Jak se zajistit na důchod? Investujte do nemovitosti

Podzim života je zaslouženým obdobím odpočinku, kdy bychom měli mít více volného času a méně finančních starostí. Aby se tento důchodový sen stal skutečností, je třeba se na něj připravit s dostatečným předstihem. Jak? Jedním z klíčových kroků je spoření a investice. A mezi různými možnostmi vyniká investice do nemovitostí. V tomto článku se podíváme na to, jak správně spořit na důchod a proč jsou luxusní nemovitosti skvělou volbou.

důchod u moře

Zdroj: https://www.pexels.com/

Nespoléhejte se na stát

Důchodová reforma je u nás velmi omílaným tématem. Státní rozpočet se totiž stále více propadá do deficitu a o důstojnou rentu se obávají nejen současní penzisté, ale především nadcházející generace. Řešení by měla přinést větší úspora způsobená změnami v systému vyplácení důchodů.

Novela důchodového zákona, jež vejde v platnost 1. října, reaguje na problémy důchodového systému zejména v období vysoké inflace v letech 2022 a 2023. Upravuje především pravidla pro valorizace a podmínky odchodu do předčasného důchodu. Nový valorizační mechanismus by měl zpomalit růst důchodů od roku 2025 – ty se budou navyšovat o inflaci a pouhou třetinu hodnoty reálných mezd (oproti původní polovině). Změny tak vracejí pravidla na úroveň před rokem 2018.

Do předčasného důchodu pak budou moct odcházet lidé namísto pěti let nejdříve tři roky před tím řádným. Zároveň se zavádí tvrdší penalizace pro ty, kteří se rozhodnou odejít dříve. Procentní výměra důchodu bude snižována o 1,5 procenta za každých chybějících 90 dní do dosažení standardního důchodového věku.

Je jasné, že novela mění dynamiku tuzemských důchodů, což bude mít vliv na plánování budoucího finančního zabezpečení seniorů. Je tedy vhodné si již nyní s ohledem na tato nová pravidla začít více šetřit a plánovat si alokaci svých finančních prostředků.

investiční prasátko

Zdroj: https://unsplash.com/

Jak na investici pro stáří?

Důchodové plánovaní by mělo být dlouhodobým procesem. Ač se to může v produktivním věku zdát předčasné, čím dříve začnete, tím lépe. Pomoct by vám měly následující kroky:

  1. Stanovte si cíle: Začněte tím, že si jasně odpovíte na otázky týkající se vaší penze. V kolika letech plánujete přestat pracovat? Kolik peněz budete potřebovat každý měsíc? Na jaký horizont se chcete zajistit? To vám pomůže určit, kolik budete muset naspořit.

  2. Začněte počítat: Podrobně si projděte svůj současný rozpočet a určete si, kolik peněz můžete pravidelně odkládat na důchodové spoření – obecně se doporučuje dávat stranou alespoň 10 % z celkového příjmu. Započítejte i sumy, které můžete porůznu investovat.

  3. Buďte vytrvalí: Nejlepší je dodržovat dlouhodobou strategii pro důchodové plánování. Pravidelnost je klíčem k úspěchu. I malé částky spořené v častých intervalech mohou za dlouhý časový horizont přinést významný zisk.

  4. Nesázejte na jednu kartu: Mnoho finančních poradců doporučuje diverzifikovat investiční portfolio, což znamená rozložit své peníze do různých aktiv a trhů. Mezi ně patří soukromé důchodové fondy, penzijní pojištění, akcie, dluhopisy i nemovitosti. To vám pomůže minimalizovat riziko.

investování na důchod

Zdroj: https://unsplash.com/

Vlastnit nemovitost je sázkou na jistotu

Investice do nemovitostí má celou řadu výhod, které je dělají atraktivními pro přípravu na důchod:

  • Pasivní příjem: Nemovitosti mohou jednoduše generovat stabilní pasivní příjem formou nájemného. Ten vám pomůže pokrýt náklady v době, kdy již sami nepracujete.
  • Růst hodnoty: Bez ohledu na krátkodobé výkyvy má hodnota nemovitostí tendenci dlouhodobě růst. To znamená, že můžete očekávat, že cena vaší nemovitosti se bude zvyšovat, což může být v budoucnu výnosné při jejím případném prodeji.
  • Štít proti inflaci: Nemovitosti mají tendenci odolávat inflaci. Peníze investované do nemovitosti si mohou zachovat svou hodnotu i v dobách, kdy dochází k poklesu kupní síly.

To vše potvrzuje majitel naší realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Emil Kasarda: „I nadále platí, že se investice do bydlení dlouhodobě vyplatí, mimo jiné jako forma zabezpečení na staří. Nemovitosti, zejména ty luxusní, jsou skvělým uchovatelem hodnoty bohatství, který dlouhodobě dokáže držet krok s inflací. V případě nerovnováhy trhu, kdy panuje slabá nabídka a silná poptávka, pak může růst jejich cen inflaci i výrazně převyšovat. Zájem o investice do nemovitostí ze strany jednotlivců rozhodně neoslabuje. Naopak, luxusní segment, zahrnující unikátní byty a domy v prestižních lokalitách, patří mezi nejbezpečnější investice, protože není tak citlivý na výkyvy trhu.“

investice na důchod

Zdroj: https://unsplash.com/

Z čeho vybírat?

