Kvalitních pozemků je jako šafránu

Sníte o životě v luxusním domě? Rádi byste si jej postavili podle svého? Pak jste jistě hned na samotném počátku cesty za novým domovem narazili na tvrdou realitu v podobě nedostatku vhodných stavebních pozemků. Jejich ceny navíc odolávají výkyvům na realitním trhu a dlouhodobě patří k nejvíce se zhodnocujícím nemovitostem. I když jsou pozemky nad zlato, s jejich výběrem byste se neměli ukvapit. Především pokud plánujete výstavbu exkluzivního bydlení v Praze, měli byste sledovat celou řadu kritérií – od regulativů územního plánu přes dostupnost inženýrských sít až po případné právní vady. Jak tedy vybírat a jaká je aktuální nabídka naší realitní kanceláře?

pozemek

Zdroj: https://pixabay.com/

Trh s pozemky je velmi specifický a v podstatě nepodléhá aktuálním trendům. Dobrých parcel vhodných k výstavbě bude vždy málo a jejich ceny tak zkrátka neklesnou. Díky maximálnímu zhodnocení se proto řadí k těm nejvhodnějším investicím.

Kde ale ideální pozemek sehnat? Obzvlášť ve větších městech bývá velice obtížné najít takový, který je ve shodě se záměrem individuálního stavebníka či developera a s regulativy územního plánu. Navíc za rozumné peníze. To je v dnešní době spíše rarita. „Dle našich analýz existuje dlouhodobě nejvyšší nabídka ve Středočeském kraji, kde je aktuálně cca 1 300 až 1 500 nabídek. Oproti tomu v Praze se bavíme pouze o pár stovkách, tedy zhruba 200 až 280 nabídkách. Pokud se jedná o parcely určené k výstavbě rodinných domů, tedy s obvyklou plochou od 500 do 1000 m2, jde v Praze pouze zhruba o 60 až 80 nabídek, ve Středočeském kraji pak odhadem o 400 až 500,“

Ceny pozemků navíc neustále rostou. Jedná se totiž o nemovitosti, které svou hodnotu neztrácejí. Právě naopak. „Obecně se nyní dá mluvit o cenové hladině mezi 2 000 až 15 000 Kč/m2 v případě rodinných domů. U developerských projektů toto nelze specifikovat, jelikož se liší ve výškové hladině domů, zastavitelnosti území a v konceptu budoucí výstavby. Zajímavé pozemky, např. proluky v bližším centru Prahy, se mohou pohybovat až v řádech statisíců,“ vysvětluje Jiří Kučera. Do popředí se také dostává trend výstavby na tzv. brownfieldech, tedy na místě nevyužívaných a často chátrajících nemovitostí. Obzvláště v řadě větších měst je již pár let nutností.

 

novostavba

Zdroj: https://unsplash.com/

Na co si dát pozor při výběru pozemku?

Jestli v inzerátu narazíte na první pohled na skvělý pozemek, neradujte se předčasně. Určitě vždy musíte ověřit, zdali nemá nějaké právní vady, tedy například břemena, jako je přístup k pozemku atp. Dále nezapomeňte na ověření souladu záměru kupujícího s územním plánem a v neposlední řadě i na místní šetření. Toto lze spolehlivě ověřit online na katastru nemovitostí či na digitalizovaných územních plánech pro danou lokalitu.

„Při náběru pozemku do našeho portfolia jej samozřejmě pečlivě ověřujeme a dále provádíme studii proveditelnosti s hrubou predikcí budoucích nákladů na přípravu parcely a výstavbu. V našem portfoliu tak naleznete pozemky s garancí, a to včetně skutečně luxusních, které se oproti těm „klasickým“ nachází v lukrativních lokalitách a disponují veškerou občanskou vybaveností v okolí,“ popisuje ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties.

Jedním z nich je například soubor pozemků v pražském Braníku o celkové ploše 1 469 m2, na nichž vyroste projekt novostavby vilového domu o pěti bytech nazvaný Viladům Klánova. Celková budoucí podlahová plocha pěti bytů činí 633 m2, navíc s balkony, terasami a 11 parkovacími stáními. Nový majitel může počítat s platným stavebním povolením na zmíněný projekt, dále s kompletní dokumentací pro stavební povolení a exteriérovými vizualizacemi projektu.

Projekt je ale samozřejmě možné upravit pomocí změny stavby před dokončením a transformovat stavbu na obytnou vilu se zachováním celkového objemu i architektury, díky čemuž vznikne velkorysé rodinné sídlo s dostatkem obytného prostoru na ploše až 820 m2.

