Před 150 lety se narodil slovinský architekt a urbanista Jože (Josip) Plečnik, který během svého života ovlivnil nejen vzhled Prahy, ale i mysl mnoha studentů. Pod vedením profesora Oty Wagnera absolvoval svá architektonická studia ve Vídni a roku 1904 zde založil vlastní ateliér.

Adresa: Tereziánské křídlo Starého královského paláce, areál Pražského hradu, 119 08 Praha 1 – Hradčany, www.hrad.cz

Díky přátelství se spolužákem Janem Kotěrou se dostal na post profesora na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, na níž působil 10 let. Na počátku 20. let byl jmenován architektem Pražského hradu, kde zahájil přestavbu sídla prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Ačkoli byl tento úkol nelehký, Plečnik při realizaci dbal na porozumění danému místu, především jeho geniu loci a důležitosti. Svým originálním rukopisem vnesl ducha moderní architektury do tisícileté historie sídla českých knížat a králů, který zůstal symbolem české státnosti i v dobách po vzniku Československé republiky.

Dalším významným dílem Plečnika v Praze je kostel Nejsvětějšího srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad na Vinohradech. Monumentální chrám s širokým jednolodním prostorem a krytým kazetovým stropem byl postaven na přelomu 20. a 30. let minulého století. Dominuje mu 42metrová věž s kulatými hodinami o průměru 7,6 m, největšími v Česku. Interiér nyní zdobí oválný oltář z roku 2018.

Tvorba známého architekta láká do Prahy návštěvníky z domova i z ciziny. O životě a díle Jože Plečnika se můžete dozvědět více na výstavě k 150. výročí jeho narození, která probíhá v Tereziánském křídle Pražského hradu. Obsahuje dokumenty a modely ze státních a soukromých sbírek z České republiky i ze Slovinska a lze se na ni podívat denně mezi 10.00 a 18.00 až do 31. října 2022. Vstup je zdarma.