Jaro je tady! I váš domov může rozkvést

Kalendář i počasí nám v posledních dnech napovídají, že jaro už je tady! A k příchodu teplého počasí patří bezpochyby zeleň. Nejen, že již kvetou narcisky a tulipány, ale do bytů pronikají sluneční paprsky navozující příjemnou atmosféru nadcházející sezóny. Jak jaro ve vašem luxusním bydlení přivítat? Máme pro vás hned několik tipů!

jarní květiny

Foto: www.pexels.com

Nechte zakořenit jarní květiny

Zejí vaše truhlíky po zimě prázdnotou? Ozdobte je jarními cibulovinami! Ty patří k těm nejaromatičtějším rostlinám a pro toto období se dokonale hodí. Kromě hyacintů, tulipánů a narcisek k nim patří třeba modřence, krokusy či šafrány. Sáhnout však můžete i po maceškách, pomněnkách nebo petrklíčích.

Věděli jste, že se můžete obejít i bez substrátu? Pro tzv. hydroponické (tedy vodní, bez hlíny) pěstování stačí zakoupit cibulky – ale pouze dostatečně velké a v dobrém stavu – do skleněné vázy nasypat vrstvu kamínků či skleněných kuliček, zalít vodou těsně pod jejich okraj a položit na ně cibulky vámi vybraných květin tak, aby směřovaly špičkou vzhůru. Pro lepší zakořenění (a případně stabilitu) se hodí přidat navrch na cibulky ještě pár kamínků či kuliček. A voilà, za pár týdnů se můžete těšit z krásně barevných jarních květů, které vám vydrží mnohem déle než řezané květiny a dodají vaší exkluzivní nemovitosti unikátní atmosféru.

jarní bytové květiny

Foto: unsplash.com

Pusťte zeleň i do kuchyně

Bylinky v kuchyni oživí nejen vaše jídla, ale i interiér rodinné vily. Jejich pěstování se nemusíte bát, jedná se o nenáročnou činnost. Obzvlášť pokud využijete moderních možností! Jestli se cítíte jako úplný začátečník, skvělou volbu pro vás představují chytré květináče, které se z velké části postarají o vaše bylinky za vás. Jediným vaším úkolem pro dosažení bohaté bylinkové úrody se stane občasné doplnění vody a hnojiva pro automatické zavlažování a vyživování. Chytré květináče totiž samy poznají, kdy rostlinky potřebují vodu či živiny a zajišťují i dostatek světla – pro stinnější kuchyně jsou tedy ideálním pomocníkem. Pokud vyberete správný typ, můžete si ve vlastní kuchyni vypěstovat i cherry rajčata!

 

chytrý hydroponický květináč

Foto: chytrý hydroponický květináč Pret a Pousser, www.alza.cz

Pokud ovšem máte s pěstováním rostlin již nějakou praxi, postačí vám i obyčejný květináč nebo pro usnadnění práce samozavlažovací truhlík. Na jaře je vhodný čas bylinky pěstovat ze semínek, nicméně pokud jste netrpěliví, udělají pro vás nejlepší službu předpěstované bylinky. Ty nezapomeňte přesadit co nejdříve, jinak by se v plastovém pěstebním květináčku tísnily a brzy by začaly chřadnout.

Při přesazování si můžete vytvořit vlastní bylinkovou zahrádku. Jen pozor na agresivní rostliny jako je třeba máta – ta vám obsadí celý truhlík a vysaje živiny pro další bylinky. Myslete na to, odkud pochází – pokud jsou z podobného prostředí, bude se jim společně dobře dařit. Můžete si vytvořit třeba středomořský truhlík: kombinace tymiánu, oregana, šalvěje, mateřídoušky, levandule a rozmarýnu vytvoří nejen pastvu pro oči, ale i univerzální mix bylinek pro různorodá využití.

bylinková zahrádka od WMF

Foto: bylinková zahrádka od WMF, www.kulina.cz

Seznamte se s microgreens

Tradice jarního osení, kdy si lidé připomínali přicházející jaro vysetím drobného množství ječmene či pšenice ve svých domovech se na mnoha místech dodržuje dodnes, byť v moderní době se spíše jedná o kratochvíli pro děti či ozvláštnění jídelníčku domácího býložravého mazlíčka.

betónová miska na microgreens

Foto: betónová miska na microgreens, www.tvojefarma.cz

Pokud vyměníte tradiční obiloviny za zajímavější semínka řeřichy, hořčice, vojtěšky, řeřichy, kapusty či hrášku, můžete si doma vypěstovat vlastní microgreens. Dále potřebujete jen libovolnou misku, trochu zeminy, rozprašovač, a pokud jste zapomnětliví, připomínky v kalendáři na pravidelné zavlažování. Semínka totiž potřebují vláhu, aby mohla vyrůst. Ale nesmíte je utopit – pokud je hlína příliš mokrá, mohou uhnít. I na pěstování microgreens si můžete pořídit pomocníky! Třeba speciální pěstební kelímek s náplněmi pro opakované použití či jednorázovou sadu, pokud si nejste jistí, že budou microgreens právě pro vás.

inteligentní květináč  Véritable.

Foto: chytrý květináč Véritable, www.pottenpannen.cz

Chtěli byste vítat jaro v luxusní novostavbě? Nechte se jarním sluncem vylákat na procházku krásnou Prahou a zastavte se u nás. Rádi vás přivítáme v naší moderní kanceláři Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 28, kde vám nad kávou či čajem rádi zodpovíme vaše dotazy a ukážeme luxusní vily a domy v celé České republice, exkluzivní byty nebo i zahraniční nemovitosti, které by odpovídaly všem vašim představám!

zenový designový byt na Praze 8

Foto: zenový byt plný květin na Praze 8, Luxent

Life & style

Novinky ze světa realit