Zájem o investice do zahraničních rekreačních nemovitostí roste. Výnos činí 7 až 11 %, někde i přes 20 procent

Koupě rekreační nemovitosti v zahraničí není žádnou novinkou. Postupem času se ale stává mnohem dostupnější alternativou, a tak velká část zájemců o pořízení druhého bydlení dává namísto Česku přednost přímořským destinacím. K oblíbeným lokalitám nyní patří jižní Evropa, Blízký východ, Střední Amerika či dálná Asie. Kupující kromě vlastního rekreačního vyžití u moře láká rovněž možnost výhodné investice do realit v atraktivním prostředí s vysokou mírou zhodnocení. V Praze se v současnosti výnosnost pronájmů pohybuje mezi 3 až 5 %, kdežto v Chorvatsku a ve Španělsku je to mezi 7 a 11 % a například v Dubaji lze dle lokality dosáhnout i na roční výnos přes 20 %. Aktuální situaci na poli zahraničních nemovitosti, vč. propočtů výnosnosti, přibližují experti naší realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties.

vila na Mallorce na prodej

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-santa-ponsa-spanelsko/

Zvýšenou poptávku po nákupu v cizině výrazně urychlila vysoká inflace, která panovala v uplynulých měsících. Lidé chtěli své peníze ochránit a nemovitosti pro ně představují bezpečnou a dlouhodobou investici.

„Můžeme potvrdit výrazný nárůst poptávky po koupi zahraničních rekreačních nemovitostí, tyto prodeje skutečně rychle rostou. Nepředstavujme si ale, že se jeden zájemce rozmýšlí mezi pověstnou chatou na Slapech a chorvatským či španělským pobřežím. Jsou to odlišné skupiny lidí. Ten, kdo pobýval ve zahraničních destinacích a jeho způsob života a obživy mu umožňuje trávit tam více času, se aktivně o pořízení místní nemovitosti zajímá a kupuje. Stejně tak ale začali nakupovat zahraniční vily nebo apartmány i lidé, kteří již vlastní rezidenční a rekreační objekty v České republice. Mají srovnání cen v tuzemsku a v cizině, a tak si přikupují ještě další zahraniční nemovitost,“ vysvětluje ředitel společnosti Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera.

byt v Dubaji na prodej

Zdroj: www.luxent.cz/luxusni-projekt-damac-casa-al-sufouh-dubaj/

Zájemci nejčastěji poptávají investiční apartmány. Jejich majitelé je chtějí využívat kromě své vlastní potřeby v průběhu roku i na pronájem, který jim bude generovat pravidelný výnos.

V drtivé většině případů si klientela pořizuje nemovitost za volné finanční prostředky. „Hypotéka je samozřejmě možná, ale obnáší poměrně složité papírování a je to velmi drahé. Kupujícím se nevyplatí, takže prodáváme ‚za hotové‘. U projektů před výstavbou jsou většinou nabízeny výhodné platební plány,“ uvádí Jiří Kučera.

dům na Tenerife na prodej

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-tenerife-spanelsko/

Dubaj zůstává rájem investorů

Co se týče destinací, nejvíce poptávaná je v současné době Dubaj ve Spojených arabských emirátech. K velice žádaným lokalitám patří např. Marina, Downtown či Business Bay. Roční návratnost investice se v těchto čtvrtích pohybuje v rozmezí 7 až 11 %. Přes 20 % se tzv. ROI (Return on Investment) vyšplhala na stále populárnějších umělých ostrovech Bluewaters Island a Palm Jumeirah, které slibují 100% návratnost v horizontu 5 let. V Luxentu nabízíme v těchto oblastech například apartmány o dispozicích 4+kk a 5+kk v projektu One Palm nebo exkluzivní apartmány v projektu Ellington Ocean House.

„Naprostou špičku aktuálně představuje luxusní ostrovní oblast Jumeirah Bay Islands, kde lze podle našich propočtů kalkulovat s ročním výnosem 62 %! Do pěti let se pak celková investice vrátí až třikrát,“ vypočítává ředitel naší společnosti Luxent – Exclusive Properties a dodává: „Této exkluzivitě ale odpovídají také ceny nemovitostí, které se pohybují kolem 637 000 Kč (99 846 AED) za metr čtvereční.“

byt v Dubaji na prodej

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-byt-5-kk-dubaj-spojene-arabske-emiraty/