Pokud zvažujete koupi nemovitosti, správnou volbou jsou ty kvalitní. Jednou z možností je pořízení menší nemovitosti o dispozici 1+kk či 2+kk v atraktivní lokalitě s výbornou dopravní dostupností, kterou lze v budoucnu snadno pronajímat.

Originální bydlení s dlouhodobým zhodnocením pak nabízí projekty, které jsou něčím specifické a žádný jim podobný na trhu nenajdete. Poslední volné luxusní byty v Praze seženete například v unikátním projektu Garden Lofts. Ten vyrostl v ulici Pechlátova v Praze 5 a vyznačuje se nadčasovou architekturou z pera českého architekta Jana Kasla a špičkovým vybavením (např. nadstandardními zařizovacími předměty či smart home systémem pro řízení domácnosti) od designérů ze studia Morix.

Garden Lofts, Praha 5

Zdroj: www.luxent.cz/developersky-projekt-garden-lofts-praha-5/

Svou popularitu si drží také rekreační nemovitosti. Ty je možné užívat pro svou vlastní potřebu jen částečně a ve zbývajícím čase je nabídnout k výnosovým pronájmům. Volné designové apartmány, které se nesou ve vysokých standardech vybavení, nabízí horská rezidence Harrachov Peaks. Apartmánový dům zajistí maximální energetický komfort díky tepelným čerpadlům, podlahovému vytápění a přípravě na fotovoltaickou elektrárnu. Nechybí také soukromé wellness se saunou a vířivkou, fitness, dětské hřiště či posezení u ohně.

Harrachov Peaks, Krkonoše

Zdroj: www.luxent.cz/developersky-projekt-harrachov-krkonose/

Svým moderním horským designem v alpském stylu zaujme Hotel Emerich, developerský projekt investičních pokojů situovaný přímo u sjezdovky Javor v Peci pod Sněžkou. Jejich koupě představuje příležitost investovat do exkluzivní nemovitosti a skvěle využít, zajistit i zhodnotit své finanční prostředky. Hotelový provoz bude nadále v péči stávajícího správce, který je majitelem a provozovatelem hotelu. Cílem projektu je dosažení nejvyšších možných výnosů pro majitele investičních pokojů. Ti je ale mohou zároveň využít pro své volnočasové vyžití.

Hotel Emerich, Krkonoše

Zdroj: www.luxent.cz/developersky-projekt-hotel-emerich-peci-pod-snezkou-krkonose/

Uchýlit se lze rovněž do zahraničí, které se dostává na přední příčky zájmu investorů. Oblíbenou destinací investičního bydlení u moře se díky svým ikonickým mrakodrapům, přepychovým rezortům, umělým ostrovům a bohatému kulturnímu dědictví stala Dubaj. Novinkou v našem portfoliu se stal vznikající developerský projekt The Golf Residence v srdci velkoměsta. Jedná se o lukrativní investiční příležitost do nadstandardně vybavených apartmánů s dispozicemi 2+kk, 3+kk a 4+kk s terasou.

investice v Dubaji

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-exkluzivnich-apartmanu-v-projektu-the-golf-residence-v-dubai-hills-dubaj/

Pokud toužíte po investici do luxusního domu, představujeme vám nový exkluzivní projekt Damac Lagoons Mykonos s jedinečnými vilami s předzahrádkou a dispozicemi 5+1 a 6+1. Komplex je skvělou volbou pro milovníky plážového odpočinku, plavání, jízdy na kajaku, šnorchlování a dalších vodních aktivit.

Damac Lagoons Dubai

Zdroj: www.luxent.cz/exkluzivni-projekt-damac-lagoons-mykonos-dubaj/

Vysokou míru zhodnocení najdete také na Tenerife, vycházející hvězdě Kanárských ostrovů. Z pestré nabídky apartmánů či exkluzivních penthousů s krásnými panoramatickými výhledy na oceán můžete vybírat v novém luxusním rezidenčním projektu Iconic na jihozápadě ostrova. Každá z luxusních nemovitostí disponuje dvěma či třemi ložnicemi a rovněž terasou a soukromým bazénem.

developerský projekt na Tenerife

Zdroj: www.luxent.cz/exkluzivni-apartmany-v-rezidencnim-projektu-iconic-rokabella-costa-adeje-tenerife-spanelsko/

Velký potenciál alokovat své portfolio nabízí Chorvatsko. Jednou z nejunikátnějších nemovitostí, které tento evergreen letních dovolených Čechů nabízí, je nově vznikající rezidenční komplex pěti budov s celkem 42 apartmány. Ten se nachází v srdci Boriku, rozvíjející se čtvrti Zadaru. Projekt roste kousek od místní pláže a mariny, pěšky se tak dostanete do historického centra Zadaru během 10 minut příjemnou procházkou podél moře. Interiéry odráží principy udržitelnosti s funkcemi chytré domácnosti.

developerský projekt v Chorvatsku

Zdroj: www.luxent.cz/nove-vznikajici-rezidencni-projekt-borik-zadar/

Přemýšlíte o možnostech, jak si zajistit klidný důchod? Chcete si užívat finanční nezávislost a zároveň vlastnit exkluzivní nemovitost na horách či u moře? Na prodej luxusních apartmánů i rodinných vil v zahraničí či v České republice se specializujeme! Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.

Life & style

Novinky ze světa realit