Kvalitních nemovitostí se pokles cen netýká

Jaká je situace na trhu, kterých nemovitostí se týká pokles cen a jak jsou na tom kvalitní nemovitosti ve vyšším segmentu? Známe odpovědi.

Kvalitních nemovitostí se pokles cen netýká

Trh s nemovitostmi se kvůli koronavirové pandemii na několik týdnů prakticky zastavil a ceny nemovitostí zaznamenaly po dlouhé době stagnaci, respektive pokles. Již z pohledu střednědobého horizontu pro období 2020/2021 ale nelze snížení hodnoty nemovitostí předpokládat, spíše dojde k opačnému efektu. Existuje pro to řada racionálních důvodů, které vysvětluje Emil Kasarda, majitel realitní kanceláře Luxent specializující se na obchodování s exkluzivními nemovitostmi.

Právě tento segment realit je poměrně specifický a krize se ho nedotýká tak razantně. „U exkluzivních nemovitostí poptávka dlouhodobě převyšuje nabídku. Špičkové nemovitosti, ty opravdu kvalitní, své kupce najdou,“ vysvětluje Emil Kasarda. Náročnost klientů ale roste. „Jejich pozornost se již nesoustředí výlučně na nemovitost jako takovou. Záleží jim čím dál více například i na kvalitě společných prostor, na tom, kdo jsou jejich sousedé, jaká je a jak se rozvíjí síť služeb v okolí nebo jak stabilní je daná oblast. A samozřejmě kladou vysoké nároky na zprostředkovatele, který jim zajistí nejen nákup, ale i případný pronájem nemovitosti a další doplňkové služby,“ doplňuje ředitel společnosti Luxent, jež nabízí komplexní systém služeb při nákupu, prodeji i následném facility managementu.

Rozhodující je samozřejmě lokalita, která je do značné míry pojistkou poklesu nemovitosti, protože nabídka kvalitních nemovitostí je omezená. Proti poklesu hodnoty takových nemovitostí hraje i situace na akciových trzích, které jsou nyní méně stabilní. Národní banky se navíc snaží reagovat na ekonomickou krizi snížením základních úrokových sazeb – to na jednu stranu zlevní hypotéky, ale zároveň zapříčiní například nižší výnos z dluhopisů, který už nyní u státního dlouhopisu dosahuje při fixním výnosu 1,25 %. Nemovitosti naproti tomu nabízejí velmi stabilní zúročení vložených prostředků, u nemovitostí pro bydlení to může být kolem 4 % ročně, u komerčních objektů pak 6–9 % v závislosti na typu nemovitosti a lokalitě, ve které se nachází. Z hlediska zhodnocení peněz tedy představují tu nejjistější volbu.

Emil Kasarda

Emil Kasarda, zakladatel a majitel společnosti Luxent – Exclusive Properties

Pokles cen nelze předpokládat ani ve středním segmentu nemovitostí. „Zde se sice kvůli zpřísňujícím nárokům bank na bonitu klienta snížila kupní síla, nicméně v České republice, a zejména v Praze, je vinou komplikovaného stavebního řízení dlouhodobý nedostatek nemovitostí pro bydlení,“ popisuje Emil Kasarda. V tomto segmentu ještě více platí, že majitelé chtějí své peníze uložit do stabilního prostředí. Vláda navíc v těchto dnech schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti, u všech smluv uzavřených do konce roku 2021 budou ale nadále možné daňové odpočty u hypoték, což je pro střední segment poměrně zásadní aspekt. 

Je pravděpodobné, že extrémní růst cen nemovitostí se skutečně zastaví, trh se tím ale spíše stabilizuje a nastaví do pozvolného dlouhodobého růstu. U méně atraktivních lokalit a hůře situovaných nemovitostí k poklesu cen pravděpodobně dojde, protože jejich hodnota je skutečně nadhodnocena o 10 až 20 %, to je ale jev, který byl dobře známý a predikovatelný i před koronavirovou krizí, ta celý proces jen uspíší.

Pozorovat můžeme stoupající nároky a opatrnost klientů, kteří při nákupu a prodeji nemovitosti hledají solidního a silného partnera pro provedení celým transakčním procesem. „Máme dlouholeté zkušenosti a hlubokou znalost realitního trhu ve vztahu k developerům, komerčním nemovitostem i v privátnímu sektoru rezidenčních nemovitostí. Díky tomu dobře víme, kde potenciál je a kde jednoduše není. Nebo jaký je a jak ho skutečně rozvinout. Toto know-how sdílíme s ohledem na zájmy našich klientů. V tom tkví naše síla a suverenita. V Luxentu nejprve nasloucháme, využíváme kvalifikovaných znalostí našeho týmu k řešení vámi vznesených požadavků. Čteme mezi řádky a reagujeme na vaše opravdové potřeby. Svou práci děláme tak, aby vám přinesla úspěch, radost a hodnotu v dlouhodobém horizontu. A právě nemovitosti patří k základním pilířům dlouhodobého investování,“ uzavírá majitel etablované společnosti, která je zárukou úspěšného investování v oblasti nemovitostí.

Life & style

Novinky ze světa realit