Co se děje na chorvatském trhu a proč je nejlepší čas pořídit nemovitost právě teď? Chorvatsko očima expertky Veroniky

Realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties výrazně rozšiřuje svou nabídku luxusních nemovitostí v zahraničí. Obchodní specialistkou se zaměřením na ty chorvatské je Veronika Pecková. Tamní trh i prostředí jsou jí totiž velmi blízké, zároveň má díky mnohaletým zkušenostem perfektní know-how a orientaci v developerských příležitostech a projektech různých stupňů složitosti. Podrobně jsme ji proto vyzpovídali o současném dění na chorvatském trhu.

Foto: Veronika Pecková, Luxent

Na realitním trhu se pohybujete od roku 2015 a působila jste na manažerských pozicích u významných developerů a investorů (např. Penta). Jak jste se poprvé dostala k práci v realitách a co Vás na ní nejvíce naplňuje?

S developerským prostředím jsem se poprvé setkala, když jsem ještě během středoškolského studia pomáhala v rodinné firmě své maminky zaměřující se na realizaci interiérů, jejíž součástí byl i showroom s luxusním italským nábytkem. Spolupracovali jsme tak s developery na projektech, např. jsme řešili vybavení vzorových bytů. Zároveň jsem měla možnost vnímat potřeby klientů kupujících luxusní nemovitosti a přístup developerů, kteří je realizují. Zaujala mne ta rozmanitost a to, že za sebou člověk vidí reálný výsledek své práce a může ovlivnit místo, ve kterém někdo najde nový domov.

V současnosti souběžně pokračujete ve vzdělávání na pražské VŠE v programu MBA Real Estate. Proč jste se rozhodla si ještě prohloubit znalosti spojené s obchodováním, správou, prodejem či pronájmem nemovitostí?

Pro studium jsem se rozhodla zejména kvůli tomu, že jsem chtěla své doposud získané znalosti rozšířit o ty, se kterými jsem se setkala jen okrajově. Development je v rámci byznysu dle mého jedním z nejnáročnějších odvětví co se týče komplexnosti znalostí a zapojení různých profesí. Musíte ovládat právničinu, účetnictví, finanční kalkulace výstavby a samozřejmě obchod a marketing.

A jak započala Vaše spolupráce s realitní kanceláří Luxent – Exclusive Properties?

Velmi náhodně, řekla bych. Majitel společnosti, Emil Kasarda, je můj dlouholetý kamarád, znám ho od doby vzniku Luxentu. Když jsme se poněkolikáté bavili na téma potenciálu různých nemovitostí, z mé strany padlo právě Chorvatsko, které nabízí řadu skvělých příležitostí. Tamní trh znám, mám tam řadu výborných kontaktů a chtěla jsem je Emilovi předat. Bohužel nebyl kvůli vytíženosti v té době nikdo, kdo by měl kapacitu se tomuto regionu naplno věnovat. Tak jsme se nakonec domluvili, že si to vezmu pod křídlo já.

moderní vila Chorvatsko

Foto: moderní vila na ostrově Pašman, Chorvatsko

Vaše portfolio se skládá z ryze chorvatských nemovitostí. Zároveň tvrdíte, že Chorvatsko je už od raného dětství Váš druhý domov. Jak jste si právě k této zemi vybudovala takto silnou vazbu? Kolik času ročně v Chorvatsku trávíte?

Ano, přesně tak. Chorvatsko bylo mým druhým domovem hlavně v dětství, kdy jsem tam trávila poměrně dost času. Můj otec je vášnivý jachtař a díky němu jsem měla možnost poznat tuto zemi trochu jinýma očima a troufám si říct, že znám téměř každý zdejší ostrůvek. Můj tatínek v Chorvatsku i dnes tráví téměř každý druhý prodloužený víkend až do zimy, někdy i Vánoce. Já to štěstí bohužel teď již kvůli pracovním povinnostem nemám, ale snažím se zde trávit co nejvíce času lze.

Pojďme si teď přiblížit, jaká aktuálně panuje situace na chorvatském realitním trhu. Jak byste jej srovnala s tím tuzemským?

