Toužíte po zámku, historické vile či měšťanském domě? Vítejte ve světě jedinečných nemovitostí

Realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties si zakládá na jedinečné architektuře a nadčasovém designu nabízených nemovitostí. V jejím širokém portfoliu tak lze nalézt zámecké objekty, prvorepublikové vily, měšťanské domy nebo moderní nemovitosti ve stylu francouzského venkova či funkcionalistické čistoty. Všechny ve špičkových lokalitách. Jejich prodej a koupě tak vyžaduje experty na slovo vzaté. A právě tento okruh má na starosti Pavla Kalousová, která stojí za prodeji luxusních historických i moderních nemovitostí.

Pavla Kalousová

Foto: Ing. Pavla Kalousová

Začněme obecněji… Jak jste se dostala k profesi realitní makléřky a co vás na ní baví?

Zpočátku to začalo velmi nenápadně. Nejprve jsem měla potřebu vybudovat si vlastní rodinné zázemí a pak se z toho stal koníček, který přerostl v profesní kariéru. Obdivuji jak historické nemovitosti pro jejich genius loci, tak moderní domy s využitím nejnovějších materiálů a technologií. A pokud se povede kombinace, tedy propojení zkušeností předků s kvalitními materiály a technologiemi současnosti, není nic lepšího. Výsledkem je komfortní bydlení, které v dnešní uspěchané době ocení každý majitel.

K takovému zjištění vede asi poměrně dlouhá cesta. Mohla byste ji stručně popsat?

Po vystudování Provozně-ekonomické fakulty České zemědělské univerzity jsem absolvovala dějiny umění a složila zkoušku v oboru starožitník. Vyjdete ze školy a zjistíte, že jste na začátku… Pro pochopení šlechtických sídel, tedy propracovaného dispozičního řešení, výběru materiálů a vlastního užívání těchto luxusních rezidencí, musíte mít do daných nemovitostí přístup. Zvolila jsem si cestu soukromé badatelky a dostala povolení ke vstupu do všech státních zámků v České republice za účelem zpracování určitého tématu. Po dobu pěti let jsem procházela naše kulturní skvosty, studovala jsem architekturu i původní mobiliář, pochopila jsem jejich provoz. Pro práci realitní makléřky je to perfektní zkušenost.

vodárenská věž

Foto: vodárenská věž, Praha 8 - Libeň

To se určitě nepoštěstí každému. Co Vás při tomto samostudiu nejvíce upoutalo?

Zaujal mne vysoký stupeň vzdělanosti a kultivovanosti šlechty. Je jedno, o jaké době mluvíme. Ať je to gotika, renesance, baroko či nástup technické revoluce. Příbuzensky byla šlechta propojena napříč Evropou, takže cestování, studium, znalost jazyků a předávání informací z generace na generaci činilo z šlechtických sídel architektonické, umělecké i společenské skvosty. Životní styl byl velmi podobný tomu našemu. Představte si, že vlastníte rodinné sídlo, tedy zámek, pak máte lovecký zámeček, kam zvete společnost na hony, a dále musíte být u dvora. To znamená, že máte v Praze či Vídni další nemovitost, kde pobýváte v době pracovních povinností pro panovníka či se společensky setkáváte v období plesů se svými přáteli.

Je pravda, že máme v Praze mnoho paláců z dřívějších dob… Ty máte nyní na mysli?

Ano, to jsou přesně ty prostory, které najdeme na Malé Straně, Hradčanech a Starém Městě. Rozlehlé místnosti, nadstandardní výška stropů, občas dochované štuky i další zdobné detaily, které dělají z takové nemovitosti luxusní zázemí i pro dnešního člověka. Na přelomu 19. a 20. století a následně v období první republiky se životní styl změnil a prosperující měšťanstvo obývalo nejen pěkné nemovitosti v centru Prahy, ale pořizovalo si i letní sídla za městem. Z dnešního pohledu se jednalo právě velmi oblíbené prvorepublikové vily.

 prvorepubliková vila se zahradou

Foto: prvorepubliková vila v Choceradech

Lásku k historii jste promítla i do knihy „Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech“. Proč jste si zvolila právě tento fenomén?

Na své cestě za poznáním jsem hledala téma, které by mi umožnilo projít celý historický objekt a pochopit jeho funkčnost. A co jiného vše propojí než jídlo! (smích) Ve sklepních prostorech potraviny skladujete, máte tam své vinné sklepy, v přízemí ingredience zpracováváte (viz kuchyně, přípravny, cukrárny, pekárny, zpracování masa) a v luxusních částech se nachází jídelny a další reprezentační prostory, kde jídlo konzumujete. K sídlu patří i hospodářské budovy s pivovary, palírnami, skleníky, takzvané oranžerie pro pěstování tropického ovoce, zelinářské zahrady a štěpnice. Další zázemí poskytovaly poplužní dvory, které dnes chápeme jako zemědělské statky. Ale to by bylo na dlouhé hodiny povídání.

