„Doba covidová“ trh s exkluzivními nemovitostmi téměř neovlivňuje

Ohlédnutí za rokem 2020 bude již navždy spojeno s pandemií koronaviru. Jak se projevila na trhu s exkluzivními nemovitostmi? V podstatě nijak výrazně. Poměr poptávky a nabídky je v případě luxusního segmentu vyrovnaný, tento stav je stabilní a setrvává i epidemii navzdory.

„Doba covidová“ trh s exkluzivními nemovitostmi téměř neovlivňuje

Ohlédnutí za rokem 2020 bude již navždy spojeno s pandemií koronaviru. Jak se projevila na trhu s exkluzivními nemovitostmi? V podstatě nijak výrazně. Poměr poptávky a nabídky je v případě luxusního segmentu vyrovnaný, tento stav je stabilní a setrvává i epidemii navzdory. U běžných nemovitostí naopak často nejde z pohledu investora o konkrétní domy či vily, ale spíše o komoditu, a tak se zde přetlak poptávky nad nabídkou vytvoří snadněji. To potvrzuje realitní kancelář Luxent – Exclusive Properties, specializující se na prodej a koupi luxusních nemovitostí, která se v uplynulém roce zobchodovala mnoho prémiových nemovitostí.

„U luxusních realit je přirozeně menší celková nabídka a také relevantních poptávajících se najde méně. Ti však mají naprosto jasno ve svých požadavcích a mají vysoké nároky. Pravděpodobnost, že se jejich zájem potká s konkrétní nabízenou nemovitostí za daných obchodních podmínek, je proto relativně nízká. Jedním z důsledků pak bývá například delší doba prodeje,“ vysvětluje ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera a dodává: „toto se nezměnilo ani v minulém roce. Krize jako taková se doposud neprojevila a lze jen spekulovat, jestli vůbec a případně kdy a nakolik zasáhne také luxusní segment. Předpokládáme však, že pokud vůbec dojde ke změnám na trhu prémiových nemovitostí, nepůjde o změny zásadní.“

 

Rekreační nemovitosti i pronájmy „jedou“

V loňském roce značně rostl zájem o pronájmy, neboť lidé si kvůli vysokým cenám běžných nemovitostí často v Praze nemohou dovolit byt ke koupi. V následujících měsících se dá podle Jiřího Kučery čekat obdobný vývoj: „Musíme si počkat na to, jaká bude situace na konci jara až začátku léta, kdy končí podstatná část uzavíraných krátkodobých ročních nájemních smluv. Záleží, jaká budou očekávání vlastníků či nájemníků, kteří byt dále pronajímají, ohledně návratu turistů. Jestli jsou navíc zatíženi úvěrem, dá se v případě negativních výhledů předpokládat, že se budou muset nemovitosti, respektive nájemní smlouvy zbavit.“ Nicméně krize může dopadnout spíše na střední třídu. Pokud se vlastníci luxusních bytů či domů rozhodnou k jejich prodeji, bývá to na základě dlouhodobé úvahy a plánu, jelikož nejsou tak citliví na změny ekonomické situace.

Segmentu exkluzivních nemovitostí se téměř nedotýká ani vývoj hypotečního trhu, protože hypotéka zde nebývá obvykle podmínkou ke koupi. Pokles úrokových sazeb, který pokračuje i na začátku letošního roku a jenž má značný dopad na vysokou poptávku u běžných nemovitostí, se u těch luxusních příliš neprojevuje.

Co je naopak pro oba segmenty shodné, že se pod vlivem pandemie a omezeného vycházení zvyšuje zájem o domy se zahradou či o rekreační nemovitosti. Lidé v současnosti chtějí bydlení, které jim umožní práci a pro děti studium v režimu home office, komfortní prostor pro dlouhodobé trávení času celé rodiny a možnost pobytu v přírodě, ať na vlastní zahradě nebo v blízkém okolí. Poptávka po takových nemovitostech je proto velmi výrazná a jen tak nepomine. Rovněž lidé, kteří často jezdili do dražších exotických zahraničních destinací na dovolenou a nyní nemohou, si čím dál častěji pořizují vlastní luxusní rekreační obydlí v Česku s komfortem, na nějž jsou zvyklí při svých dovolených v cizině. Zároveň s tím stoupá zájem o zefektivnění investice do rekreačních nemovitostí formou jejich pronajímání v okamžiku, kdy je investor nepotřebuje pro sebe.

zahrady-s-terasami

Investice do bytu se stále vyplatí

Dlouhodobě přetrvává zájem o investice do nemovitostí, a to jak absolutně, tak i v poměrném vyjádření ve vztahu k nákupům pro vlastní potřebu. Pro investory bývají nemovitosti obvykle první volbou (s ohledem na dlouhodobou dobrou zkušenost, zhodnocení, bezpečnost apod.), a tak z hlediska diverzifikace rizika investičního portfolia hrají naprosto nezastupitelnou roli. Nejvíce se poptávají samozřejmě běžné byty v dispozici 2+kk s výbornou dopravní dostupností (kupříkladu v blízkosti stanice metra). Ale rostou i investice do luxusních nemovitostí. Ruku v ruce s tímto zájmem se rozšiřuje rovněž nabídka investičních nástrojů, například v podobě realitních fondů. V brzké době připravuje spuštění fondu také realitní kancelář Luxent, aby umožnila zájemcům investovat do kvalitních prémiových nemovitostí.

 

Prahu dohání periferie

Přirozeně Praha a její bezprostřední okolí generují největší pohyb na trhu exkluzivních nemovitostí, jednak díky jejich poměrně většímu zastoupení oproti zbytku republiky a jednak z důvodu koncentrace kvalifikovaných kupujících. Naopak poptávka po luxusním druhém bydlení je pochopitelně situována mimo metropoli do atraktivních rekreačních oblastí. Zájem o domy za Prahou dokazují i prodeje společnosti z Luxent v posledních měsících. „Před Vánoci jsme spustili prodej Rezidence Nad Černými lesy v okrese Praha-východ a ke konci ledna jsme měli 60 % kapacity rezervováno nebo prodáno. Předtím jsme během půl roku vyprodali 90 % rodinných dvojdomů v projektu Domy Klecany nedaleko hlavního města, což považujeme za absolutně nadstandardní. Obrovský zájem také registrujeme o MOLO Lipno Resort, jeden z nejexkluzivnějších projektů rekreačního bydlení na českém trhu. Část naší současné nabídky tvoří i historické nemovitosti, výjimečné už svou podstatou – právě jsme prodali zámek Jistebnice a panství Prčice (v rezervaci),“ říká majitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Emil Kasarda.

Life & style

Novinky ze světa realit