Co se děje na trhu s nájemním bydlením?

Již řadu měsíců v tuzemsku roste zájem o nájemní byty, což je důsledek několika faktorů, včetně vysokých úrokových sazeb hypoték a malé nabídky cenově dostupných nemovitostí ke koupi. Stagnující trh s prodejem bytů, který jen pozvolna ožívá, vede mnohé obyvatele k hledání alternativ – a právě nájemní bydlení tak zůstává ve středu zájmu. Jak se to projevuje v cenách? Jaké nemovitosti a v jakých lokalitách jsou momentálně nejvíce poptávané? A čím se vyznačuje svébytný segment luxusních nemovitostí? Dozvíte se v článku!

situace na trhu s pronájmy

Zdroj: https://unsplash.com/photos/

„Vzhledem k současnému stavu na trhu s nájemním bydlením v Praze lze konstatovat, že nabídka bytů určených k pronájmu není dostatečná, aby pokryla stále rostoucí poptávku. Tento nedostatek vede k postupnému zvyšování cen nájmů, což může v budoucnu představovat vážný problém pro dostupnost bydlení zejména v hlavním městě. Tento trend zřejmě bude pokračovat, pokud se nezvýší tempo výstavby nových bytů,“ popisuje realitní makléř naší společnosti Luxent – Exclusive Properties Adam Kvasnička.

Vzestupnou tendenci potvrzuje také poslední analýza Rent Index ČR za 1. čtvrtletí roku 2024 od společnosti Deloitte[1], podle níž dosáhlo celkové tempo růstu cen v porovnání s předchozím kvartálem jednoho procenta. Průměrná cena za metr čtvrteční tak v tuzemsku činila 295 Kč/m2. Jedná se sice o přibrzdění (např. ve 3. čtvrtletí roku 2023 byl nárůst 4,6 %), ale zjevné zvyšování cen stále přetrvává.

Nejvyšší průměrná cena za metr čtvereční panuje v Praze, kde činí 400 Kč/m². Co se týče jednotlivých městských částí, dominuje Praha 1 s cenou 469 Kč/m². Nejrychleji zase stouply pronájmy v Praze 7, a to o 4,3 %. Průměrné nájemné tak dosáhlo 409 Kč/m².

Podle našich analýz pronájmy exkluzivních nemovitostí ve vysokém standardu a v prémiových lokalitách (např. v Pařížské ulici a jejím okolí či ve vybraných lokalitách Vinohrad) přesahují v současné době hranici 700 Kč/m2. Ve stejném období v roce 2023 se přitom ceny těchto bytů pohybovaly okolo 600 Kč/m2.

[1] https://www2.deloitte.com/cz/cs/pages/real-estate/articles/rent-index.html

byt v Pařížské ulici, Praha 1

Zdroj: https://cdn-vsh.prague.eu/object/2718/parizska

Jaký je výhled do budoucna?

Na pražském trhu s nájemním bydlením se očekává, že vyšší poptávka po pronájmech ve srovnání s koupí nemovitosti bude pokračovat, což pravděpodobně povede k dalšímu růstu nájemného. „Tento trend je dán zejména stále ještě dost vysokými úrokovými sazbami hypoték, což činí koupi nemovitosti méně dostupnou pro mnoho lidí, a ti se proto musí poohlížet po nájemním bydlení. U bytů s dostupnější cenou pronájmu, tedy do cca 20 000 Kč, lze tak očekávat, že nájemné v této kategorii může dále růst nebo alespoň udržet aktuální úroveň,“ uvádí Adam Kvasnička.

Co se týče luxusních nemovitostí, ty mohou na trhu zůstat déle, než je tomu u běžných bytů, ale jejich unikátnost a exkluzivní poloha často vedou k rychlému pronájmu v momentě, kdy se najde vhodný zájemce. „Ceny v této kategorii by mohly zůstat relativně stabilní, protože kupní síla cílové skupiny pro tyto nemovitosti je méně citlivá na ekonomické změny, jako jsou úrokové sazby. Vzhledem k těmto faktorům lze předpokládat, že trh s pronájmy v Praze bude nadále dynamický, s potenciálním mírným růstem cen u běžných nemovitostí a stabilními cenami u těch luxusních. Vše je samozřejmě závislé na dalším ekonomickém vývoji a trhu s nemovitostmi,“ vysvětluje realitní makléř.

byt na pronájem v centru Prahy

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-3-1-praha-1-josefov/

Jaké jsou nejoblíbenější lokality?

Co se příliš nemění, jsou nejvíce poptávané pražské lokality. V segmentu standardních nemovitostí patří ke stálicím především tyto městské části:

1. Vinohrady (Praha 2) – Čtvrť je vyhledávána pro svou centrální polohu a skvělou občanskou vybavenost. Mezi nejžádanější dispozice patří menší 2+kk nebo větší 3+1, které jsou ideální pro jednotlivce nebo malé rodiny.

2. Dejvice (Praha 6) – Oblast je známá svou klidnější atmosférou a zelení. Zdejší byty jsou oblíbené mezi mladými profesionály a rodinami hledajícími poklidnější prostředí blízko centra.

