Bydlení v centru vs. na předměstí – co je pro vás lepší volba?

Když přichází čas se rozhodnout, kde budeme žít, mnoho z nás stojí před zásadní otázkou: zvolit si centrum města, nebo předměstí? Každá z těchto možností přináší své plusy i mínusy, které mají do velké míry vliv na každodenní život. V tomto článku se zaměříme na srovnání klíčových aspektů bydlení v centru a na předměstí, abychom vám pomohli se správně rozhodnout.

Praha

Zdroj: https://unsplash.com/

Nedávná studie provedená v Česku poskytla zajímavé náhledy na preference obyvatel. Podle ní upřednostňuje život ve městě kolem 40 % lidí, po příměstské oblasti pak touží zhruba každý desátý. Zbytek volí život v menší vesnici, kde je vždy důležitým faktorem dobrá dostupnost do okolních měst. Ukázalo se tedy, že pomyslný souboj vesnic a předměstí proti velkým městům je téměř vyrovnaný.

Pro většinu lidí představuje vysněné bydlení vlastní luxusní dům na vesnici poblíž většího města. Klíčovou roli hraje dobrá dostupnost za občanskou vybaveností. Pro vytvoření dokonalého bydlení pak třetina Čechů a Češek potřebuje zahradu. Bazén nebo okolní příroda jsou vítaným doplňkem každého desátého obyvatele.

život za Prahou

Zdroj: https://unsplash.com/

Nakonec je ale vždy otázkou vašich preferencí a životního stylu, které místo je pro vás to pravé. Záleží na tom, jestli máte rádi živý a hektický život, nebo klidnější atmosféru a chcete být v kontaktu s přírodou. Je důležité si uvědomit, že každá z možností má své výhody a nevýhody, a proto je dobré zvážit, co je pro vás prioritní. Bez ohledu na lokalitu je klíčové, abyste se v novém domově především cítili šťastní.

Pokud si přeci jen nevíte rady při rozhodování, připravili jsme pro vás srovnání života v centru a na předměstí.

Výhody a nevýhody bydlení v centru

+ Dostupnost občanské vybavenosti: Jedním z hlavních benefitů bydlení v centru města je výrazně větší dostupnost služeb a obchodů. Za většími nákupy či za pohodovými večery v restauraci nemusíte cestovat daleko. Vše máte prakticky za rohem.

+ Kulturní a sociální vyžití: Velkoměsta lákají také na bohatý kulturní život a více příležitostí k setkávání s lidmi. Život v centru nabízí pulzující atmosféru a celou řadu společenských událostí. Je ideální pro ty, kteří touží po aktivním životním stylu, mají rádi noční život a často navštěvují kulturní akce.

+ Kariérní příležitosti: Ve velkoměstech obvykle vzniká více pracovních míst a existují tu rozvinutější možnosti pro kariérní růst.

+ Veřejná doprava: Centrum města obvykle nabízí výborné spojení veřejnou dopravou, což snižuje potřebu vlastního automobilu a šetří vaši peněženku.

pražské metro

Zdroj: https://unsplash.com/

- Vysoké náklady: S výhodami bydlení v centru ale přicházejí také vyšší výdaje. Nemovitosti ke koupi i nájemné tu bývají obvykle dražší. Stejně tak vás budou stát více peněz i náklady na potraviny, služby nebo třeba parkování.

- Hluk: Centrum města se často plní spoustou lidí, a proto může být hlučné. Počítejte s tím i v noci.

- Omezený prostor: Můžete narazit na méně prostoru pro venkovní aktivity a většinou i menší byty.

Praha

Zdroj: https://unsplash.com/

Výhody a nevýhody bydlení na předměstí

+ Klidnější prostředí: Na předměstí si můžete užít klidnější a čistší prostředí, které je vhodné pro rodiny s dětmi či pro ty, kteří preferují relaxační a pohodový životní styl.

+ Větší nemovitosti: Na periferiích je obvykle více prostoru a větší výběr rodinných domů s rozhlehlými pozemky.

+ Nižší náklady: Na předměstí si často můžete pořídit větší bydlení za méně peněz, než byste sehnali v centru města. Náklady na život bývají nižší, a to jak v oblasti nájemného, tak i denních výdajů.

+ Intimnější atmosféra: Místní komunity bývají často menší a uzavřenější. Můžete tedy očekávat častější a bližší interakci se svými sousedy.

+ Příroda: Většina okrajových částí je obklopena krásnou přírodou se zelení. To znamená více příležitostí pro volnočasové vyžití na čerstvém vzduchu.

život na vesnici

Zdroj: https://unsplash.com/

- Omezené služby: Příměstské oblasti nemusí mít tak rozvinutou infrastrukturu jako velká města, což může znamenat delší dojíždění za některými službami, jako jsou nemocnice, důležité úřady či obchodní střediska.

- Dál od pracoviště, škol a školek: Pro ty, kteří pracují ve velkoměstě, může být dojíždění stresující a časově náročné. To stejné platí i pro děti, s nimiž musíte jezdit do mateřských, základních či středních škol.

- Závislost na automobilu: Většina předměstí vyžaduje používání automobilu pro každodenní cesty, což může znamenat větší náklady a zátěž pro životní prostředí.

- Sociální izolace: Pokud nemáte silné vztahy ve své komunitě, může se vám zastesknout po sociálních vazbách ve městě.

