Jak vybrat správný pozemek?

Co byste neměli opomenout před koupí pozemku? Lokalita není vše. Přečtěte si, na co se zaměřit, jaké informace si ověřit a co vše byste měli znát.

Jak vybrat správný pozemek?

Máte v plánu kupovat vlastní pozemek pro stavbu nemovitosti a nevíte si rady? Dáme vám několik užitečných tipů, které vám udělají větší jasno o vhodné koupi a možných rizikách. Zmínka bude například o veřejných omezeních, optimální lokalitě, inženýrských sítích a dalších důležitých aspektech.

Udělali jste svůj první velký krok a rozhodli jste se pro koupi vlastního pozemku na stavbu? Skvělé. Ještě předtím, než se stanete oficiálními majiteli, je potřeba podniknout mnoho dalších kroků – od ověření vlastnických vztahů a inženýrských sítí až po prozkoumání územního plánu. Detailní rešerše je v tomto případě vřele doporučována, a to z velmi dobrého důvodu. Výběr správného pozemku vám totiž ušetří nejen finance, ale také spoustu starostí, kterým byste museli později čelit.

Položte si těchto šest otázek před koupí pozemku a udělejte si lepší přehled v tom, jaký pozemek je pro vás ten pravý:

  • Co požaduji od lokality?
  • Jedná se o stavební pozemek nebo ornou půdu?
  • Jak velký pozemek potřebuji?
  • Jsou dostupné inženýrské sítě?
  • Není pozemek zatížen dluhy?
  • Je zajištěná přístupová cesta?

Co požaduji od lokality?

Lokalita patří mezi nejdůležitější aspekty, neboť se stane vaším domovem alespoň na několik dalších let. Zeptejte se tedy sami sebe, co od lokality očekáváte a jaké parametry by daný pozemek měl splňovat.

Chcete raději bydlet na venkově, nebo váš spíše táhne ruch velkoměsta? Jak daleko jste ochotní dojíždět do práce? Je pro vás důležité dobré vlakové a autobusové spojení? Vyžadujete dobrou dostupnost služeb, obchodů a škol?

Odpovědi na tyto otázky by vás měly směřovat do bodu, kdy budete pevně rozhodnuti, jaký pozemek je pro vás vhodný.

pozemek

Jedná se skutečně o stavební pozemek, nebo ornou půdu?

Mnoho makléřů vám může ze svých zkušeností říct, že se setkali s kupci, kteří si nevědomě vybrali pro stavební pozemek zemědělskou půdu. V některých případech se jedná o přehlédnutí ze strany kupce, který si tento fakt nepřečte v inzerátu, v jiných situací to je chyba prodávajícího, jenž vydává ornou půdu za stavební pozemek.

Odpověď na otázku, jak tomu skutečně je, najdete v územním plánu. Pokud však zjistíte, že pozemek je definován jako zemědělská půda, nemusíte se děsit. Orná půda se dnes dá poměrně jednoduše vyjmout z půdního fondu, jenž je často součástí dokumentace ke stavebnímu povolení. Veškeré podklady by vám měl předat projektant či realitní makléř.

Jak velký pozemek potřebuji?

Pokud už máte lepší představu o vhodné lokalitě, můžete jednoduše přistoupit k řešení dalšího aspektu, a tím je velikost pozemku. Není totiž pozemek jako pozemek – na některém z inzerátu narazíte na skvělou parcelu o velikosti 1000 m², ale jakmile se podíváte na mapu, zjistíte, že má tvar velmi protáhlého obdélníku.

Na stavbu rodinného domu je zapotřebí alespoň 600 až 800 m², přičemž byste měli brát ohled na to, aby byl pozemek dostatečně široký a vy měli optimální odstup od sousedů. V ideálním případě by měl být pozemek tvar pravidelného obdélníku s optimálním poměrem stran 2:3, kdy kratší strana měří 20 až 25 metrů. Pokud však plánujete stavět řadový dům, postačí vám pozemek s plochou 300 m2.

Jsou tu dostupné inženýrské sítě?

Otázky velikosti pozemku následuje otázka o dostupnosti inženýrských sítí, které rovněž patří mezi klíčové faktory, které při výběru hrají důležitou roli. A to zejména pokud hledáte parcelu v přírodě, mimo dosah města. V takovém případě je potřeba zjistit, zda je pozemek možné napojit na vodu, elektřinu, kanalizaci či plyn.

Počítejte s tím, že pokud se přípojky na inženýrské sítě nacházejí daleko od pozemku, stavba se výrazně prodraží. Pokud vás to neodradilo a na vyšší investici jste připravení, i tato situace se dá vyřešit – ať už zavedením přípojky či septiku. Nicméně v některých případech tento proces může trvat i rok, proto se obrňte trpělivostí.

  pozemek-pro-vystavbu-rd Zasíťovaný pozemek v Klecanech

Není pozemek zatížen dluhy?

Našli jste krásný pozemek za přívětivou cenu, který splňuje všechna výše zmíněná kritéria a vy máte vážný zájem o jeho koupi? Ať se parcela zdá na první pohled sebelepší, prověřte si následující informace: Kdo je majitel? Nemá dluhy? Není zatížena věcnými břemeny?

Mnoho odpovědí na tyto otázky najdete na katastru nemovitostí, kde si stačí vyžádat list vlastnictví. V každém případě není od věci probrat tyto záležitosti se zkušeným právníkem či realitním makléřem, jenž vám pomůže daný pozemek prověřit a poradí vám další postup.

Jak je zajištěná přístupová cesta k pozemku?

Vybraný pozemek se nachází ve skvělé lokalitě, vypadá dobře a není zatížený žádnými dluhy či omezeními? Výborně. Pokud máte možnost, zajeďte se na něj podívat osobně. I když jste si ho předtím prohlédli na mapě, realita může být jiná.

Řeč je například o přístupové cestě, která může být horší, než se na mapě mohlo zdát. Položte si tedy následující otázky: Je cesta k pozemku zpevněná? Je průjezdná i ve špatném počasí? Kdo ji udržuje v zimě? 

V jiném případě zase může přístupová cesta patřit sousedům, a proto je dobré ověřit, zda soused nebude mít problém s jejím sdílením. Kromě toho myslete také na to, zda je na přístupové cestě prostor na parkování vašeho vlastního auta.

Koupě nového stavebního pozemku doprovází mnoho hledání a rešerší. Věřte, že strávený čas hledáním výše zmíněných informací vám může později ušetřit mnoho financí a problémů. Zodpovězením na všechny tyto otázky budete mít nejen jasno, co od pozemku očekáváte, ale také budete velmi dobře informovaní pro případ, že byste chtěli stavební parcelu kupovat.

Life & style

Novinky ze světa realit