Zažijte šarm prvorepublikových vil

Architektonické skvosty z období mezi lety 1918 a 1938 představují dokonalou kombinaci historického kouzla, luxusu a moderního životního stylu. Prvorepublikové vily se vyznačují velkorysou plochou, praktickým členěním prostoru, přepychovým vybavením a často i úchvatnými zahradami. Díky významu pro české dějiny a kulturu jsou dnes navíc vysoce ceněny a staly se objektem touhy pro sběratele a nadšence do historie i architektury. V tomto článku si přiblížíme, co dělá prvorepublikové vily tak neodolatelnými a proč by pro vás mohly být tím pravým.

Villa Tugendhat, Brno

Zdroj: www.tugendhat.eu/

Prvorepublikové vily dnes patří k nejcennějším památkám české architektury. Pochází z doby, která následovala po vzniku samostatného Československa v roce 1918 a trvala až do druhé světové války. Charakterizoval ji velký rozmach v oblasti umění, kultury, a právě i architektury. Vila se stala symbolem nově nabyté prosperity a představovala ideál luxusního bydlení.

Dnes jsou prvorepublikové vily nejen důležitými památkami, ale také součástí našeho kulturního dědictví. Bohužel jich mnoho bylo během komunistické éry zanedbáváno nebo dokonce zničeno. Nicméně v posledních letech se objevuje rostoucí zájem o obnovu těchto vzácných pokladů. Mnoho vil bylo pečlivě restaurováno a přizpůsobeno moderním standardům, aby si noví majitelé mohli užívat veškerý komfort. Stále jsou v nich však patrné prvky minulosti, které dodávají těmto domům nezaměnitelnou atmosféru a charakter. Vily z tohoto období jsou velmi vyhledávané ať už pro vlastní bydlení, tak jako komerční objekty (např. hotely, galerie či restaurace). Jelikož se jedná o vzácný statek, představují prvorepublikové vily rovněž skvělou investiční příležitost.

Vila Stiassni Brno

Zdroj: https://www.vila-stiassni.cz/cs/fotogalerie

Jaké jsou hlavní charakteristiky?

1. Úchvatný design: Vzhled prvorepublikových vil je vždy okouzlující a sofistikovaný. Jejich architektura čerpá z různých stylů, jako je secese, modernismus nebo funkcionalismus, a vytváří tak nezapomenutelný estetický zážitek. V mnoha případech se jedná o mistrovská díla známých architektů té doby, přičemž za zmínku stojí Jan Kotěra, Josef Gočár nebo Bohuslav Fuchs. Pyšní se precizním zpracováním fasád a sloupů, nádhernými balkony, arkádami, výklenky se sochami a vyřezávanými detaily. Nezapomenutelnou siluetu vytvářejí střechy s elegantními okny, ornamenty a věžičkami. Interiéry jsou plné historických prvků, ke kterým patří například vyřezávaná dřevěné schodiště, vitráže a umělecky zdobené místnosti.

Vila Plzeň

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-plzen-severni-predmesti/

2. Funkčnost nade vše: Dalším typickým rysem je prostornost a praktičnost. Tyto luxusní domy byly navrženy s důrazem na detail a potřeby svých obyvatel. Vnitřní prostory s vysokými stropy jsou plné slunečního světla a disponují spoustou místností pro veškeré aktivity a pohodlný život. Navíc k nim často přiléhají rozsáhlé zahrady s kvetoucími záhony, vzrostlými stromky nebo fontánami, které poskytují kýženou relaxaci ve středu města.

Vila Dobřichovice

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-dobrichovice/

3. Jedinečná lokalita: Prvorepublikové vily bývají situovány v prestižních lokalitách, které nabízejí skvělé spojení s městem, zároveň však poskytují klid a soukromí. Být majitelem prvorepublikové vily odjakživa znamenalo být součástí vybrané komunity a žít v prostoru s bohatou historií.

vila v Plzni

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-plzen-severni-predmesti/

4. Historický kontext: Samy prvorepublikové vily mají důležité místo v naší historii. Nejenže reprezentují architektonickou genialitu, ale také mají spojení s významnými osobnostmi a historickými událostmi. Jejich majitelé vždy patřili ke kultivované elitě té doby. Koupě prvorepublikové vily vám umožní spojit se s dědictvím naší země.

Vila Tugendhat

Zdroj: www.tugendhat.eu/pred-dvaceti-lety-byla-ve-vile-tugendhat-podepsana-smlouva-o-rozdeleni-ceskoslovenska/