Vnímám, že oproti České republice v Chorvatsku probíhá větší boom výstavby. Poptávka je zde skutečně enormní, a to nejen v rámci turistických destinací. Dále je z mého pohledu situace na chorvatském trhu pozitivnější než u nás z hlediska rychlosti povolovacích procesů. Jsem také mile překvapena velmi vysokou kvalitou staveb. Jsou velmi dobře provedeny, a to i vzhledem k podmínkám přímořského klimatu, kdy mohou vznikat problémy se solí apod.

Je tedy chorvatský trh zajímavý pro investory z České republiky?

Rozhodně. Nabízí velký potenciál alokovat své portfolio a zdroje právě do zemí bývalé Jugoslávie, jelikož zde panuje enormní poptávka po prémiovém bydlení, jehož je nedostatek.

rodinné sídlo v Chorvatsku

Foto: rodinné sídlo na Istrii, Chorvatsko

Od nového roku přijalo Chorvatsko euro a zároveň vstoupilo do schengenského prostoru. Jaké dopady to bude mít pro tamní realitní trh? Pozorujete již nyní nějaké zásadní změny?

Vstupem Chorvatska do eurozóny a schengenského prostoru se jednoznačně zatraktivňuje nabídka tamních nemovitostí pro zájemce, kteří se do té doby na chorvatský trh vstoupit z různých důvodů neodhodlali. Podmínky se stanou srovnatelnými s jinými eurovými/schengenskými trhy. Kupující budou jistě kvitovat snížení nákladů, které dnes vydávají na konverzi do chorvatské národní měny. Pro české občany je nyní samozřejmě výhodou i nízký kurz eura. Stejně tak zájemci ocení usnadnění pohybu do a ze země a také pocit vyšší míry bezpečnosti, pokud jde o režim vstupu osob z třetích zemí do tohoto teritoria.

Evropský realitní trh se tedy v důsledku rozroste. Zejména v přímořských oblastech přinese větší konkurenci, a tak by měl ve svém celku být kvalitnější a zřejmě by mohlo dojít i k určité redukci cen (nikoli ale v samotném Chorvatsku, tam lze očekávat pokračující cenový růst).

Jakou aktuálně sledujete poptávku po koupi nemovitosti v Chorvatsku mezi českými občany? A jak se v poslední době vyvíjela, příp. co ji ovlivňovalo?

Poptávka je velmi silná. Nově pozoruji, že řada Čechů zde chce trávit více času v průběhu celého roku, nejen v letním dovolenkovém období. Svůj podíl na tom má i růst cen energií, aktuální politická situace či válka na Ukrajině. Od klientů také často slýchám argument, že si chtějí pořídit druhý domov, kam v případě nemožnosti letů dojedou autem, což odráží zkušenosti s pandemií koronaviru. 

A jaká je jejich hlavní motivace k pořízení apartmánu, bytu nebo domu v zahraničí? Jedná se čistě o investici, nebo spíše o touhu po druhém bydlení u moře?

Více vnímám zájem o druhé bydlení, než že by šlo čistě o investiční záležitost. Nicméně je to dané i typem nemovitostí, které v portfoliu máme a na něž se zaměřujeme. Nenabízíme k prodeji levné apartmány v letoviscích, ale opravdu spíše kvalitní nemovitosti vyššího standardu pro klienty, kteří je kupují pro sebe.

A existují nějaké konkrétní lokality nebo typy nemovitostí, které jsou mezi českými kupci v Chorvatsku obzvláště oblíbené?

Jsou to lokality v blízkosti letišť kvůli snadné dopravě, tedy oblasti kolem Zadaru či Splitu. Dále také Istrie, která je blíž autem.

Proč se podle Vás právě Chorvatsko obecně těší mezi Čechy takové popularitě?

Češi mají rádi Chorvatsko nejen díky historickým vztahům a možnosti sem snadno cestovat, ale také kultuře a jazyku. Jsme si jako národy velmi blízcí a díky tomu je pro řadu Čechů, kteří zvažují koupi nemovitosti v zahraničí, tato země tak lákavá. 

