Letošní trendy v zahradním designu. Stylově a udržitelně

Luxusní nemovitost působí reprezentativně jen do té míry, do jaké je postaráno o její okolní prostory. Zahrady a přilehlé terasy představují důležitou vizitku domů a vil, ale i místo pro zpříjemnění každodenního života – zejména v létě. Letošní trendy se nesou v duchu udržitelnosti a Středomoří. Objevte s námi podoby zahrad, které můžete vtisknout té své a dokonale ji tak připravit na nadcházející grilovací sezonu!

Zdroj: Vila BH-12 v projektu Březový Háj

Vlastní zelenina a bylinky

Na pohled pouze krásnému a estetickému zahradnímu designu bez praktického využití už pomalu odzvonilo. Ve jménu udržitelnosti a zdravého životního stylu se teď začínají budovat záhonky se zeleninou či nevšedními bylinkami a sázet ovocné stromy. Má to hned několik výhod – vlastní zdravější a chutnější plodiny stejně jako možnost fyzické relaxace při zahradničení a pěstování.

Není nutné se okamžitě pouštět do rozsáhlých záhonů a skleníků. Začněte s druhy, které nevyžadují příliš místa a větší míru zkušeností. Například taková rajčata nebo borůvky snadno vypěstujete i v květináčích a truhlících. Do nich můžete zasadit rovněž bylinky, jimiž dochutíte pokrmy – bazalku, pažitku, koriandr či oregano.

Zdroj: www.pexels.com

Hospodařte udržitelně

S pěstováním biopotravin souvisí také udržitelnost, která se skloňuje v mnohých sférách života a důležité postavení si vydobyla i na zahradách. Jednou z možností je takzvaná divoká zahrada. Nepředstavujte si hned ale úplnou džungli. Samozřejmě se o ni musíte starat, nicméně platí zde trochu jiná pravidla. Správnou péči si zaslouží především půda, tu mulčujte a hnojte organicky. Co se týče výsadby, charakterizuje ji luční kvítí, různé plody a zarostlý trávník. Doplňky volte v přírodních materiálech jako je kámen či dřevo. Své vlastní místo tu dopřejte i drobným živočichům, instalujte například krmítka pro ptáky, včelí úly a domky pro ježky.

 Pro udržitelné zahradničení jde ovšem udělat mnohem víc – méně sekat trávník, zalévat dešťovou vodou, pěstovat plodiny organicky a bez pesticidů, sázet stromy nebo dokonce vytvořit vlastní kompost. Každá snaha se počítá.

Zdroj: www.pexels.com

Středomoří za domem

Pokud se vám zastesklo po prosluněné letní dovolené v Itálii či Řecku, jejího ducha si lze přenést i na svůj dvorek. Za pomoci rozkvetlých keřů, sypaných cest z kamínků, pestrobarevných dlaždic a živých plotů vytvoříte zahradu ve středomořském stylu. Chybět nesmí ani pergola obrostlá zelení, terakotové květináče, barevné květy a nesourodě rozprostřené stromy a keře. Vyšší pořizovací cenu vykompenzuje velmi snadná a nenáročná údržba.

Zdroj: www.unsplash.com

Venku jako uvnitř

Dalším letošním trendem je stírání rozdílů mezi exteriérem a interiérem. Zejména za poslední rok jsme na zahradách rodinných vil spoustu času a pohodlí začalo hrát prim. Do venkovních prostor proto pronikl i nábytek, který často vévodí obývacím pokojům – polstrované sedací soubory, koberce k posezení, dekorační polštářky, plédy či stylové osvětlení pro vytvoření té správné atmosféry. Praktičnost a komfort tak jdou ruku v ruce se elegantním a luxusním bydlením. Samozřejmě nesmíte zapomenout na počasí a pořídit si vybavení odolné větru a dešti nebo pamatovat na uskladnění poničitelných věcí.

 Tip na originální pohoštění

Gril již bývá obvyklou součástí většiny zahrad, do venkovních prostor exkluzivních realit začínají ovšem pronikat i pece na pizzu. Venkovní vaření se tak může rozrůst o oblíbené pokrmy italské kuchyně. Jejich příprava se stane novým příjemným zpestřením každé zahradní party.

Zdroj: www.pexels.com

Life & style

Novinky ze světa realit