Seznamte se s nejzářnějšími příklady

  • Villa Tugendhat (Brno): Ikonická vila navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Byla dokončena v roce 1930 pro manžele Tugendhatovy a je považována za jedno z nejvýznamnějších děl funkcionalistické architektury. Byla rovněž svědkem důležitého milníku našich novodobých dějin – 26. srpna 1992 zde podepsali tehdejší český premiér Václav Klaus a slovenský premiér Vladimír Mečiar smlouvu o rozdělení Československa.
  • Vila Stiassni (Brno): Jedná se o další funkcionalistický skvost postavený v roce 1929 architektem Ernstem Wiesnerem pro rodinu Stiassni. Interiéry dokonale reprezentují noblesu a luxus prvorepublikového bydlení. Vila je známá také svou rozlehlou tříhektarovou zahradou s tenisovými kurtem nebo bazénem.
  • Müllerova vila (Praha): Slavná vila, postavená architektem Adolfem Loosem, se stala symbolem harmonie mezi funkcionalitou a estetikou. Byla dokončena v roce 1930 pro rodinu Milady a Františka Müllera a uplatňuje tzv. teorii raumplanu, kdy je prostor netradičně členěn do kubusů a místností prolínajících se v různých výškových úrovních.
  • Rothmayerova vila (Praha): Památku české meziválečné architektury si pro svou rodinu mezi lety 1928 a 1929 postavil Otto Rothmayer. Ten byl žákem proslulého Josipa Plečnika, jehož práce jej výrazně inspirovala. Zachovalá vila ve stylu klasicizující moderny slouží jako ukázka životního, pracovního i uměleckého prostředí první republiky.
Villa Mueller

Zdroj: https://upload.wikimedia.org/Villa-Mueller-Prag

Klenot minulosti, investice do budoucnosti

Prvorepublikové vily jsou opravdovými poklady, které přinášejí neopakovatelnou kombinaci krásy, elegance a funkčnosti – a to ať už se rozhodnete pro koupi pro vlastní bydlení, podnikání nebo na investici.

Objevíte je samozřejmě i v našem portfoliu historických nemovitostí – k prodeji nabízíme například prvorepublikovou vilu v obci Mořina o rozloze 314 m2. V přízemí se nachází kuchyně se vstupem na terasu a jídelna, dále prádelna se žehlírnou a úložnými prostory, toaleta, chodba se vstupem do zadní části zahrady, technická místnost a komora. V prvním patře naleznete obývací pokoj přes dvě místnosti, knihovnu, koupelnu s toaletou, šatnu a komoru. Druhé patro a podkroví slouží jako klidová zóna – proto je tu ložnice, pracovna, veliká šatna a koupelna s toaletou či další dva pokoje. Dům prošel v roce 2009 rekonstrukcí, kdy byla vyměněna střešní krytina, byly zavedeny nové rozvody vody, elektřiny a topení, vyměněny dveře, okna i podlahy a zhotoveny nové štukové omítky. Okouzlující atmosféru vytváří zahrada s vzrostlými stromy a několika drobnými stavbami.

Elegantní nemovitost se nachází v Chráněné krajinné oblasti Český kras, pouhé 4 km od hradu Karlštejn, a skýtá jak veškerou občanskou vybavenost, tak dobré spojení do hlavního města.

Vila Mořina

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-rodinny-morina-3/

V naší nabídce dále objevíte stylovou prvorepublikovou vilu 5+1 v malebných Dobřichovicích. Luxusní nemovitost s plochou 423 m2 je součástí nejstarší vilové části města známé jako Brunšov, jež přitahovala v minulosti významné osobnosti, které si zde stavěly svá letní sídla. Takzvaná Pucova vila byla postavena podle návrhu významného pražského architekta Oldřicha Brabce. Ten se inspiroval německou vilovou architekturou a začlenil tak expresivní prvky fasády jako zalomené římsy, symetrii v kontrapunktu s asymetrií či elegantně jednoduchou a účelnou vnitřní dispozici. Dům byl v roce 2012 kompletně zrekonstruován.

V přízemí se nachází velkorysá obytná hala s jídelnou a krbem, plně vybavená kuchyně, spíž, toaleta a komora. V horním patře pak objevíte tři ložnice, dvě koupelny a hlavní ložnici s vlastní šatnou a koupelnou. Podkroví o velikosti 79,7 m2 je možné adaptovat podle vašich budoucích potřeb. V suterénu je vinný sklep, technická místnost, sklady, prádelna, šatna a toaleta. Nechybí také prostor například pro vybudování wellness či fitness zóny. Vilu zdobí zahrada o rozloze 3 670 m2 s různorodými lesními a okrasnými dřevinami, které navozují pocit soukromí.

Okolí podél břehu řeky Berounky nabízí bohaté možnosti pro sportovní i kulturní vyžití a díky snadné dostupnosti do Prahy se jedná o oblíbené místo pro bydlení.

Vila Dobřichovice

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-dobrichovice/

Pokud patří k milovníkům historie, nenechte si ujít secesní vilu v Plzni. Významný objekt byl navržen architektem Františkem Krásným a nachází se v klidné městské části Lochotín, jež je součástí památkové zóny. Exkluzivní nemovitost má čtyři podlaží, včetně suterénu, dvou podlaží pro byty a podkroví.

V současnosti je zhotoven projekt na kompletní rekonstrukci vily ve stylu luxusní administrativní budovy, která může kromě moderních kanceláří částečně plnit i roli privátního zázemí.

K největším benefitům patří umístění v blízkosti centra Plzně s veškerou občanskou vybaveností. Do hodiny se lze po dálnici D5 dostat do metropole.

Vila v Plzni

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-plzen-severni-predmesti/1180/

Toužíte po tom si pořídit nemovitost s jedinečným příběhem? Obraťte se na nás! Jsme specialisté na prodej historických nemovitostí. Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na exkluzivní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov, kde Vám rádi ukážeme i další luxusní nemovitosti z našeho portfolia.

Life & style

Novinky ze světa realit