Zrušení daně z nabytí nemovitosti je konečně tady!

V září 2020 vešel v platnost zákon o dani z nabytí nemovitosti. Přečtěte si podrobněji, jaká je situace a co se tímto změní.

Zrušení daně z nabytí nemovitosti je konečně tady!

Dne 26. září 2020 vešel v platnost zákon č. 386/2020 Sb. o dani z nabytí nemovitých věcí, jímž se ruší zákonné opatření Senátu č. 340/2013 Sb. z roku 2013. Poslanecká sněmovna nakonec schválila pozměňovací návrh Senátu, který podepsal i prezident Miloš Zeman. Zákon přináší především úlevu od platby čtyřprocentní daně a měl by tak být vítanou změnou pro celý realitní trh. Sháníte nyní kupříkladu nemovitost na prodej v Praze a nejste si jisti současnou situací? Přečtěte si, co se pro vás nově změní.

Složitá cesta k vysněnému cíli

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) avizovala zrušení daně už v březnu letošního roku. Výhrady však měl zejména koaliční partner ČSSD, ale například i zástupci Národní ekonomické rady vlády (NERV), a tak se projednávání a schvalování táhlo až do podzimu. Podle ministryně Schillerové mělo co nejrychlejší zrušení daně realitní trh oživit, a to obzvlášť během v té době probíhající první vlny pandemie koronaviru.

„Bohužel se čekání a nejistota odrazily naopak zmrazením prodejů. Od konce března začali totiž kupující vyčkávat, zdali ke zrušení daně dojde a oni tak budou moci ušetřit značnou sumu peněz. Až 80 % zájemců odkládalo podpis kupní smlouvy i zápis do katastru. Poptávka se nicméně vrátila po oznámení zrušení daně víceméně do normálu,“ potvrzuje ředitel realitní kanceláře Luxent –⁠ Exclusive Properties Jiří Kučera.

Co zrušení daně z nabytí nemovitosti přinese?

Kupujícím nyní odpadá povinnost platit 4 % z pořizovací ceny nemovitosti a podávat tak daňové přiznání k dani z nabytí nemovitosti. Od daně budou odproštěni i zpětně, a to v případě, že vklad do katastru nemovitostí uskutečnili po 1. prosinci 2019. Těm, co již daň uhradili, bude na základě žádosti vrácena.

Nadále zůstala v platnosti možnost si od základu daně z příjmu odečítat úroky z úvěru na bydlení. Upraven byl limit odpočtu – u smluv uzavřených od 1. ledna 2021 se sníží z původních 300 tisíc korun na polovinu. „Řadě zájemců uvažujících o pořízení exkluzivní nemovitosti, dražšího bydlení s velkou hypotékou a vysokou splátkou úroků, se koupě ještě v letošním roce vyplatí. Nebudou platit daň z nabytí a zůstane jim vyšší limit pro odpočty,“ radí Jiří Kučera.

Pozor! Pokud plánujete zakoupit například byt v novém developerském projektu v Praze, s daní z nabytí nemovitosti si starosti dělat nemusíte. Ta se totiž na novostavby mladší 5 let stejně nevztahovala.

Kdy nemusíte platit daň z příjmu z prodeje nemovitých věcí

Co se týče takzvaného časového testu pro osvobození příjmů z prodeje nemovitých věcí, prodlužuje se ze stávajích pěti let na deset. Platí to pro nemovitosti neurčené k vlastnímu bydlení, k jejichž vkladu do katastru dojde po 1. lednu 2021. Placení této daně před uplynutím 10leté lhůty se vyhnete, pokud výnos z prodeje použijtete na obstarání bytové potřeby. Příjem z prodeje zůstává nadále od daně osvobozen u nemovitostí, ve kterých má vlastník alespoň 2 roky trvalý pobyt či jinak prokázané bydliště.

Life & style

Novinky ze světa realit