O fenoménu pronájmů bytů s odborníkem na slovo vzatým

V České republice je silně zakořeněná touha po vlastnickém bydlení. To nájemní se však pod vlivem mnoha faktorů těší stále větší oblibě. Realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties se specializuje mimo jiné i na zprostředkování, zajištění a dlouhodobou podporu v oblasti pronájmu. Za dobu více jak 10 let se tak stala partnerem pro až tisíce pronajímatelů. Pro maximální spokojenost svých klientů zajišťuje celý proces od přípravy domu či bytu, přes propagaci, prohlídky zájemců, vyřízení veškeré administrativy až po přepis energií. Odborníkem na pronájmy bytů na slovo vzatým je Adam Kvasnička, který tento fenomén nyní přiblíží.

Adam Kvasnička

Foto: Adam Kvasnička, Luxent

Jste absolventem CEVRO Institutu v Praze. Můžu se zeptat jakého oboru a co Vám studium dalo? A jak jste se poté dostal k práci realitního makléře?

Na vysoké škole Cevro Institut jsem vystudoval magisterský obor veřejná správa. Zaměření bylo velmi široké a při studiu jsem prohloubil své znalosti práva, ekonomie, obchodu, managementu a jiných oborů, které okrajově při své práci využívám.

Vstupní branou do světa realit pro mě bylo několik let působení v hotelovém prostředí a později správa nemovitostí provozujících krátkodobé ubytování převážně turistům, ale i zahraničním a tuzemským pracovníkům.

V realitní kanceláři Luxent – Exclusive Properties se nyní specializujete na pronájmy bytů. Souvisí to s Vaším dřívějším angažmá právě ve společnosti Airbnb?

Rozhodně ano. Byl to v podstatě takový plynulý přechod od krátkodobých k dlouhodobým pronájmům. Do společnosti Luxent mě přivedla změna obchodní strategie v předchozím zaměstnání, kdy jsme s nynějšími kolegy velice úspěšně spolupracovali při dlouhodobém pronájmu bytů v jednom z činžovních domů v centru města. Slovo dalo slovo a já jsem se rozhodl ve svém životě udělat příjemnou změnu a zároveň krok kupředu.

Jaké jste si odsud odnesl zkušenosti?

Především empatii, porozumění lidem a jejich potřebám. Setkával jsem se s klienty/turisty ze všech možných koutů světa a variace jejich požadavků byly v podstatě nekonečné. Dnes mě těší, pokud se mi podaří odhadnout potřeby a vkus zájemce a vyhledat pro něj vhodnou nemovitost. S tím souvisí obchodní vyjednávání, které je nedílnou součástí naší profese. V neposlední řadě to bylo také samozřejmě zdokonalení anglického jazyka, který je při mé práci nepostradatelný při komunikaci s klienty ze zahraničí. Těch začíná překvapivě znovu přibývat.

byt na pronájem v Praze

Foto: designový mezonetový byt na pronájem v Praze 5

Zaznamenal jste nedávnou kauzu, kdy podle Magistrátu hlavního města Prahy majitel bytu v centru Prahy spáchal přestupek tím, že prostory používal jiným způsobem, než pro který byly zkolaudovány? Krátkodobě jej totiž pronajímal, tedy jej nevyužíval jako byt, ale jako hotel či ubytovnu. Co říkáte na tento možný, nově nastavený precedens pro ubytovací služby typu Airbnb?

Ano, kauzu jsem zaregistroval. Platforma vlastně původně vznikla za jiným účelem, kdy podstatou bylo soužití s hostitelem. Ubytovací služba byla zpravidla poskytována ve vlastní nemovitosti hostitele, a to jen občasně. Nežádoucí chování bylo tak snadněji regulovatelné a mnohdy si to hosté ani nedovolili. S narůstajícím turismem a poptávkou po ubytování se ale koncept změnil a hostitelé v bytech již ani nežijí. Z bytů se tak stávají provozy hotelového ubytování, což ale v případě celých domů pod záštitou jednoho hostitele nevidím jako problém. Nejsem zastáncem jakéhokoliv omezování, nicméně se to s vývojem samotné služby Airbnb jeví jako nevyhnutelné. Minimálně pokud se typicky jedná o jeden byt v domě s dlouhodobými nájemci. Regulace svobodného podnikání je však obecně citlivé téma.