A na co jste při její tvorbě narazila? Proměnily se za ty stovky let nějak trendy spojené s přípravou pokrmů a kulturou stolování?

Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech představuje nesmírně inspirující oblast kulturního dědictví. Stolování u každého aristokrata znamenalo společenskou událost, která měla určitý řád. Nesmíte zapomenout, že lidé se dříve více potkávali, vzájemně se navštěvovali a hostiny, které byly připravovány na konkrétní téma, znamenaly pro daného šlechtice prestiž. A pokud se ptáte na vybavení, tak věřte, že v zámecké kuchyni najdete téměř vše, co v té novodobé. Dokonce i o něco více. A na vše byl nadto personál. Z dnešního pohledu žili lidé daleko více v souladu s přírodou. Snažili se konzumovat vždy to, co v dané lokalitě a v daném období rostlo, a znali například nespočet bylin, které používali místo drahého koření. K tomuto trendu se začínáme také vracet. Mnoho našich klientů nyní požaduje třeba velké zahrady pro aktivní odpočinek.

stolování, kuchyně a jídelna

Foto: Pavla při přípravě své knihy Kuchyně a stolničení na šlechtických sídlech

Průběžně je na realitním trhu poptávka po historických nemovitostech – ty slouží buď ke komerčním účelům, nebo k vlastnímu bydlení. Mohla byste porovnat všední život na zámcích kdysi a nyní?

Pokud máte na mysli jen zámky jako takové, ty sloužily v první řadě jako obydlí pro danou šlechtickou rodinu. Takové sídlo se v průběhu stavby nesčetněkrát přestavovalo, aby si zachovalo na tehdejší dobu moderní charakter. Mohlo se však stát, že přestavba zámku se jevila velmi náročnou. A tak si daný šlechtic postavil rovnou nové sídlo. Hezkým příkladem je zámek v Českém Krumlově, který navštívil snad každý. Když zdědili toto sídlo Schwarzenbergové, po čase zjistili, že již neplní funkci reprezentativního sídla. Přestavěli si tedy raději zámek Hluboká, kam odvezli vše potřebné. V roce 1782 přestal být zámek Český Krumlov stálým rodovým sídlem a využíval se jen jako sídlo přechodné. Vůbec se netajili tím, že je to jen ohromná masa kamení bez přívodu vody a později elektrického proudu. Investice do modernizace objektu by byla tak obrovská, že se z něj rozhodli udělat z větší části administrativní budovu a přesunout prostě své sídlo jinam.

Zámky tedy obecně splňovaly roli reprezentativního domu. Provoz byl vždy velmi náročný a majitel býval současně vlastníkem rozsáhlého panství či později při nástupu průmyslníků v 19. století například nějaké významné továrny. Proto i dnes, aby objekt dával novému majiteli smysl, je důležité najít pro něj financování. Je dobré zdůraznit, že i moderní technologie pronikly do těchto prostor. Jedná se například o vytápění, které je již na několika zámcích řešeno velmi vhodnými a finančně na provoz nezatěžujícími technologiemi. Taková řešení v běžném rezidenčním objektu nenajdete.

Mohla byste představit nějaké aktuální nemovitosti, které nyní nabízíte a stručně je popsat?

V současnosti mám v nabídce historické sekce prvorepublikovou vilu z roku 1926 u Sázavy v obci Chocerady, okres Benešov. Jedná se o původní letní sídlo pražské smetánky, která sem často jezdila na letní byt. Vila je umístěná na svažitém pozemku o velikosti 1 598 m² s krásným výhledem do okolí. Dispozice je 5+1, vila má tři terasy, garáž a zázemí pro hosty 1+kk. Cena vily činí 19 500 000 Kč.

Poté mohu naznačit, že v neveřejné nabídce začínám nabízet další prvorepublikovou vilu v obci Černošice u Prahy, která je významnou kulturní památkou a řadí se do zlatého fondu české moderní architektury pro svůj čistý funkcionalistický sloh. Tato vila je určena pro skutečné sběratele. Pokud by měl někdo zájem, může se na mne obrátit. Ráda mu sdělím více.

Další technická památka, která nám byla svěřena do prodeje, stojí v Praze – Libni, v ulici Na Slovance. Jedná se o vodárenskou věž Mazanka, jež byla rekonstruována současným majitelem jako rodinné sídlo. Vzhledem k dalšímu zázemí a současnému stavu shell&core je možné ji využít rovněž jako sídlo firemní. Prodejní cena je 95 000 000 Kč.