Často Češi berou Chorvatsko i jako destinaci, kde si léčí své zdraví. Mám řadu známých a klientů, co mi říkají, že zde jejich zdravotní problémy odezní, najednou nemusí brát prášky na tlak, lépe spí apod. Moře, podnebí, přímořský vzduch a kvalita potravin dělají své.

luxusní vila v blízkosti Zadaru, Chorvatsko

Foto: luxusní vila v blízkosti Zadaru, Chorvatsko

Všimla jste si nějakých kulturních rozdílů mezi Chorvaty a Čechy, pokud jde o jejich přístup k bydlení / nákupu nemovitostí?

Ano, Chorvati mají často při prodeji nemovitosti silné vazby na danou lokalitu a jde jim o to, aby s člověkem, který si nemovitost koupí, měli dobré vztahy. Záleží jim na tom také proto, že berou ohled na sousedské vztahy. Celkově na osobní vazby dají mnohem více než my v Čechách.

Musí být složité zajistit efektivní komunikaci a hladký průběh transakce mezi klienty z různých zemí. Jak k tomu musíte jako realitní makléřka přistupovat? Jaké vlastnosti jsou podle Vás nezbytné?

Určitě porozumění, spolehlivost, důvěryhodnost, ale i trpělivost v procesu vyjednávání. Dále považuji za velmi důležité, že si před zařazením nemovitosti do prodeje pečlivě prověřujeme její dokumentaci s ohledem na některé nevyřešené záležitosti ještě z bývalé Jugoslávie. To nám umožňují naše dobré místní kontakty.

Co byste poradila kupujícím, kteří by si rádi pořídili nemovitost v zahraničí, ale mají problém najít tu pravou?

Ať se obrátí na nás a my jim poradíme :) Vždy chceme klienta dobře poznat, porozumět jeho potřebám, pochopit, co má rád a jak bude nemovitost využívat. A podle toho se mu snažíme vyhledat tu nejvhodnější nemovitost.

Vraťme se zpátky k Chorvatsku. Je současná zdejší nabídka nemovitostí dostatečná k uspokojení poptávky?

Zatím úplně není. Panuje zde enormní poptávka a aktuálně se mnoho projektů teprve ve staví. Potenciál je tu ovšem opravdu veliký.

Jaké konkrétní nemovitosti nyní prodáváte vy? Které byste vyzdvihla a proč?

Jedná se zejména o vily v blízkosti moře v oblíbených lokalitách, ve které já osobně věřím a sama bych je doporučila. Za nejlepší oblast považuji okolí Zadaru, a to kvůli přímému leteckému spojení z Prahy (nabízí jej nízkonákladová společnost Ryanair). Ta sem létá až 4x do týdne, a to až do konce října. Za pouhou hodinu letu jste u moře. A celkově má Zadar speciální mikroklima, díky kterému tu spadne nejméně srážek, má mnoho slunečných dní i v zimě a je tu tepleji než například na Istrii. A velkou výsadou je také extrémně čisté moře. Ne nadarmo jsou protější ostrovy Kornati chráněnou krajinnou oblastí s nejčistším mořem na Jadranu.

Zakončeme odlehčeně – jaký chorvatský pokrm máte nejraději? A máte v Chorvatsku nějaké oblíbené místní restaurace, které byste doporučila?

Cokoliv z jejich mořských plodů a ryb. Nejlepší jsou, když je rybář vytáhne čerstvé a jen se dají na gril. Jinak miluju místní „salat od hobotnice“ a „blitvu“, tedy salát z chobotnice a brambory se špenátem či mangoldem. Z restaurací bych doporučila ty, které nejsou úplně v obležení turistů. Tedy buďto klasické rybí restaurace na ostrovech, kde Vám právě připraví čerstvou rybu přímo na grilu, anebo jejich pouliční grily. Ty se specializují na pomalu tažené jehněčí, kuřata nebo prasata. Bývají vždy plné místních lidí, kteří sem zajdou na rychlý a levný oběd.

Life & style

Novinky ze světa realit