Jak se rozhodnout mezi koupí a pronájmem?

Při změně bydliště je rozhodování mezi koupí a pronájmem nemovitosti jednou z prvních otázek, kterou si musíme zodpovědět – volba totiž může ovlivnit finanční stabilitu, pohodlí i budoucnost bydlení. V tomto článku se zaměříme na důkladné srovnání výhod a nevýhod obou možností a poskytneme vám důležité informace a rady, které vám pomohou udělat správné rozhodnutí. Navíc jsme pro vás vybrali ty aktuálně nejzajímavější exkluzivní nemovitosti ke koupi i pronájmu z našeho portfolia!

prodej bytu v Praze

Zdroj: www.freepik.com/

Výběr mezi koupí a pronájmem nemovitosti není snadný a neexistuje univerzální odpověď na to, co je lepší. Závisí to na vašich cílech, finanční situaci, životním stylu a dlouhodobých plánech. Doporučujeme důkladně zvážit všechny výhody a nevýhody a ideálně konzultovat vaši konkrétní situaci se specializovaným realitním poradcem.

Abychom vám přeci jen o něco ulehčili výběr, přinášíme důkladné srovnání všech možných aspektů, abyste mohli lépe porozumět, která volba by mohla být pro vás ta správná.

Koupě přináší stabilitu, ale i závazky

Pořízení nemovitosti znamená, že se natrvalo stáváte jejím vlastníkem, což může přinést hned několik výhod. Jednou z nich je, že získáváte plnou kontrolu nad nemovitostí. Můžete ji upravovat a přizpůsobovat svým potřebám a představám – nikdo vás nebude omezovat v renovacích, modernizacích či dalších úpravách.

Další benefit koupě nemovitosti spočívá v potenciálním investičním výnosu. Nemovitosti mají tendenci nabývat na hodnotě, zejména v oblastech, kde je poptávka po bydlení stále silná. Tím pádem může být osobní vlastnictví výhodnou investicí do budoucna. Díky nárůstu hodnoty byste mohli prodat nemovitost za více peněz, než za kolik jste ji původně zakoupili. Navíc představuje skvělý štít v boji proti inflaci.

Vlastnictví nemovitosti také umožňuje využívat daňové výhody, jako je například možnost odečítat určité výdaje a úroky z hypotečního úvěru ze svých daní. To vám může pomoct zlepšit celkovou finanční situaci.

pronájem bytu v Praze

Zdroj: www.pexels.com/

Na druhou stranu koupě nemovitosti zahrnuje větší počáteční investici. Kupní cena může představovat značný obnos, zejména v nejprestižnějších oblastech. Můžeme si jako příklad uvést, že chcete koupit byt. K tomu je třeba připočítat také daňové a právní náklady spojené s uzavřením kupní smlouvy a převodem vlastnictví. Počáteční investice tak může být pro některé lidi finančně náročnější a vyžaduje pečlivé plánování a finanční zajištění.

Riziko spojené s hodnotou nemovitosti je dalším faktorem, který je třeba zvážit. I když mnoho nemovitostí získává na hodnotě s časem, trh může být volatilní a nepředvídatelný. V období ekonomické recese nebo na přeplněném trhu se může stát, že cena nemovitosti začne klesat.

Pokud budete nuceni prodat nemovitost za nižší cenu, než za kolik jste ji pořídili, budete čelit ztrátám. Tato rizika jsou neoddělitelnou součástí vlastnictví nemovitosti, a proto je důležité mít finanční polštář, který vás ochrání před nečekanými ztrátami.

Pokud nefinancujete nákup ze svých zdrojů, zavazujete se k dlouhodobému splácení hypotečního úvěru. Ten trvá mnoho desítek let a během této doby budete vázáni na pravidelné měsíční splátky. To může omezit vaši schopnost reagovat na nečekané finanční události nebo změny ve vašem životě.

mince

Zdroj: www.pixabay.com/

Jestli sháníte vhodnou luxusní nemovitost ke koupi, projděte si naše pestré portfolio. Pro milovníky designového bydlení nabízíme například moderně zrekonstruovaný byt 2+kk s dvěma lodžiemi a s jedinečnými výhledy na Letenskou pláň. Centrálním prvkem minimalistického bytu, který se nachází v prestižní a velmi žádané lokalitě Bubeneč v Praze 7, je světlá kuchyň. Ložnice se nachází za zelenou dřevěnou zástěnou a je přístupná ze tří stran. Druhá polovina bytu je bez jakéhokoliv dělení a příček, což vytváří velmi otevřený prostor.

designový byt v Praze na prodej

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-byt-2-kk-praha-7-bubenec/

Pokud preferujete kouzlo historických nemovitostí, v pražské Bubenči dále nabízíme exkluzivní penthouse 5+1 o velikosti 306 m2, který je situován v horních dvou patrech krásně udržovaného domu s mramorovými dlaždicemi a obklady. Elegantní zařízení bytu připomíná honosné sídlo, v celém interiéru jsou například podlahy z masivu, na míru vestavěné skříně z masivu a luxusní italský nábytek z masivu. Plně vybavená kuchyň pak disponuje mramorovou pracovní deskou.

