéru převažují prostorné a světlé pokoje s dřevěným nábytkem a parketami, se kterými skvěle ladí bílá výmalba.

Chladně ovšem finský interiér rozhodně nepůsobí. Bílé prostory krásně oživují klasické lněné a úpletové materiály, které jsou pro severský styl typické. Deky a polštářky dokonale zútulní jakýkoliv prostor a vnesou do něj domáckou atmosféru. Přidejte k tomu ještě textilní závěsy či oblíbené proutěné křeslo a máte finský interiér jako vyšitý.

skandinavský interiér

Francie a honosný nábytek

Teď se vrátíme zpátky na západ Evropy a navštívíme při tom honosnou Francii. Ta si ve stylu bydlení potrpí na spojení města a venkova, což vytváří neobyčejně harmonickou kombinaci. Venkov je v interiéru ztvárněn tapetami či obrazy s přírodními motivy, zatímco město připomíná spíše moderními kusy nábytku.

Stejně jako v Anglii je zde důležitý prvek pohodlí a útulnosti. Proto vás jistě nepřekvapí, že v pravém francouzském interiéru bychom našli velká pohodlná křesla, polštářky, deky a nejrůznější dekorace v podobě proutěných košíků, knih nebo svíček. To vše ve světlých barvách.

francouzský interiér

Španělsko a exotické odstíny červené

Nyní se přesuneme pouze o jednu evropskou destinaci na západ a navštívíme exotické Španělsko. O jejich obyvatelích se často říká, že jsou plni vášně a energie. A to stejné se projevuje na jejich odvážném, někdy až extravagantním stylu bydlení.

Typickým příkladem španělského interiéru je barva. Španělé si oblíbili zejména teplé odstíny, jako je cihlová, meruňková, medově žlutá či vínová, která dává najevo jižanský temperament. Ten rovněž podpoří další výrazné dekorační prvky, jako jsou perské koberce, barevný porcelán nebo vějíře s krajkou pověšené na stěně.

Nábytek mají Španělé rádi tmavší a masivnější. Své uplatnění zde proto najdou mohutné skříně, stoly, židle či pohovky z kvalitního dřeva. Nemusí se však jednat o zcela nové kousky – ve Španělsku jsou oceňovány i starší kusy nábytku s historickou hodnotou.

španělský interiér

Itálie a tradiční dlaždice

Na závěr se podíváme do další středomořské země, a tou je slunná Itálie. Právě Italové jsou proslulí pro svůj dokonalý smysl pro eleganci a styl, což se rovněž promítlo na způsobu vybavování interiéru, který se nese v duchu luxusu a harmonie.

Základem všeho je pravý italský nábytek. Ten je originálně vyráběn ze speciálního dřeva paulownie a překližky a je k dostání v mnoha barevných variantách. Mezi další výrazné prvky italské domácnosti patří rovněž dlaždice, které působí stylově nejen na chodbách, ale také na stěně koupelny, kuchyně nebo toalety.

Co se barevnosti týče, Italové si v interiéru potrpí zejména na světlé a pastelové odstíny. S tím jde ruku v ruce také koncept vzdušnosti a světlosti, který je v italském interiéru upřednostňován.

italský design

Kombinace stylů a rady designéra

Ať už vás zlákal jakýkoliv zahraniční styl bydlení, drobnými změnami si můžete své bydlení upravit přesně na míru jednoho z výše zmíněných interiérů. Podle designérů se však nemusíte držet pouze jednoho z nich – vkusně je můžete nakombinovat tak, aby vytvářely zajímavý kontrast. To se týká například kombinace venkovského a romantického stylu, industriálního se skandinávským a tak dále. Záleží pouze na vás, jakou z nich si zvolíte. Když to trefíte dobře, odměnou bude harmonický interiér s nádechem vaší oblíbené destinace.

Life & style

Novinky ze světa realit