Vydejte se na cestu k energetické soběstačnosti

Trendem posledních let se stala zelená domácnost a technologie či zařízení, které tento koncept podpoří. Do popředí se tak nyní stále více dostávají například vlastní fotovoltaické elektrárny či tepelná čerpadla – ty totiž nabízí energetickou soběstačnost, finanční úspory a zároveň nezatěžují životní prostředí. Pojďme si o nich říct více a konkrétně si je představit v našem portfoliu!

fotovoltaika

Zdroj: https://www.pexels.com/

Aktuální trendy luxusních realit jasně velí šetrnost k životnímu prostředí a mimořádnou úspornost. „Díky rozvoji zejména stavebních technologií dnes již není problém stavět vysoce energeticky úsporné budovy. Pro zjednodušení: oproti domům stavěným běžně v 70. a 80. letech minulého století (tedy před 30–40 lety) dnes můžeme charakterizovat domy energeticky úsporné, které mají poloviční nároky na energie, domy nízkoenergetické se čtvrtinovou energetickou náročností, domy pasivní, jejichž energetická náročnost je přibližně 13x nižší, domy nulové (v podstatě nevyžadují žádnou dodávanou energii, jejich tepelné zisky se vyrovnávají tepelným ztrátám) a dokonce domy plusové (aktivní), které samy o sobě vygenerují více energie, než jakou spotřebují,“ popisuje ředitel naší realitní kanceláře Jiří Kučera.

udržitelnost v nemovitostech

Zdroj: https://www.pexels.com

O ekologičtější i ekonomičtější bydlení se tak zajímá stále více Čechů. „Poptávaným standardem je v nejširším slova smyslu minimum, které je vyžadováno předpisy – tedy nízká energetická spotřeba bytu/domu celkově a využití dnes již běžných energeticky šetrných řešení. Předokenní žaluzie, řízené větrání s rekuperací, ale i možnost nabíjení elektrovozidel je častým požadavkem u luxusních novostaveb,“ tvrdí Jiří Kučera.

Energetická soběstačnost domu a uchovávání elektrické energie

Samostatnou kapitolou je pak výroba a uchovávání elektrické energie. Vlastní zdroj energie si lidé pořizují také pod tíhou dění na energetickém trhu, kdy v posledních měsících rapidně narostly ceny nejen elektřiny. Nezávislost na vnějších dodavatelích začalo poptávat stále více domácností, kterým tak zároveň odpadá stres s případnými výpadky proudu.

Nezanedbatelnou roli hraje také životní komfort a ochrana životního prostředí, což potvrzuje Jiří Kučera: „Již poměrně dlouhou dobu je tento trend aktivně vyžadován stále rostoucí skupinou kupujících, kterým zdaleka nejde jen o ekonomickou úsporu při užívání takové nemovitosti, ale o prosazení udržitelného a k přírodě šetrného přístupu i v oblasti bydlení.“

V našich podmínkách zájemci o energetickou soběstačnost nejčastěji přistupují ke kombinaci fotovoltaických panelů a bateriových úložišť. K hlavním přednostem solárních panelů patří velká úspora nákladů, stejně jako vlastní spolehlivý zdroj energie a menší závislost na externích dodavatelích. Mezi další výhody patří i jejich dlouhá životnost a stále nižší pořizovací cena. Návratnost takovéto investice se uvádí v průměru menší než 10 let.

K velmi oblíbeným ekologickým a úsporným formám vytápění pak patří tepelné čerpadlo, které dokáže oproti plynu či elektřině ušetřit více než polovinu nákladů! Existuje několik typů, které se odvíjí od zdroje energie, ze kterého teplo berou – může jít například o zemi, vzduch či vodu, kterou čerpadla efektivně přemění na energii.

Chceme jít v energetické soběstačnosti příkladem!

Jelikož chceme uspokojit vysoké nároky v současné době kladené na bydlení, začleňujeme prvky energetické soběstačnosti také do našich developerských projektů.

V exkluzivním rezidenčním komplexu Březový háj v Předboji, Praha-východ, zbývá k prodeji poslední rodinná vila (v první fázi projektu). Samozřejmostí je přípravu pro fotovoltaiku. Vytápění a chlazení domů je řešeno pomocí tepelných čerpadel země-voda s podlahovým, stěnovým a stropním systémem. To představuje pro budoucí majitele snížené provozní náklady i vyšší komfort bydlení. Příjemným bonusem je také příprava pro smart řízení domácnosti, elektronický zabezpečovací systém a také dobíjení elektromobilů.

Březový háj

Zdroj: Březový háj, Předboj

Architektonický projekt Nad Šáreckým údolím v srdci přírodního parku Šárka-Lysolaje počítá s výstavbou volně stojících luxusních domů v Praze 6 zasazených do soukromého parku. V návrhu plném nejmodernějších technologií nebude určitě chybět chytré řízení domácnosti nebo vytápění a chlazení tepelnými čerpadly – to vám zajistí pohodlný život s minimální spotřebou energie.

pozemky Praha 6 - Lysolaje

Zdroj: projekt s pozemky v Lysolajích, Praha 6

Výjimkou k instalaci obdobných prvků nejsou ani historické nemovitosti. Nabízíme k prodeji naprosto unikátní nemovitost v Krkonoších, která zahrnuje rozhlednu a obslužný dům stojící na oploceném pozemku. Vyhlídková rozhledna v Roprachticích je plně soběstačná, co se týká výroby elektrické energie a vlastního zdroje vody. Pod střechou se nachází velká půda o velikosti 91 m2, kde jsou umístěny baterie solární elektrárny. Jako budoucí majitel si v obslužném domku, nově postavené roubence, můžete zřídit malou restauraci, ale také vlastní luxusní bydlení.

 

Krkonošská rozhledna s obslužným domem, Roprachtice

Zdroj: Krkonošská rozhledna s obslužným domem, Roprachtice

Další perličkou v našem portfoliu je starobylá hospodářská usedlost zvaná „Neue Mühle“ posazená v malebné krajině na samotě u jezu na pstruhové řece Mži, obklopená poli, loukami a lesy. Již od dávných dob fungovala jako mlýn s hospodářstvím. Pozemkem je i dnes stále vedeno rameno původního mlýnského náhonu, které lze opět energeticky využít. Zájemce určitě potěší fakt, že je vydáno platné stavební povolení na vodní elektrárnu o výkonu 100 kW s roční průměrnou výrobou 400 až 500 MWh elektřiny pro zajištění energetické soběstačnosti lokality či s dodávkami do sítě. Obrovským bonusem této samoty je panenská příroda okolo meandru řeky Mže a výhled na dechberoucí masiv skály.

 starobylý mlýn s projektem na MVE na řece Mži, Stříbro

Zdroj: starobylý mlýn s projektem na MVE na řece Mži, Stříbro

Zaujala Vás některá z uvedených ekologických nemovitostí? Nebo si chcete prohlédnout například byty ke koupi z našeho portfolia? Neváhejte se nám ozvat telefonicky či e-mailem nebo se rovnou zastavit v naší luxusní kanceláři v Praze na adrese Pařížská 28. Rádi Vám u dobré kávy ukážeme i další exkluzivní nemovitosti v Praze či v jiných lokalitách.

Life & style

Novinky ze světa realit