Obecně chce Praha a městské části problematiku Airbnb řešit a zpřísňovat podmínky, protože místní obyvatelé velmi často trpí neukázněným chováním ubytovaných turistů (noční hluk, poničení domu apod.). Existuje podle Vás nějaké vyhovující řešení, které by mohli akceptovat jak obyvatelé, tak pronajímatelé?

Dle mého názoru by situaci pomohlo rozlišení dvou způsobů provozování krátkodobých pronájmů, a to, zdali se jedná o několik jednotlivých bytů v domě nebo o celý dům jako takový. Problém vidím v prvním případě, což mohu potvrdit i ze své osobní zkušenosti, jelikož sám bydlím v činžovním domě nedaleko centra města, kde se několik takových bytů nachází a sousedské vztahy nejsou věru pozitivní. Zároveň jsem svého času stál i na druhé straně barikády jako článek struktury krátkodobých pronájmů bytů v celých domech, kde se zmiňované neukázněné chování snadněji kontroluje a eliminuje. Konkrétními nástroji mohou být například recepce s nepřetržitým provozem, kamerový systém, pokuty, náhrady škod a tak podobně.

Sen o vlastním bydlení se stále více lidem vzdaluje, ať už kvůli rostoucím cenám bytů či dražším hypotékám. Častěji se tedy uchylují právě do pronájmů – představují podle Vás pouhou „levnější“ alternativu bydlení, nebo si je Vaši klienti nyní vybírají i například z důvodu změny životního stylu (viz menší závazky, flexibilita v pracovním i osobním životě apod.)?

V převážné většině se setkávám spíše s první variantou, kdy zájemci volí pronájem například jako dočasnou alternativu. Stále je v nás zakořeněna touha po vlastní nemovitosti. V poslední době se však začínáme přibližovat západním zemím, zejména ve velkých městech, kde je nájemní bydlení naprosto běžné. To přináší lidem v mnoha ohledech větší svobodu a pohybovat se tak mezi regiony či státy za studiem a prací se stává mnohem jednodušší. Takzvaní expati tvořili zejména před pandemií vysoké procento klientů poptávajících byty či domy k pronájmu.

byt na pronájem v Praze

Foto: luxusní byt k pronájmu v Praze 5

A jak byste v současné době popsal typického zájemce o nájemní bydlení? Jedná se spíše o mladší generaci, tedy singles či páry, nebo se na Vás obrací také třeba rodiny s dětmi či starší lidé?

Pokud bychom chtěli popsat typického zájemce o nájemní bydlení, museli bychom nejprve určit typické nájemní bydlení. Rozmanitost je vysoká, avšak každá konkrétní dispozice, velikost, lokalita, vybavení a cena bytu či domu svého typického zájemce má.

U menších a zároveň cenově dostupnějších bytů v dispozici 1+kk dominují mladí, většinou studenti či absolventi, kteří hledají své první samostatné bydlení nejlépe s vybavením a zpravidla blíže centru města. Ačkoliv výjimkou nejsou také starší lidé, kteří žijí sami, či využívají byt přechodně například pro své služební cesty. Ti pak vyhledávají spíše klidnější lokality.

Dispozice 2+kk a 2+1 je typická pro páry, které zpravidla vyhledávají nezařízené byty. Rodiny s jedním dítětem volí minimálně 3+kk, s rostoucím počtem členů domácnosti a věkem dětí se mění požadavky zájemců na vyšší dispozice.