luxusní penthouse na prodej v Praze

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-byt-5-1-praha-6-bubenec/

Jestli toužíte po exkluzivním domě, zaujme vás rodinná vila s dispozicí 6+kk od slavného filmového architekta Jindřicha Goetze o bytové ploše 182,4 m2 se střešní terasou, dvěma lodžiemi a technickým zázemím. Nemovitost s neopakovatelným rázem, jež se nachází na svažitém jihovýchodním pozemku v oblíbené lokalitě Prahy 5, nabízí krásné výhledy do údolí řeky Vltavy. Vila byla postavena v 70. letech a poté byla průběžně rekonstruována (naposledy v roce 2018 v retro stylu). Byly položeny dřevěné podlahy a obloženy schody, nově zhotovené koupelny a toalety včetně rozvodů, osazena kuchyňská linka a provedeny další nezbytné úpravy především repase dveří.

vila na prodej v Praze

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-praha-5-hlubocepy/

Pronájem zaručí více flexibility, ale méně kontroly

Jednou z hlavních výhod pronájmu je, že nevyžaduje tak vysoké počáteční náklady jako koupě – budete potřebovat pouze první nájemné a vratnou kauci. To znamená, že můžete začít bydlet v jiné lokalitě s nižšími finančními náklady, což může být zvláště výhodné, pokud jste právě začali v nové práci nebo se ocitli ve finančně náročném období.

Pronájem obecně nabízí větší flexibilitu v porovnání s vlastnictvím nemovitosti. Můžete snadno změnit bydliště, pokud se vaše okolnosti změní, aniž byste se museli starat o prodej nemovitosti.

Pronájem také obvykle nezahrnuje dlouhodobý závazek, smluvní doba bývá výrazně kratší než délka hypotečního úvěru. To vám umožňuje větší volnost v plánování své budoucnosti. Nemusíte se obávat dlouhodobých finančních závazků spojených s vlastnictvím nemovitosti, což může být osvobozující.

Pronájem vás také ušetří od mnoha stresů spojených s vlastnictvím nemovitosti. Nemusíte se starat o vlastnické povinnosti, jako je údržba, opravy a platby za pojištění nemovitosti. Vaším hlavním zájmem je platba měsíčního nájmu. To znamená, že méně času a energie budete muset věnovat péči o nemovitost, a budete se moci soustředit na jiné aspekty svého života.

Naopak jednou z hlavních nevýhod pronájmu je, že jako nájemce nemáte vlastnická práva k nemovitosti. To znamená, že nemůžete provádět zásadnější úpravy nebo změny podle svých preferencí. Možnost přizpůsobovat nemovitost k obrazu svému je limitovaná na to, co vám pronajímatel dovolí. To může znamenat, že se budete muset spokojit s designem, uspořádáním a vybavením nemovitosti, které nemusí plně odpovídat vašemu vkusu.

Současně byste měli počítat s tím, že náklady na nájem mohou stoupat v průběhu času. To může způsobit nárůst měsíčních plateb, což může být finančně náročné, zejména pokud se vaše příjmy nemění. Zvýšení nájmu může být neovladatelným faktorem, který může ovlivnit vaši finanční stabilitu a plánování rozpočtu.

realitní transakce

Zdroj: www.freepik.com/

Naše realitní kancelář se samozřejmě zabývá také pronájmem luxusních nemovitostí. K pronájmu nabízíme třeba luxusně zařízený, prostorný a slunný byt s dispozicí 3+1 v srdci Prahy. Zaručeně vás tu uchvátí krásné dřevěné parkety, italská dlažba, mramorové a žulové koupelny, luxusní nábytek italské značky Selva a nesčetně výtvarného umění. Centrum celého interiéru v Praze 1 představuje prostorný a útulný obývací pokoj, jež sází na světlé a přírodní materiály.

byt na pronájem v centru Prahy

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-3-1-praha-1-stare-mesto/

V minimalistickém duchu se nese nový luxusní designový mezonet o dispozici 4+kk v atraktivních pražských Vinohradech. Exkluzivní nemovitost rozložená do dvou pater je kompletně zařízená moderním nábytkem a vybavením. V dolním patře se nacházejí tři ložnice, koupelna s vanou a toaletou, technická místnost a vstupní hala. V horní části bytu se nachází obývací pokoj s jídelním prostorem a plně vybavenou kuchyní, úložná místnost a další toaleta. Jedním z neobyčejných prvků tohoto bytu jsou funkční prosklené hodiny umístěné ve zdobném tympanonu.

luxusní byt na pronájem

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-byt-4-kk-praha-2-vinohrady/

V naší nabídce najdete také luxusní domy na pronájem. Jedním z nich je částečně vybavená novostavba s dispozicí 4+kk a užitnou plochou 206 m2 v žádané lokalitě města Pyšely (okres Benešov u Prahy). Jednopodlažní nízkoenergetický dům disponuje vlastní zahradou o velikosti 1 144 m2 s terasou a příjemným posezením. Dispozice domu zahrnuje vstupní chodbu s vestavěnou skříní, slunný a prostorný obývací pokoj s jídelním a luxusně vybaveným kuchyňským koutem vyrobeným na míru s mramorovou deskou. Obývací pokoj disponuje velkými francouzskými okny a vstupem na zahradu. V domě dále nechybí tři ložnice.

dům za Prahou na pronájem

Zdroj: www.luxent.cz/pronajem-dum-rodinny-pysely/

Ať už přemýšlíte nad kteroukoliv variantou, pronájmem, či koupí exkluzivního bytu, my se specializujeme na obojí! Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.

Life & style

Novinky ze světa realit