Jak na lepší vodu v domácnosti

Voda tvoří 70 % hmotnosti lidského těla a denně bychom jí měli vypít přinejmenším 8 sklenic. Proto bychom měli dbát na to, aby voda, kterou doma používáme a pijeme, byla co nejkvalitnější. I to je totiž důležitou součástí luxusního bydlení. Poradíme vám, jak na to!

Zdroj: www.pexels.com

Pokud máte vlastní zdroj vody…

…jako například studnu u rodinné vily, měli byste si nechat nejprve udělat rozbor od akreditované laboratoře. Určitě ale buďte obezřetní – v rámci boomu, který je s filtrací vody v poslední době spojený, se na trhu stále častěji objevují neseriózní firmy. Dokonce před nimi varuje i Státní zdravotní ústav (více se dozvíte zde).

Podle výsledků od skutečných odborníků si pak můžete pořídit nejvhodnější filtr právě pro vás. Tzv. filtry na vstupu, kdy je voda upravena ještě předtím, než se dostane do trubek v domě, jsou totiž často navrhovány a sestavovány na míru přesně podle potřeb konkrétního zákazníka.

Co s vodovody?

Pokud odebíráte vodu z veřejného vodovodu, nemusíte se bát o její zdravotní nezávadnost – ta je v České republice zajištěna dezinfikováním pomocí malého množství chloru. Dále je také samozřejmě důkladně a pravidelně kontrolována dle vyhlášek. Nicméně jelikož voda teče do vašeho kohoutku skrze potrubí v domě, může získat jistou pachuť či nečistoty. Pokud by ovšem měla podezřelý zápach či barvu, nepijte ji a zvažte laboratorní testy provedené nezávislou laboratoří.

filtrovaná voda

Zdroj: unsplash.com

Chutná vám vaše voda?

I když v našich končinách většinou nemusíte mít obavu pít vodu z kohoutku, není automatické, že bude mít dobrou chuť. Voda v luxusním bytě v Praze chutná jinak než v Brně a chuť čerstvě natočené vody z kohoutku se tak může lišit. Pokud vám voda u vás doma nechutná, řešením není kupování té balené, což je nejen finančně náročné, ale i nešetrné k planetě. Pro ilustraci – vyčištěná voda vychází 50-200x levněji než balená!

filtrační systém na pitnou vodu

Zdroj: www.sana-store.cz

Nejjednodušší řešení tohoto problému představuje filtrační konvice či láhev. Do nich totiž stačí vodu nalít a počkat, až proteče skrze filtr, díky čemuž se odstraní všechny nečistoty a pachuť i zápach. Tyto bývají nejčastěji založeny na bázi aktivního uhlí, které rozpouští organické nečistoty a obnovují tak přirozenou čistotu. Aktivní uhlí je totiž velmi porézní a má skvělé absorpční vlastnosti proti chlóru, těžkým kovům a dalším škodlivým látkám. Stejně tak ji čistí od parazitů, herbicidů, pesticidů i jakýchkoli zákalů, bahna, sedimentů, těžkých kovů a rzi.

K jedněm z nejúčinnějších patří vodní filtry Berkey. Ten s kapacitou až 12,3 l se dokonale hodí pro čtyřčlennou rodinu. Dokonce je vhodný i na cesty – například na chalupu či do kempu. Pro jeho skvělé kvality jej v terénu využívají dokonce i přední humanitární organizace jako UNICEF či Červený kříž), které pracují nebo pomáhají v místech přírodních katastrof.

samočistící láhev Larq

Zdroj: www.livelarq.com

Cenami ověnčená značka Larq pak vyvinula samočistící lahev, jež se aktivuje pouhým stisknutím tlačítka a každé 2 hodiny odstraňuje škodlivé bakterie. Zároveň dokáže tekutiny udržet při jejich teplotě po dobu až 24 hodin! Vyrábí rovněž odlehčené varianty vhodné na sport či výlety. Pořídit je můžete jak v minimalistickém a elegantním designu, tak i v hravých pastelových barvách.

 

vodní filtrační konvice Larq

Zdroj: www.livelarq.com

Chuť kávy i vaše zdraví zlepší také speciální ionizační konvice či lahev, které běžnou vodu mění na alkalickou. Filtrační složka obohatí vaše nápoje o záporné ionty a zvyšují její pH – voda pak díky tomu získá antioxidační účinky a pomáhá lepšímu vstřebávání minerálních látek do organismu.

Pokud chcete vše řešit přímo u zdroje, zvažte instalaci filtru přímo k umyvadlu či dřezu vaší exkluzivní nemovitosti. Nejvíce se lidé přiklánějí k tomu průtokovému nasazenému přímo na kohoutek. Jeho instalace by měla zabrat jen pár minut a měl by ji zvládnout každý. Jen dejte pozor na průměr kohoutku a pořizovaného nástavce, aby na sebe pasovaly. Trochu více zručnosti pak vyžaduje bateriový filtr se samostatným (tzv. třetím) kohoutkem, jelikož je potřeba upravit samotný dřez či linku tak, abychom měli kam třetí kohoutek umístit. Šikovní kutilové to ale také určitě zvládnou sami! V opačném případě doporučujeme pomoc odborníka, abyste si zbytečně neponičili linku.

vodní filtr laica

Zdroj: www.alza.cz

Vsadit můžete také na univerzální UV lampy vhodné na dezinfekce vody pro luxusní vily a domy. Ultrafialové světlo totiž účinně likviduje cysty, viry i bakterie tím, že naruší strukturu jejich DNA. Ty obyčejné se montují na vstup vody do domu a představují účinnou pojistku pro domácnost z hlediska nezávadnosti vody. Na výběr je celá řada filtrů, určitě se v tomto případě obraťte na odborníka a vybírejte podle požadovaného průtoku vody.

UV vodní filtr

Zdroj: www.waterfilter.cz

Pár tipů na závěr

Pokud jste se rozhodli pro pořízení filtračního zařízení do vaší luxusní nemovitosti, mějte na paměti několik důležitých bodů:

  • Neměli byste zapomenout na výměnu filtrů dle instrukcí výrobce, jinak totiž místo čisté vody můžete získat vodu ještě více kontaminovanou. Když se filtrační vložky pravidelně nemění, dávají příležitost vzniku a šíření různých bakterií.
  • S tím souvisí také výše investice – před pořízením berte v potaz, že nákup filtračního systému je sice jednorázový výdaj, ale právě vložky budete muset dokupovat průběžně.
  • Filtrovaná voda není vhodná pro přípravu kojenecké stravy. Její složení se totiž od té běžné liší.
  • Naopak se nejrůznější filtry vody hodí i do komerčních objektů – můžou se tak stát kýženým vylepšením každé moderní kanceláře.

Life & style

Novinky ze světa realit