V období pandemie a přesunu některých členů domácnosti na úplný či částečný home office stoupla též poptávka po větších dispozicích z důvodu využití jedné z místností právě pro tyto účely. Napříč jednotlivými skupinami je však rozmanitost požadavků velmi široká. Jak se říká: „Sto lidí, sto chutí.“

A jak je to tedy s vybavením? Preferují zájemci již zařízený byt, či si chtějí vzít například vlastní nábytek?

Co se týče zařízených bytů, jejich pronájem zpravidla preferují zájemci ze zahraničí, ať už studenti či pracovníci zahraničních firem, singles či v doprovodu rodiny. Ti jsou tu většinou na časově omezené období a pořizovat pro ně veškeré vybavení bytu, u kterého by za nějaký čas museli řešit odprodej, by bylo zbytečnou starostí. I zde však samozřejmě najdeme výjimky a nelze vše kategorizovat. Jako příklad bych uvedl jednání z posledních dní o pronájmu kompletně a moderně zařízeného bytu 5+kk, kdy si zájemci relokující z USA na dobu 2 let přáli byt zcela vyklidit a jejich osobní věci včetně vybavení bytu dopraví ze zámoří kontejnery.

mezonetový byt na pronájem v Praze 5

Foto: pronájem mezonetového bytu 5+kk na Praze 5

Pozorujete větší poptávku po bytech či domech na pronájem? A o jaké lokality, velikosti a dispozice mají klienti největší zájem?

Aktuálně pozorujeme velmi vysokou poptávku po domech k pronájmu, kterých však na trhu není mnoho – se současným růstem cen nemovitostí a s ohledem na nedosažitelnost hypoték se zájem ještě zvyšuje. Alternativně proto lidé hledají byty k pronájmu, ať už dočasně, či trvale. Obecně poptávka po nájemním bydlení roste z výše uvedených důvodů. Tohoto trendu se drží také samotní developeři a výstavba rezidenčních projektů s nájemními byty již není nijak ojedinělá.

Jaké zajímavé nemovitosti nyní nabízíte k pronájmu? Mohl byste blíže představit Vaše portfolio?

Mnoho lidí za tu nejzajímavější nemovitost jistě považuje tu nejdražší či nejhonosnější. Pro mě osobně je však největší zajímavostí mého portfolia jeho rozmanitost. I přesto, že se naše realitní kancelář specializuje na exkluzivní nemovitosti, v mém portfoliu naleznete široké spektrum nabídek od nezařízených nízkometrážních bytů 1+kk až po luxusně vybavený střešní byt se dvěma terasami, posilovnou, vířivkou a soláriem o celkové užitné ploše 440 m2. Aktuálně nabízím k pronájmu také několik rodinných domů a zároveň i komerční prostory.

restaurace na Malé straně k pronájmu

Foto: restaurace na Malé Straně v Praze k pronájmu

Na závěr otázka pro zpestření :-). Vašimi největšími zálibami jsou cestování a sport, které propojujete ve sportovním lezení. Jak jste se k této adrenalinové činnosti dostal a co Vás na ní nejvíce baví?

První seznámení proběhlo s umělou lezeckou stěnou již při studiu na vysoké škole, kdy mě jednoho dne oslovil spolužák, zdali bych si to s ním nechtěl zkusit. Po několika pokusech jsem však zhodnotil, že tento sport nebude pro mě (smích).

O pár let později při mém dlouhodobém pobytu v zahraničí jsem pak čirou náhodou narazil na skupinu mladých lidí trénujících bouldering na skále u jezera. Se vzpomínkou na zážitky z umělé stěny jsem je oslovil a strávil s nimi několik dní venkovního lezení. V ten moment jsem této aktivitě doslova propadl. Můj dlouholetý kamarád se shodou okolností začal věnovat výškovým pracím, a tak jsem po svém návratu do České republiky získal pravděpodobně již doživotního parťáka. Při jištění je totiž důležitá naprostá důvěra.

A nejvíce si na tom užívám čas strávený v přírodě a pocit, když zdoláte náročnou trasu plnou adrenalinu a jste odměněni překrásnými výhledy do okolí – to opravdu stojí za to!

Life & style

Novinky ze světa realit