Kdy je vhodný čas na prodej nemovitosti

Rozhodnutí prodat svou nemovitost patří bezpochyby k těm nejzásadnějším. Ať už se jedná o exkluzivní byt, luxusní dům či pozemek, vždy je třeba zvážit řadu faktorů, které mohou ovlivnit úspěšnost prodeje a dosaženou cenu. Mezi klíčové aspekty patří aktuální situace na trhu, stav dané nemovitosti, lokalita a samozřejmě také načasování prodeje. Kam aktuálně směřuje realitní trh? A je teď ideální doba na prodej nemovitosti? Dozvíte se v článku!

Zdroj: /www.freepik.com/

Rok 2023 jednoznačně prodávajícím nepřál. Pokud jde o prodeje a nákupy, nesl se ve znamení nízkých objemů obchodů, snížených, a ještě klesajících cen, snížené nabídky a prodloužené doby realizace obchodů.

Faktorů, které se na podobě realitního trhu 2023 podílely, je celá řada. Za nejdůležitější lze považovat cenu peněz (úrokové sazby úvěrů i úrokové sazby depozitní), omezení pro poskytování hypoték (byť byla postupně odbourávána), míru inflace a dále také negativní stav a nepříznivé prognózy vývoje hospodářské situace. Reálné prodejní ceny poklesly napříč celým spektrem trhu. Udržely se nebo navýšily jen ojediněle, a to u výjimečných nemovitostí a projektů.

Zvyšování úrokových sazeb hypoték a zpřísňování podmínek pro jejich získání ze strany České národní banky vedlo k ochlazení zájmu o nemovitosti. Lidé byli opatrnější a pečlivěji zvažovali, zda si mohou pořízení vlastního bydlení dovolit. Přesto poptávka stále převyšovala nabídku, zejména u bytů v žádaných lokalitách Prahy a Brna.

prodej luxusní vily

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-predmerice-nad-labem/

Oživení trhu přichází

Nyní už začalo svítat na lepší časy. Pro nastartování realitního trhu bylo zásadní právě opětovné rozeběhnutí trhu s hypotékami. Vlivem snížení základní úrokové sazby ze strany ČNB a konkurenčního boje mezi bankami už dochází k poklesu sazeb hypoték pod 6% hranici – v únoru klesly dle statistik České bankovní asociace Hypomonitor nové úvěry oproti lednovým 5,54 procenta na 5,36 procenta. Jedná se o nejnižší hodnotu od června roku 2022. Navíc se dnes některé nabídky bank, v závislosti na LTV a délce fixace, pohybují i pod 5 %. Postupně tak roste objem poskytnutých hypotečních úvěrů. Letos v únoru to bylo meziročně dokonce o dvojnásobek.

S odezníváním negativních vlivů a znovuobnovením poptávky se už ve 4. čtvrtletí loňského roku projevil mírný nárůst ceny bytů. Z údajů společnosti Deloitte* vyplývá, že stouply mezičtvrtletně o 6,9 procenta na průměrných 95 000 Kč za metr čtvereční. Nejvíce vyskočila cena v Královéhradeckém kraji, a sice o 16,4 procenta. Průměru, konkrétně navýšení o 6,5 procenta, se držela Praha. Naopak v pěti krajích (např. v Libereckém, Jihočeském či Moravskoslezském) došlo k poklesu cen.

V Praze průměrná prodejní cena činila 121 700 Kč/m2. Významný rozdíl je ovšem mezi cenou bytů v nových developerských projektech, které jsou energeticky úsporné s moderními technologiemi, a staršími nemovitostmi. Prodejní cena v developerských projektech byla přes 130 tisíc, v cihlových domech 119 tisíc a v panelových domech jen necelých 99 tisíc za metr čtvereční.

Podle ředitele naší realitní kanceláře Luxent - Exclusive Properties Jiřího Kučery k dalšímu zvýšení cen může dojít, avšak již velmi selektivně, s ohledem na parametry lokálního trhu a na kvalitu nabízených nemovitostí: „Realizovaná cena je zjednodušeně průsečíkem nabídky a poptávky a parametry obou těchto faktorů se budou velmi lišit podle typu nemovitosti a podle lokality. V těch žádaných ceny mírně porostou, v těch ostatních budou spíše stagnovat. Rozdíly mezi lokalitami i mezi nemovitostmi však budou velmi výrazné, ovlivňovat je může ve větší míře i množství prodejů ,vynucených‘.“

dům na prodej Vrchlabí

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-vrchlabi/

Nastal tedy čas na prodej?

Univerzální návod na to, jak poznat vhodný čas na prodej nemovitosti, není. Rozhodující je vždy konkrétní situace majitele, především proč chce (či potřebuje) prodat. „Radikální změny na trhu v nejbližších letech čekat nelze. Existuje několik silných, ale současně protichůdně působících rizik či příležitostí, a tak odložení prodeje, ke kterému by beztak během pár let došlo, nedává smysl,“ vysvětluje ředitel naší realitní kanceláře Luxent - Exclusive Properties Jiří Kučera a dodává: „Tedy, nebál bych se prodat, ale při prodeji bych se maximálně soustředil na výhody daného luxusního bytu či domu oproti ostatním v nabídce. Kupující jsou náročnější, než tomu bylo dříve, a to se již nezmění.“

Pokud zvažujete prodej své exkluzivní nemovitosti, při důkladné přípravě a provedení prodeje není důvod k odkladu. Až na výjimky se spekulace na výrazný růst ceny nemusí vyplatit – ten může nastat jen u velmi kvalitních nemovitostí v nejžádanějších lokalitách.

prodej nemovitosti

Zdroj: www.pexels.com/

Najděte spolehlivého partnera

Na úspěšnost prodeje nemovitosti má rozhodně velký vliv také volba realitního makléře. Zkušený odborník může díky svým znalostem trhu, marketingovým schopnostem a vyjednávacím dovednostem zajistit výrazně lepší prodejní cenu a hladký průběh transakce. Díky tomu můžete prodat byt nebo dům výhodně a snadno.

Ačkoli by se mohlo zdát, že kvalitní nemovitost se prodá sama, není tomu tak. „Právě schopnost zajistit dokonale celý prodejní proces, přivést pozornost seriózního zájemce ke konkrétní nemovitosti a vyzdvihnout odpovídajícím způsobem její výhody proti konkurenci nyní rozhoduje o úspěchu prodeje,“ říká Jiří Kučera a doplňuje: „Zájemci ohledně prodeje své nemovitosti se můžou samozřejmě přijít nezávazně poradit do naší luxusní kanceláře v Pařížské ulici."

Specialisté z Luxent - Exclusive Properties zajistí komplexní služby v oblasti prodeje (i pronájmu) výjimečných nemovitostí. Díky individuálnímu přístupu, profesionalitě a rozsáhlé síti kontaktů dokážou pro vaši nemovitost najít ty správné kupce – ať už se jedná o exkluzivní byt či dům v Praze, historickou nemovitost nebo druhé bydlení v zahraničí.

Zámecký komplex Mirošov

Zdroj: https://www.luxent.cz/prodej-dum-pamatka-jine-mirosov/1551/

Chystáte se nabídnout svou exkluzivní nemovitost? Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov

*Pozn: Deloitte Real Index udává průměrné ceny realizovaných prodejů bytů v krajských městech, dle kupních smluv zapsaných do katastru nemovitostí.

Life & style

Novinky ze světa realit