Věděli jste, že poslední nový koncertní sál pro symfonickou hudbu vznikl v Praze před více než 100 lety? Přesto, že historické koncertní sály jsou pastvou pro oči a byly udržovány a rekonstruovány, Praha potřebuje kulturní centrum odpovídající standardům 21. století.

Tím se stane nová Vltavská filharmonie na bubenském nábřeží. V nabité architektonické soutěži zvítězil návrh dánského ateliéru Bjarke Ingels Group (B.I.G.), který vypadá jako kolonáda a přináší i nápaditá řešení veřejného prostoru.

Pražané tak v roce 2031 získají novou dominantu, spojující kulturu s pulzujícím městským životem. Mnohoúrovňový harmonický veřejný prostor propojí a zútulní současné nevzhledné prostředí kolem vestibulu metra Vltavská. Budova s terasami a ochozy nabídne veřejnosti lákavé vyhlídky na Prahu, z posledního patra pak krásný panoramatický výhled. Hlavnímu městu zase k historickým památkám přibyde inspirativní místo pro živou kulturu – to navíc přitáhne návštěvníky i mimo centrum Prahy. 

Moderní návrh hudebního stánku na břehu řeky odstartuje proměnu celé okolní lokality. Novostavba se třemi sály ovšem nebude sloužit jen koncertům či zkouškám České filharmonie a Symfonického orchestru hl. m. Prahy FOK, které zde najdou nový domov. Vznikne tu i místo pro hudební oddělení a kreativní hub Městské knihovny v Praze, edukační prostor pro kurzy pro veřejnost, kavárna nebo střešní restaurace s výhledem.