Architektura v Praze

Chcete do Prahy zajet na výlet, zrovna jste se sem nastěhovali do nového bytu anebo v hlavním městě žijete celý život? Na českou metropoli se dá dívat různými pohledy, jedno je ale jisté – toto město v srdci Evropy mnozí nazývají tím nejkrásnějším, které navštívili. Praha se může totiž chlubit mnoha architektonickými skvosty: od vznešené dominanty Pražského hradu s katedrálou svatého Víta, Václava a Vojtěcha po romantická zákoutí Hradčan a Malé Strany přes působivé secesní a kubistické domy stejně jako brutalistické a funkcionalistické budovy s fasádami ze skla, kovu a betonu až po moderní architekturu Tančícího domu a do budoucna i Vltavské filharmonie.

Představíme vám architekty, kteří dali Praze tvář, a umělce, kteří pomáhají vytvářet zajímavý veřejný prostor pro obyvatele i návštěvníky metropole. Přesvědčte se na vlastní oči, že Praha je právem jedním z nejnavštěvovanějších a nejopěvovanějších měst světa. Válkou málo dotčené, a proto jedinečně zachovalé historické centrum, jež bylo v roce 1992 zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO, nabízí zcela úchvatnou přehlídku architektonických stylů. Pojďte se s námi projít Prahou stověžatou, podívat se zblízka na její nejznámější skvosty, ale také objevit prozatím neokoukaná okouzlující místa.

Odkaz a dílo Jože Plečnika v Praze

Před 150 lety se narodil slovinský architekt a urbanista Jože (Josip) Plečnik, který během svého života ovlivnil nejen vzhled Prahy, ale i mysl mnoha studentů. Pod vedením profesora Oty Wagnera absolvoval svá architektonická studia ve Vídni a roku 1904 zde založil vlastní ateliér.

Vltavská filharmonie – nad hladinu všednosti

Věděli jste, že poslední nový koncertní sál pro symfonickou hudbu vznikl v Praze před více než 100 lety? Přesto, že historické koncertní sály jsou pastvou pro oči a byly udržovány a rekonstruovány, Praha potřebuje kulturní centrum odpovídající standardům 21. století.