Jaro volá po zeleni

Přichází jaro a s ním i touha přivést do našich životů více zeleně. Ať už jste majitelé velké zahrady, praktického balkonu či prostorného interiéru, zahradničení vám nabízí mnoho možností, jak si zkrášlit váš domov. Podívejte se s námi na několik nápadů, jak začít a jak se i vy můžete stát vášnivým zahradníkem. Chybět nebudou také tipy na luxusní nemovitosti z našeho portfolia, se kterými si sen o bydlení plném zeleně splníte raz dva.

Zdroj: https://www.luxent.cz/developersky-projekt-garden-lofts-praha-5/

Zahrada jako vlastní oáza klidu

Mít zahrádku u exkluzivního domu či předzahrádku u luxusního bytu je skvělá šance, jak kreativně rozvinout zahradnické umění a vytvořit si svůj malebný ráj. Myslete na to, že dobře navržená zahrada může poskytnout krásu i funkčnost. Při jejím plánování se zamyslete nad vytvořením zón pro odpočinek, pěstování zeleniny a květin, anebo dokonce i zřízením dětského hřiště. Pro venkovní posezení zvažte pergolu či altán, který poskytne útulný stín během horkých letních dnů a ideální místo například pro grilování. Vysaďte stromy, jenž vytvoří příjemný stín a zvýší míru soukromí, jako třeba lípy, javory nebo jasany. Pokud toužíte po pěstování jedlých rostlin, sáhněte po těch ovocných – nabízí se jabloně, hrušky nebo třešně. U keřů s lahodnými plody nešlápnete vedle s rybízy, angrešty nebo malinami.

Nyní byste měli zahájit výsadbu plodin chladného ročního období, k nimž patří kapusta, špenát a zelí. Nezapomeňte na záhon plný pestrobarevných květin, které přilákají opylovače a dodají zahradě život. Určitě si zamilujete kopretiny, rudbekie či echinaceje. Pro záhony a okrasné truhlíky vybírejte vhodné květiny pro dané prostředí, ať už slunné či stinné, a neostýchejte se kombinovat různé druhy a barvy. Tímto způsobem proměníte svůj venkovní prostor v úchvatnou výstavku, která zcela jistě zaujme každého návštěvníka.

Chtěli byste si pořídit vlastní dům se zahradou a začít s jejím zvelebováním? V našem pestrém portfoliu naleznete spoustu exkluzivních nemovitostí. Vlastní zahradou o rozloze 446 m2 disponuje tento moderní dům 4+kk o velikosti 166 m2 v Pyšelech. Nízkoenergetická stavba zahrnuje obývací pokoj s kuchyňským koutem a vstupem na zahradu, technickou místnost a tři ložnice, z nichž dvě mají také samostatný vstup na zahradu.

Rodinný dům Pyšely

Zdroj: https://www.luxent.cz/prodej-dum-rodinny-pysely/

Nedávno jsme spustili také prodej energeticky úsporných domů v komorním projektu Malostranská ve Velkých Popovicích, které mají jihozápadně orientované zahrady s terasami a garážemi pro dva vozy. Líbit by se vám mohl třeba podsklepený rodinný dům 7+kk o rozloze 347 m2 s obrovskou zahradou o velikosti 984 m2.

Velko Popovice ridnné domy

Zdroj: https://www.luxent.cz/prodej-dum-rodinny-velke-popovice-4/

Dopřejte zahradě luxus v podobě šetrného zacházení

Jaro je také ideální dobou pro zavedení ekologických praktik. Při plánování činností na vaší zahradě začleňte postupy, za něž vám příroda poděkuje – například kompostování, sběr dešťové vody a používání ekologických metod ochrany proti škůdcům namísto chemických hnojiv a pesticidů. Osvojení udržitelných zahradnických technik nejenže prospívá životnímu prostředí, ale může také zlepšit zdraví vašich rostlin. Volba původních a místně přizpůsobených rostlin rovněž minimalizuje spotřebu vody a pomáhá podporovat místní ekosystémy. Nyní také nastává skvělý čas k vytvoření hmyzího hotelu, který přiláká užitečný hmyz do vaší zahrady.

hmyzí hotel

Zdroj: https://unsplash.com/

Balkon jako zelený ráj mezi oblaky

Abyste si užívali potěšení ze zahradničení, nemusíte nutně vlastnit luxusní vilu nebo dům. Proměňte svůj městský balkon či terasu v útulné zákoutí plné zeleně, kde můžete relaxovat a obdivovat svoji malou džungli uprostřed města.