život za Prahou

Zdroj: www.pexels.com/

Jak vypadá život ve městě ve spojení s luxusem?

V našem pestrém portfoliu luxusních nemovitostí si vybere jak milovník městského života, tak klidného příměstského prostředí. Navíc naše skvosty často kombinují to nejlepší z obou variant bydlení.

Posledních pár jednotek na lukrativní adrese Prahy 5 seženete v originálním developerském projektu Garden Lofts. Na výběr máte například designový byt 4+kk o obytné ploše 105,8 m2 s balkonem 2,93 m2 a lodžií 8,2 m2. Kromě toho, že se budete nacházet v těsné blízkosti pražského centra s hustou sítí obchodů, škol, prodejen, kulturních stánků, zábavních center, úřadů, bank či lékařské péče, se můžete těšit na zelenou oázu klidu v podobě terasovité víceúčelové zahrady pouze pro rezidenty.

Garden Lofts

Zdroj: www.luxent.cz/developersky-projekt-garden-lofts-praha-5/

Pohodlné městské bydlení se vším všudy nabízí velkoryse řešený a prosluněný byt o dispozici 5+kk a velikosti 172 m2 se třemi terasami na kouzelné Malé Straně. Lokalita exkluzivní nemovitosti představuje unikátní kombinaci výhod bydlení ve velkoměstě s možností pobytu v přírodě, to vše v srdci starobylé Prahy. Samozřejmostí je skvělá dopravní dostupnost a veškerá občanská vybavenost v bezprostředním okolí (kavárny, obchody, divadla, kluby, základní škola, gymnázium apod.).

luxusní byt na Malé Straně v Praze

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-byt-5-kk-praha-5-mala-strana/

V Praze prodáváme také celou řadu luxusních vil – pokud toužíte po životě v metropoli, určitě se současně s tím nemusíte vzdávat snu o vlastní zahradě s bazénem. Jednou z nich je exkluzivní čtyřpodlažní vila 7+kk s terasou ve velmi žádané lokalitě Prahy 6. Jejímu exteriéru vévodí krásná pěstěná zahrada se vzrostlými stromy a keři, jejíž součástí je i venkovní bazén. Městská část Dejvice umožňuje vychutnávat si život v přírodě a zároveň vynikající dopravní dostupnost. Luxusní nemovitost se navíc nachází přímo v přírodním parku Šárka – Lysolaje, který tvoří několik památek a přírodních rezervací.

luxusní vila za Prahou

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-dum-vila-praha-6/

Když na předměstí, tak na tu nejlepší adresu

Jestli naopak toužíte uniknout ruchu města, poohlédněte se po našich exkluzivních nemovitostech těsně za hranicemi Prahy. Zdlouhavého dojíždění se bát nemusíte – za prací, do školy i za koníčky to budete mít opravdu kousek.

Například ve Velkých Popovicích (Praha – východ) nabízíme komorní projekt čtyř rodinných domů Malostranská. Jedná se o prostorné, energeticky úsporné novostavby s energetickou třídou A, s vlastní energetikou a o celkové užitné ploše 302 nebo 347 m². Vedle promyšleného bydlení zdobí projekt v neposlední řadě samozřejmě i lokalita. Je luxusní zejména svou dojezdovou vzdáleností do Prahy a současně i umístěním uprostřed oblíbeného přírodního parku Velkopopovicko charakteristického kopcovitou krajinou s dubovými lesy a mnoha rybníky.

developerský projekt za Prahou

Zdroj: www.luxent.cz/novy-projekt-ctyr-modernich-rodinnych-domu-malostanska-velke-popovice/

K prodeji máme také exkluzivní vily ve druhé etapě rezidenčního projektu Březový háj. Jedná se o soubor čtyř nízkoenergetických moderních domů, které vyrůstají v klidné, centrální části obce Předboj (Praha – východ) s potřebnou občanskou vybaveností. Obrovskou výhodu představuje lokalita, která je vyhledávána pro blízkost Praze (obec Předboj leží 16 km severně od centra Prahy, 7 km od hranice hlavního města) a současně okouzlí přírodním rázem krajiny s lesy a rybníky.

developerský projekt za Prahou

Zdroj: www.luxent.cz/developersky-projekt-brezovy-haj/

Máte vlastní představu o vysněném luxusním domě? V našem portfoliu seženete rovněž pozemky v těch nejperspektivnějších lokalitách. Patří k nim unikátní soubor pozemků o celkové rozloze 3 616 m2 v příjemné lokalitě obce Květnice (Praha – východ). Díky blízkosti přírody, včetně Škvorecké obory a přírodního parku Klánovice – Čihadla, poskytuje tento pozemek ideální kombinaci vytouženého klidu a příležitostí pro rekreační a volnočasové aktivity. I přesto je veškerá občanská vybavenost stále snadno dostupná.

pozemek za Prahou

Zdroj: www.luxent.cz/prodej-pozemek-bydleni-kvetnice/

Pořád váháte mezi životem ve městě a na předměstí? Na prodej exkluzivních bytů v Praze i luxusních vil se specializujeme! Rádi vám poskytneme konzultaci online nebo osobně v naší pražské realitní kanceláři zaměřené na luxusní nemovitosti Luxent – Exclusive Properties na adrese Pařížská 205/23, Praha 1 – Josefov.

Life & style

Novinky ze světa realit