3. Žižkov (Praha 3) – Tato dynamická část Prahy je populární mezi studenty a mladými profesionály. Byty zde často mají nižší nájemné a nabízejí dobrou dostupnost do metropole.

byt na pronájem Praha Vinohrady

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-4-kk-praha-2-vinohrady/

U luxusních nemovitostí panuje největší poptávka v těchto obvodech:

1. Malá Strana a Staré Město (Praha 1) – Tyto historické a prestižní části Prahy jsou vyhledávány pro luxusní bydlení s výhledem na Vltavu nebo v těsné blízkosti významných památek. Zdejší byty často mají vysoký standard a jsou vybaveny doplňkovými službami.

2. Hřebenky a Hanspaulka (Praha 5 a 6) – Rezidenční oblasti prosluly zejména svými luxusními vilami. Jsou ideální pro ty, kteří hledají klidné a bezpečné prostředí s rychlým spojením do města.

Praha 6 byty na pronájem

Zdroj: https://commons.wikimedia.org/wiki/Praha_6_Dejvice,_Hanspaulka

A jak je to s vybavením?

Na pražském trhu s pronájmy lze však pozorovat rozdílné preference ohledně vybavení bytů mezi běžnými a luxusními nemovitostmi.

Většina zájemců o běžné byty preferuje částečně zařízené interiéry, které obvykle zahrnují základní kuchyňské vybavení a někdy i další nábytek (např. úložné prostory, postel apod.). Tato volba je praktická pro ty, kteří nechtějí investovat do nákupu celého zařízení, ale zároveň si chtějí zachovat možnost přizpůsobit si prostor podle svého vkusu s doplněním vlastního nábytku.

Byt na pronájem Praha Vinohrady

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-3-kk-praha-3-vinohrady/

Klienti, zejména zahraniční, hledající luxusní byt často preferují plně zařízené jednotky, kde je vše od nábytku přes domácí spotřebiče až po dekorace. Tento typ zařízení odpovídá vysokému standardu bydlení, který tito zájemci očekávají a umožňuje jim ihned po příjezdu začít nemovitost plnohodnotně využívat bez potřeby dalších investic. Plně zařízené byty jsou v této kategorii často doprovázeny i různými službami, jako je úklid, což přidává na komfortu bydlení.

byt na pronájem Praha 2 Nové Město

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-4-1-praha-2-nove-mesto/

S námi bydlíte na té nejlepší adrese

Naše pestré portfolio zahrnuje celou řadu luxusních nemovitostí určených k pronájmu v těch nejžádanějších lokalitách.

Např. v rezidenčním projektu Šárecký dvůr, v klidné lokalitě Prahy 6, nabízíme moderně zařízený byt 3+kk o užitné ploše 163,8 m2. Exkluzivní nemovitost je realizována ve vysokém standardu a je nadstandardně zařízena moderním nábytkem, bezpečnostními dveřmi, velkoformátovými okny, vysokými stropy, klimatizací, elektrickými venkovními žaluziemi, dřevěnými podlahami a vestavěnými skříněmi.

byt na pronájem Praha 6

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-3-kk-praha-6-vokovice/

To v lukrativní lokalitě Vinohrad v Praze 3 je možné si pronajmout luxusní byt 4+kk o užitné ploše 142 m2 v pátém patře činžovního domu. Historická nemovitost prošla citlivou rekonstrukcí, při níž byly zachovány původní prvky secesního stylu. V bezprostředním okolí bytu se nachází veškerá občanská vybavenost, tedy služby, školy, obchody, kavárny i restaurace.

byt k pronájmu Vinohrady

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-4-kk-praha-3-vinohrady/

Ve vyhledávané lokalitě na Praze 1 zase objevíte mezonetový byt 5+1 o obytné ploše 286 m2 s terasou. Dispozice zahrnuje obývací místnost, kompletně vybavenou kuchyň, tři ložnice, koupelnu s toaletou, bidetem a vanou a oddělenou komoru. V prvním patře se rozprostírá galerie s místností, kterou lze využít jako pracovnu či hernu pro děti, samostatná toaleta a vstup na prostorovou terasu s výhledem na Pražský hrad. Součástí je také komora s pračkou a sušičkou.

Byt na pronájem Praha 1 - Malá strana

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-5-1-praha-5-mala-strana/

V pátém podlaží novostavby komorního developerského projektu Rezidence Na Bertramce si lze pronajmout částečně zařízený byt 4+1 o celkové užitné ploše 100 m2. Nadstandardní zařízení odpovídá současným vysokým nárokům na komfortní a moderní bydlení. Lokalita současně disponuje kompletní občanskou vybaveností a výbornou dopravní dostupností s napojením na pražský městský okruh.

byt na pronájem Praha 5 - Smíchov

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-4-1-praha-5-smichov/

Hledáte luxusní byt k pronájmu, který by splnil veškeré vaše požadavky? Neváhejte se nám ozvat! Jsme specialisté na exkluzivní byty v Praze. Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.

Life & style

Novinky ze světa realit