Začněte výběrem kompaktních květináčů odolných proti povětrnostním vlivům a zvolte rostliny, kterým se daří v místním klimatu – záleží, jestli máte balkon jižně orientovaný a v závětří, nebo u vás fouká severní vítr. Přelom dubna a května je ideální dobou pro výsev odolných letniček, jako jsou macešky, kalandule a sladké alyssum. Pokud chcete pěstovat jedlé rostliny, zvažte odrůdy zeleniny jako třeba cherry rajčata, salát a ředkvičky a také bylinky, z nichž doporučujeme rozmarýn, bazalku, petržel a pažitku. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku a zajištění dostatečného množství slunečních paprsků pro správný růst rostlin.

Spoustu trendy tipů na městské zahraničení a pěstování vlastních potravin naleznete například na Instagramu @thefrenchiegardener.

the frenchie gardener

Zdroj: https://thefrenchiegardener.com/

Jak na vertikální zahrady?

Na popularitě nyní nabývají tzv. vertikální zahrady, které vám umožní vytvořit překrásné útočiště pro rostliny, které zároveň šetří prostor. Využijte svislé plochy a na stěny či zábradlí balkonu umístěte závěsné truhlíky, košíky nebo modulární systémy. Tato promyšlená organizace vám umožní pěstovat širokou škálu rostlin, aniž byste museli obětovat cenný prostor na podlaze, kde chcete třeba vytvořit pohodlné posezení.

nápad na květinovou dekoraci

Zdroj: https://pixabay.com/

Při výběru rostlin pro vaši vertikální zahradu nezapomeňte zohlednit místní podmínky, a to především oslunění a vlhkost. Vyberte si popínavé rostliny, které přirozeně šplhají vzhůru – namátkou popínavá petúnie, klematis nebo muškáty. Pro větší pestrost můžete opět přidat bylinky, které příjemně obohatí také vaše kulinářské dobrodružství.

Exkluzivní nemovitosti, kde snadno vytvoříte vlastní městskou zahradu, seženete v naší nabídce. Za zmínku stojí luxusní byt 4+kk o celkové užitné ploše 245 m2 v 6. patře zrekonstruovaného historického činžovního domu v Pařížské ulici. Náleží k němu velkorysá terasa orientovaná do vnitrobloku o velikosti 28 m2, na níž se vstupuje z ložnice. Skýtá jak překrásné výhledy na Pražský hrad, Petřínské sady a Malou Stranu, tak spoustu místa pro zeleň.

mezonet Pařížská ulice Praha

Zdroj: https://www.luxent.cz/prodej-byt-4-kk-praha-1-josefov/

A co uvnitř? Microgreens!

Pokud jste již zvelebili svou zahrádku, balkon nebo terasu, neměli byste na jaře zapomenout také na interiér. Hledáte způsob, jak do něj po zimě vnést zeleň a zároveň zlepšit své zdraví? Začněte s pěstováním microgreens.

Microgreens neboli minizelenina či jinak mikrobylinky se sklízejí, jakmile dorostou do výšky jen několika málo centimetrů (cca 3 až 20 cm). Jsou plné živin a chutí, a proto se často používají jako ozdoba nebo přísada do jídel. Jejich pěstování navíc není časově náročné a zvládne to každý. Vybírat můžete z mnoha druhů microgreens, včetně ředkviček, jetele, řeřichy, fazolek nebo celeru.

Zapojit můžete samozřejmě také chytré technologie – například s vertikálním pěstebním systémem BRÜUN Hydroponic Smart Tower vám půjde domácí zahradničení samo. Nejmodernější hydroponická věž vám umožní pěstovat plodiny po celý rok, aniž byste si ušpinili ruce nebo přenášeli květináče. Využívá totiž inteligentní technologii pro regulaci osvětlení i intervalu zavlažování pro vytvoření ideálního prostředí. S touto ekologickou a efektivní sadou vypěstujete zeleninu, ale i bylinky či právě microgreens. Věžový zahradní systém se snadno nastavuje a podporuje zdravý životní styl díky udržitelným metodám zahradničení a pokaždé nabízí ty nejlepší výsledky bez námahy.

hydroponická věž

Zdroj: https://bruungermany.com/

Chtěli byste si pořídit rodinnou vilu se zahradou? Zajímala by vás investice do bytu s prostornou terasou? Jsme specialisté na prodej luxusních domů i bytů! Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.

Life & style

Novinky ze světa realit