To nejlepší z českého designového nábytku

Přečtěte si nový článek v sekci Life & Style a prohlédněte si originální designový nábytek z dílen českých umělců! Jedinečný nábytek, který je známý u nás i ve světě.

To nejlepší z českého designového nábytku

Ne nadarmo se říká, že Češi mají zlaté ruce. Tradičně se termín „český design“ pojí se sklem, porcelánem či s užitým uměním a historickými nemovitostmi v duchu kubismu, jenž u nás dosáhl na přelomu 19. a 20. století nevídaného rozmachu. Útlum českého designu za komunistického režimu mezi léty 1948–1989 je naštěstí již minulostí a v posledních 30 letech si české výrobky a užité umění znovu svou originalitou a kvalitou razí cestu do světa. V současnosti se nové talenty stále více prosazují i v oblasti designového nábytku. Už vás přestávají bavit stále stejné skříně, stoly a židle z konfekce? Chtěli byste luxusní dům oživit nějakým zajímavým kouskem? Načerpejte inspiraci z tvorby českých umělců!

TON – tradiční ohnuté dřevo

Zkratka doslova odráží typický způsob výroby, neboť se jedná o „Továrnu na Ohýbaný Nábytek“. Její provoz byl v Bystřici pod Hostýnem zahájen již v roce 1861 a dnes jde o nejstarší továrnu svého druhu na světě. Ručně ohýbané židle a stoly vznikají v kombinaci s moderními nápady předních českých designérů. Všechny produkty jsou čistě ze dřeva a doplňuje je i kůže nebo rákos.

Nová kolekce AGAIN nabízí klasické a barové židle. Barvu laku i čalounění si můžete zvolit podle svých představ. Na výběr máte z přírodních hnědých odstínů až po pastelovou modrou, zelenou nebo třeba žlutou.

Křeslo Merano bylo prvním výrobkem, za který TON získal prestižní ocenění Red Dot Design Award.

ton nábytek

Zdroj: TON design, https://cs.wikipedia.org/…o_Merano.jpg

Master&Master – inovativní design po česku

Duo Luděk Šteigl a Ondřej Zita vymýšlí v Zábřehu na Moravě nápadité a inovativní stoly, židle, věšáky a policové systémy. Důkazem jejich konkurenceschopnosti v evropském měřítku je to, že získávají zakázky např. v Německu nebo Belgii.

Podnože a stolní desky si u nich můžete vybrat zvlášť – vše s geometricky zajímavým designem. Hitem je řada Diamond. Jejich prvním sedacím nábytkem je křeslo Cocon. A třeba takový věšák Spaghetti oživí jakýkoli vstupní prostor, ať už doma nebo v komerčních objektech.

pracovní stůl

stůl

Zdroj: www.neatlane.cz/pages/master-and-master

Stool – designový svítící nábytek

Zakladatel značky Jiří Jaroš se vizemi na propojení originálních kusů dřeva a moderních technologií, díky nimž vzniká „svítící nábytek“, začal zabývat v roce 2013. A v témže roce už stál za prvními prototypy nevšedních stolů. První sériová řada takzvaných „stoolků“ se objevila v roce 2019. Letos si firma přizvala do výroby řadu umělců a ve spolupráci s nimi vytváří nezaměnitelný nábytkový design, mezi jehož stěžejní myšlenky patří spojení na první pohled nespojitelných protikladů – například světla a tmy. Unikáty se ručně vyrábějí v Lukách pod Medníkem. Ekologicky: vybírají totiž např. špalky s vadami, které by jinak skončily jako odpad. Důkladnou úpravou a doplněním o LED technologii pak umělci přetvářejí zdánlivě nevzhledný kus dřeva v luxusní nábytek. Ten je díky možnosti instalace bezdrátové nabíječky i vysoce funkční.

stoolek

Helena Dařbujánová – něžný nábytek pro moderní ženy

Architektka otevřela svůj první showroom v roce 2014. Už předtím se ale prosazovala na zahraničních přehlídkách v rámci české expozice. Jejím poznávacím znamením se stal něžný, luxusní design, který oceňují především ženy. Kromě postelí, komod a nočních stolků vytváří Helena Dařbujánová třeba i lampy či zrcátka. Do širšího povědomí veřejnosti vstoupila se svou kolekcí Makronek. Jedná se o sedátka, mísy a stolky v nejrůznějších variacích barev a potisků, které svým tvarem nápadně připomínají oblíbený francouzský dezert. I ona se u svých výrobků spoléhá na práci těch nejlepších českých řemeslníků.

macaroon

taburetky macaroon

Nanovo – s úctou k tradicím

Kombinaci starého s novým přináší značka Nanovo, která renovuje nábytek z Československa z druhé poloviny 20. století. Najdete zde výhradně originály. S koupí byste si proto měli pospíšit, protože je k dispozici vždy jen jeden kus. Mezi aktuální novinky patří Skříňka U-460 ze série Universal, která byla téměř nedílnou součástí československé domácnosti v 60. a 70. letech minulého století. Nyní Nanovo nabízí její tři barevné varianty, každá z nich je originálem.

skrinka-nanovo

Úspěchy nastupující generace

O slovo se začínají hlásit i noví nadějní designéři z řad studentů: například Terezie Lexová. Ta uspěla se svým návrhem lehátka Second skin v soutěži „Národní cena za studentský design“. Toto originální interiérové lehátko v sobě zajímavým způsobem spojuje kontrast kůže a kovu. Vloni si odnesla ocenění za Dobrý studentský design a také speciální Cenu Uměleckoprůmyslového muzea. Národní cenu za studentský design získala i Sabina Stržínková, která na designu židle Tammi Chair spolupracovala s firmou Jelínek. Historie této valašské společnosti sahá až do roku 1897 a nyní hrdě pokračuje v rodinné tradici truhlářského řemesla. Cílem bylo vytvořit moderní a elegantní kus nábytku, který by byl navíc v souladu s přírodou. O úspěšnosti spojení se Stržínkovou svědčí i fakt, že firma Jelínek židli zařadila do svého portfolia.

ateliér

Zdroj: https://www.jelinek.eu/…talier-8.jpg

Life & style

Novinky ze světa realit