Pokud někdo hledá luxus ve formě palácového objektu, mám připravenou mimořádnou nemovitost o velikosti přes 1 200 m² s 8 terasami a 8 parkovacími stáními v lokalitě Janáčkova nábřeží.

luxusní penthouse

Foto: unikátní třípodlažní penthouse na Janáčkově nábřeží

Máte v nabídce i nějaký zámek?

V současnosti mohu nabídnout pro milovníky historie zámecký areál v Letovicích, šlechtické sídlo z Českomoravské vrchoviny. Jedná se o monumentální stavbu na kopci nad řekou Svitavou, kde se prolíná gotika, renesance i baroko. Vyjma zámku jsou zde původní konírny, jízdárna či objekt bývalého pivovaru se sklepy. Vše v dobrém stavu.

zámecký areál Letovice

Foto: zámecký areál Letovice

Nabízíte také bytový projekt Rezidence architekta Petráka na Praze 6, jenž v sobě spojuje moderní komfort s nádechem historie. Jedná se o dům s byty charakteristickými pro dejvickou a bubenečskou lokalitu, který zachovává původní prvky – o jaké se například jedná? Pro koho je toto bydlení vhodné?

Tato bubenečská secesní nemovitost je velmi citlivě zrekonstruovaná. Nyní máme v prodeji poslední 4 byty s dispozicí 2+kk. Jednotka o velikosti cca 70 m² stojí zhruba kolem 10 mil. korun. Vstupní chodba má původní schodiště, podlahy terazzo, keramické obložení, štuky i mosazné detaily. Dům navazuje na řadu dalších domů, jejichž centrální vnitroblok tvoří příjemnou zahradní oázu pro rezidenty. V bytech jsou položené dubové parkety, okna jsou repasovaná s trojskly a stylové dřevěné dveře byly buď repasované či vyrobené na zakázku dle původních. Všude jsou nové rozvody, a tak povinná položka do fondu oprav bude pro budoucí majitele minimální. Byty jsou určené pro kohokoli, kdo miluje tuto lokalitu. V tomto případě je nemovitost vhodná i pro investici.

A co moderní stavby. Nabízíte něco zajímavého?

Skutečnou lahůdkou je projekt Zahrada snů z architektonické kanceláře architekta Masáka. Představte si, že jste se ocitli na francouzském venkově. Domy jsou obložené kameny, vzdušné velkorysé skleněné plochy vás vedou do vzrostlé zahrady. Pak se proberete a zjistíte, že to není sen, ale skutečnost. Jste v Praze, v přírodním parku Drahaň, a tato oáza patří Vám. Nabízíme tento projekt, lépe řečeno, 5 pozemků pro výstavbu těchto snových domů se stavebním povolením. A pokud budete chtít, bude ctí kanceláře architekta Masáka Vám takový dům postavit.

dům v přírodě Praha

Foto: vizualizace domu v projektu Zahrada snů, Praha 8 - Bohnice

Nádhera, ale co kdybych chtěla něco více moderního?

Pak mávneme kouzelným proutkem a přenesu Vás do Prahy 6 – Lysolaje. Zde je možné koupit pozemek se stavebním povolením na výstavbu tří domů dle přírodních živlů ROCK-AQUA-SOLARIS. Absolutní nadhled, absolutní high-tech, absolutní soukromí. Předmětná lokalita se nachází nad Šáreckým údolím.

dům v parku Praha

Foto: vizualizace domu v projektu Nad Šáreckým údolím

To zní velmi hezky, přírodu mám ráda a možná bych chtěla být blíže skutečným přírodním živlům. Máte něco i na horách?

(Smích) Jsme zvyklí na náročnou klientelu. V Národním parku Šumava je ukryto 9 ha divoké přírody. Může být Vaše!

Je ještě něco, co byste chtěla na závěr dodat?

Snad jen to, že jsem moc ráda, když nemovitost získá svého kupce a prodávající i kupující jsou spokojení. Naše společnost Luxent – Exclusive Properties se snaží ze všech sil, aby tato branže byla prestižní záležitostí. Odměnou za naši kvalitní práci pak je to, že se k nám klienti rádi vracejí.


Ing. Pavla Kalousová se specializuje na prodej a pronájem luxusních nemovitostí. V portfoliu Pavly Kalousové lze nalézt zámecké objekty, prvorepublikové vily, měšťanské domy i moderní nemovitosti.

Pavla Kalousová, 770 186 186, pavla.kalousova@luxent.cz

Life & style

Novinky ze světa realit