Budiž světlo!

S blížící se zimou se krátí dny a tma přichází dříve. Neupadejte však hned do depresí a doslova projasněte svůj domov! Interiér totiž snadno oživíte a zútulníte vhodným osvětlením. Některé lampy se dají považovat za skutečná umělecká díla.

Budiž světlo!

S blížící se zimou se krátí dny a tma přichází dříve. Neupadejte však hned do depresí a doslova projasněte svůj domov! Interiér totiž snadno oživíte a zútulníte vhodným osvětlením. Některé lampy se dají považovat za skutečná umělecká díla a jejich instalací v okamžiku vytvoříte luxusní bydlení

Ve stopách české tradice

Fenomén užitého umění představuje u nás sklářství, které si za svou téměř tisíciletou historii vydobylo mezinárodní renomé. Do zahraničí stále vyvážíme až 90 % produkce. Přední čeští skláři spolupracují s designéry na budování značky Bomma ve Světlé nad Sázavou. Moderní a nadčasové pojetí se zde spájí s uznávaným řemeslem a dává vzniknout doslova nádherným šperkům. Zdobnost a jedinečný nádech interiéru dodají všechny nabízené kolekce, přičemž na výběr jsou různé tvary, velikosti, ale i barvy. Každý kus je přitom originál.

Zdejší skláři jako jedni z mála na světě dokážou ručně vyfoukat svítidla až o velikosti 90 cm. Tato ikonická světla ztělesňuje řada Tim, kterou inspirovala výroba křišťálových kapek pro pražskou výstavu Tima Burtona. Minimalistický design a velikost téměř za hranicí možného vyšvihla značku mezi světové špičky oboru.

konstelace-sve-tel Zdroj: https://bomma.cz/…onstellation

Kromě solitérů dále vytváří i takzvané světelné konstelace, jež jsou tvořeny několika desítkami křišťálových světýlek v dokonalé harmonii. Například kolekce Lens svým vzhledem připomíná čočky.

Skleněný dům zrcadlí odkaz sklářství

O architektonický skvost se v Novém Boru postarala firma Lasvit. Pro své nové sídlo koupila staré roubenky, které v minulosti sloužily sklářům, a mezi ně postavila novou budovu ze skla. Skleněný plášť byl speciální navrhnut v souladu s původními břidlicovými taškami. Symbolicky znázorňuje maják, jenž hlásá sklářskou tradici a její obnovu v regionu. Přitom se jedná o zcela funkční luxusní kancelář. Nachází se tu kavárna pro zaměstnance, jednací místnost a knihovna vzorků.

lasvit-novy-bor Zdroj: https://www.czechdesign.cz/…nicky-skvost

Kreativní pojetí zapadá do celkové ideové koncepce společnosti, která sbírá jedno ocenění za druhým. Konkrétně skleněný dům například nyní zvítězil v mezinárodní soutěži architektury, interiérů a designu Dezeen Award 2020 v kategorii divácké volby. Lasvit ze skla vytváří nejenom svítidla, ale také svítící plastiky nebo stěny. Jejich produkty zdobí luxusní nemovitosti v zahraničí jako hotely, kasina či paláce. K nejznámějším projektům se řadí monumentální dvojice draků pro asijský hotel, trofeje pro výherce závodu Tour de France nebo Českých lvů, karafa na šampaňské pro organizátory Wimbledonu či socha potápěče z tisíců foukaných koulí. Jejich výrobky si ovšem můžete dopřát i vy a do bytu si pořídit třeba některou exkluzivní designovou lampu!

lasvit-sve-tlo Zdroj: https://www.lasvit.com/…globe-metro/

Jeden z nejnovějších produktů pod záštitou společnosti představila mladá naděje českého designu Cyril Dunděra, který při tvorbě čerpal inspiraci z typických barevných dlaždic pražského metra. Vypouklé polokoule ze 70. let minulého století tak přetvořil v nápadité osvětlení.

Ve znamení kovu i udržitelnosti

Když opustíme sklo, svítidla lze vybírat rovněž z dalších materiálů. Firma Delta Light Czech, zastupující belgického výrobce Delta Light na českém trhu, nabízí veškeré typy svítidel, od vnitřních až po venkovní. Novinkou je například série Lass-Oh!, která se skládá z velmi tenkých vznášejících se lineárních, čtvercových a obdélníkových tvarů. Ty v sobě skrývají miniaturní LED klastry, jejichž účelem je optimalizovat míru oslnění v místnosti. Různě zahnutá a zaoblená díla v černém a zlatém provedení působí elegantně a skvěle se hodí jak domů, tak i do komerčních objektů.

moderni-osve-tleniZdroj: 

https://www.archiweb.cz/…idla-lass-oh

Zcela odlišnou filozofii nabízí studio Nahaku. S ohledem na nadprodukci a s tím spjatým extrémním množstvím odpadu se rozhodlo vytvářet nové výrobky z těch již použitých, tedy takzvaný upcycling. Na první pohled nevyužitelné materiály s historií přeměňuje brněnská dvojice designérů na vkusné kousky, u nichž by nikdo neřekl, že jsou de facto z odpadu. Mezi jejich výrobky tak naleznete produkt LUSTR z hasicího přístroje nebo PETing z jednorázové plastové lahve na prosecco. 

stropni-sve-tlo

Zdroj: www.designmag.cz

Zdroj titulní fotky: https://www.designville.cz/bomma-tim 

Life & style

Novinky ze světa realit