Dobrý výnos lze najít i v oblíbené dovolenkové destinaci

Do popředí zájmu se dostávají rovněž země jako Mauricius, Kostarika, Kapverdy či ostrovní části Španělska – Mallorca na Baleárských ostrovech a Kanárské ostrovy. Například na Tenerife se dá pořídit luxusní nemovitost o velikosti 115 m2 (3+kk s terasou) za cca 10 144 000 Kč (400 000 €). Výnosnost demonstruje Jiří Kučera na modelovém příkladu: „Za týdenní pobyt pětičlenné rodiny lze počítat s velmi realistickou částkou pronájmu kolem 39 000 Kč (1 540 €). Výnos ale po odečtení poplatku zprostředkovatelské agentuře, manažerského poplatku a úklidu dosahuje 25 800 Kč (1 017 €). Při 75% vytíženosti během roku, tedy v řádu zhruba 40 týdnů, činí výnos 1 031 100 Kč (40 660 €). A to nekalkulujeme s hlavní sezónou v červenci, srpnu a prosinci, kdy mohou být ceny za pronájem ještě výrazně vyšší. Samozřejmě je pak z finální sumy nutné odečíst měsíční náklady, kam spadá pojištění, voda, elektřina, odpady, internet a místní poplatky. V rámci nadstandardu se připočítává také alarm. Za rok se výdaje vyšplhají u obdobné nemovitosti na zhruba 128 800 Kč (5 080 €). Z výnosu se po odečtení uznatelných nákladů samozřejmě musí zaplatit daň ve výši 20 %, v našem modelovém příkladu tedy cca 180 460 Kč (7 116 €). Čistý výnos pro majitele vily se tak pohybuje kolem 7,12 % ročně, což v přepočtu činí 721 800 Kč (28 464 €). Navíc tento příjem může být výrazně vyšší, pokud si majitel nemovitosti vybuduje vlastní klientelu na pronájem. Úspory za poplatky agenturám mohou být veliké.“ A současně je dle ředitele naší společnosti Luxent – Exclusive Properties potřeba přihlédnout i na růst hodnoty nemovitosti v čase. Naopak na počátku při pořízení vily nebo apartmánu je nutné počítat s poplatky za právní služby, DPH či daní z převodu nemovitosti, s náklady na vybavení interiéru a s provizí realitní kanceláři. Ta ale obvykle bývá zahrnuta už v prodejní ceně.

byt na prodej na Tenerife

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-byt-3-kk-tenerife-spanelsko-23/

V této cenové relaci se dá v Luxentu aktuálně pořídit např. exkluzivní byt 3+kk o velikosti 113 m2 na západním pobřeží Tenerife nebo luxusní vila s bazénem o dispozici 4+kk a celkové ploše 193 m2 v centrální části španělského ostrova.

K investičním stálicím patří také Chorvatsko, v jehož některých atraktivních oblastech se v rámci významného stavebnímu boomu pomalu zvyšují ceny nemovitostí. „Oproti předchozím rokům se velmi výrazně, téměř o polovinu, zvedla například lokalita okolo Zadaru. Na druhou stranu jsou místa, která se teprve začínají rozmáhat. Vzhledem k přívalu investic zde predikujeme nárůst v řádech měsíců. Jednou z nich je i oblast u Zadaru, a sice protilehlý ostrov Ugljan. Ten je skvělou volbou pro ty, co chtějí více klidu a soukromí,“ popisuje odbornice naší realitní kanceláře na Chorvatsko Veronika Pecková.

Nově se nabídka Luxentu rozrostla také o exkluzivní projekt 14 vil a 20 dvojdomů na Istrii, který se hodí pro tu nejnáročnější klientelu. Průměrný výnos se pro investory v horizontu 20 let očekává kolem 8,8 % ročně.

investiční příležitost v Chorvatsku

Zdroj: www.luxent.cz/pripravujeme-investicni-rezidencni-projekt-v-srdci-chorvatske-istrie/

„Naši klienti se při výběru nemovitosti v zahraničí z našeho portfolia nemusí ničeho obávat, všechny jsou důkladně prověřené. Se vším potřebným při koupi navíc pomůžeme. Umíme zařídit veškerou administrativu, a to v součinnosti s právníky. Naši makléři se orientují ve fungování všech procesů a dobře znají místní zvyklosti. V Dubaji pak například poptávající provádí česky mluvící makléři, kteří v případě zájmu koupenou nemovitost následně i pronajmou. To samé platí i pro Kostariku a Tenerife,“ vysvětluje Jiří Kučera.

vila v Chorvatsku na prodej

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-starigrad-chorvatsko/

Sníte o pořízení exkluzivní nemovitosti u moře, která nabízí lukrativní investiční příležitost? Na prodej luxusních apartmánů i rodinných vil v zahraničí se specializujeme! Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.

Pozn. Částky jsou přepočítávány (zaokrouhleně) v kurzu platném 6. 3. 2024: 1 EUR = 25,36 Kč a 1 AED = 6,38 Kč.

Life & style

Novinky ze světa realit