Prodej pozemků včetně projektu Viladům Klánova, Praha 4 - Braník

Zdroj: Prodej pozemků včetně projektu Viladům Klánova, Praha 4 - Braník

Patříte k milovníkům hor? V našem portfoliu vás jistě zaujme pozemek o celkové ploše 5 000 m2 určený pro výstavbu rodinného či apartmánového domu. Počítat zde můžete s novostavbou o podlahové ploše 390 m2, navíc s garáží o rozloze 45 m2. V těsné blízkosti pozemku jsou veškeré sítě a komunikace.

Lokalitu horského střediska Pec pod Sněžkou snad ani není třeba představovat. Tento stavební pozemek naleznete na exkluzivní Velké pláni, odkud se perfektně dostanete jak v zimě za lyžováním, tak v létě za cyklistkou.

Stavební pozemek v Peci pod Sněžkou

Zdroj: stavební pozemek v Peci pod Sněžkou

V nabídce naleznete také prodej jedinečného projektu Apartmány Celnice v Národním parku Šumava, na druhé straně Lipenska v hraničním pásmu ČR – Rakousko. Jde o soubor pozemků a staveb se stavebním povolením v obci Černá v Pošumaví o celkové ploše 14 109 m2. Na pozemku je již vodní vrt a staveništní rozvaděč na 80 A.

Apartmány Celnice

Zdroj: projekt Apartmány Celnice, NP Šumava

Přehlédnout byste neměli ani jedinečnou příležitost koupit si stavební pozemek se stavebním povolením na výstavbu rodinného domu v Praze 6 nebo Praze 8.

Tři stavební pozemky o velikosti 1466 m2, 1509 m2 a 1505 m2 jsou pro vás připravené v Praze 6 - Lysolajích, na konci ulice Horoměřická. Tato lokalita se nachází nad Šáreckým údolím, v bezprostřední blízkosti přírodního parku Šárka. Parcely jsou rovinaté, zasazené do krajiny a vozem jsou vzdálené pouhých 7 minut od metra Bořislavka. Velkou výhodou je, že každý z pozemků má platné stavební povolení na výstavbu rodinné vily o zastavěné ploše 225 m² a celkové podlahové ploše velikosti 357 m².

Pokud jste však developer, můžete si zakoupit tyto tři pozemky jako celek a umístit na něj čtyřpodlažní vila – dům s maximální hrubou podlahovou plochou o velikosti 1071 m², nebo sedm dvoupodlažních řadových rodinných domů o podlahové ploše každého z domu 153 m² či dokonce třetí variantou může být výstavba sedmi dvoupodlažních solitérních vilek opět o podlahové ploše 153 m² každé z nich.

Pozemky projektu Nad Šáreckým údolím v Praze 6

Zdroj: pozemky projektu Nad Šáreckým údolím v Praze 6

Druhá lokalita o velikosti 15 143 m², a to v Praze – Bohnicích, nabízí pět stavebních pozemků se stavebním povolením pro pět rodinných domů včetně prováděcí dokumentace ve venkovském stylu chráněné krajinné oblasti Drahaň.  Je určena zájemcům, kteří touží žít v přírodě, přitom v blízkosti velkoměsta. Pozemky se nachází na místě, kde historicky stál statek s hospodářskými budovami a sadem. Výstavba jednotlivých domů bude realizována na místě původních budov, dostatečně velké jednotlivé parcely (799 m², 2 438 m², 2 347 m², 2 610 m², 5 472 m²) nabízejí původní vzrostlé stromy doplněné ještě o dosazené keře a rostliny.

Hrubá zastavěná plocha jednotlivých domů se pohybuje v rozmezí od 192 do 247 m2, ta podlahová pak mezi 192 až 362 m2. V současnosti činí celková povolená zastavěná plocha 1303 m2 a podlahová 1835 m2. Dle projektu tak mohou vzniknout domy s variabilními dispozicemi od 2+kk po 6+kk nebo 2+1 až 6+1.

I zde je možnost developerského působení. Existují čtyři navržené varianty při využití maximální hrubé podlažní plochy o velikosti 1 988 m². Jedná se buď o solitérní vila - dům se zastavěnou plochou 663 m² nebo o možnost výstavby šesti dvojdomů a jednoho solitérního rodinného domu po 153 m², třetí variantou je deset dvoupodlažních rodinných domů po 198 m² a posledním návrhem může být realizace dvoupodlažní vily s 12 byty, přičemž každý by měl 165 m² podlahové plochy.

Záběr stavebního pozemku Praha 8 - Bohnice

Zdroj: záběr stavebního pozemku Praha 8 - Bohnice

Zaujal vás některý z pozemků? Nebo si chcete detailněji projít spíše exkluzivní nemovitosti z našeho portfolia? Rádi vám poskytneme konzultaci online či osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.

Life & style

Novinky ze světa realit