Rekreační bydlení zažívá boom

Ničím nerušený klid, zahrada za okny a příroda všude kolem lákají čím dál více zájemců o rekreační bydlení a přinesly tak ve srovnání s loňským rokem nárůst prodejů rekreačních nemovitostí až na dvojnásobek. Jak to tedy nyní na trhu s druhým bydlením vypadá?

pokoj s prosklením

První vlnu pandemie koronaviru trávila nemalá část lidí zavřená mezi čtyřmi zdmi v bytě. Po této nemilé zkušenosti začali hlavně obyvatelé měst ve velkém přesidlovat do rekreačních oblastí. I díky možnosti práce z domova na stále delší dobu. Ničím nerušený klid, zahrada za okny a příroda všude kolem lákají čím dál více zájemců a přinesly tak ve srovnání s loňským rokem nárůst prodejů rekreačních nemovitostí až na dvojnásobek. Jak to tedy nyní na trhu s druhým bydlením vypadá?

Lidé hledají druhý domov

Největší změna nastala právě v plánech zájemců, kolik času v rekreační nemovitosti stráví. Mezi kupujícími převažují lidé, kteří ji chtějí dlouhodobě užívat víceméně jako druhou domácnost a nejenom jako víkendové ubytování. Celoroční využití se nabízí i nyní v souvislosti s omezením cestování. Mění se proto požadavky rezidentů. Ti dnes kladou mnohem větší důraz na míru pohodlí.

„Samozřejmě zůstává skupina zájemců poptávající standardní chatu a chalupu, u níž počítají s tím, že si kus práce udělají postupně sami. Narůstají ale prodeje luxusních apartmánů s veškerým servisem, které umožňují komfortní bydlení i více času na odpočinek a pobyt venku v přírodě,“ vysvětluje ředitel realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties Jiří Kučera.

Zcela novou klientelu pak tvoří ti, kteří před pandemií koronaviru o druhém bydlení ani neuvažovali. „Jedná se o lidi zvyklé jezdit do dražších exotických zahraničních destinací na dovolenou, kam nyní nemohou. Proto čím dál častěji inklinují k tomu, že si pořizují vlastní luxusní rekreační nemovitost v tuzemsku s komfortem, na nějž jsou zvyklí při svých pobytech v cizině,“ říká Jiří Kučera. Stoupá i podíl zájemců o investici do bytu na pronájem. Druhé bydlení pak sami nevyužívají, nebo jen párkrát do roka, ale pronajímají ho dále jiným. Mají tak své peníze bezpečně uloženy a zároveň mají zajištěný průběžný příjem.

chata zasazená do stráně 

Nabídka nestíhá a ceny rostou

Při výběru každé nemovitosti hrají vždy roli osobní preference, očekávání a finance. U rekreačních obydlí teď platí, že do popředí se dostávají moderní luxusní vily a domy s velkými zahradami, kde bude možné vybudovat třeba bazén, mít soukromý venkovní prostor pro věnování se koníčkům, výběh psů apod. Zájemce neodrazuje ani vyšší cena. „Nabídkové ceny vzrostly meziročně v průměru až o 30 procent. A přestože bychom toto období mohli v širším ekonomickém měřítku pokládat za krizové, rekreační nemovitosti mizí velmi rychle. Například chalupa v Jizerských horách za 25 milionů z naší nabídky byla letos v létě prodána v podstatě okamžitě,“ popisuje konkrétní příklad z realitní kanceláře Luxent – Exclusive Properties její ředitel Jiří Kučera. Pokud tedy i vy toužíte po druhém bydlení, zbytečně neotálejte. Nemovitosti rychle mizí.

Únik do přírody

Právě lokalita a dobrá dostupnost přírody jsou dalšími klíčovými kritérii při výběru. Převažují horská střediska anebo rekreační zařízení u vody – k trvale nejvyhledávanějším patří Krkonoše, Jizerské hory, Klínovec nebo okolí Máchova jezera či Lipna.

resort-s-molem-a-restauraci

V posledním zmiňovaném v současnosti vyrůstá luxusní komplex MOLO Lipno Resort, který kromě pětihvězdičkového hotelu s kompletními službami a soukromým beach clubem nabídne 91 exkluzivních bytů a penthousů s dech-beroucími výhledy na jezero a do zeleně. Nebude chybět ani široká paleta obchodů a restaurací na promenádě. Dominantou celého areálu bude pěstěná zahrada a ikonické 150 metrů dlouhé dřevěné molo s vyhřívaným bazénem. Rezidenti si budou moct užívat večerní plavání přímo v resortu, cyklistické výlety po okolí, jachting na Lipně nebo romantické procházky po šumavských lesích. Noví majitelé se na dokončení designových bytů, v domech navržených renomovaným architektonickým ateliérem Chapman Taylor, mohou těšit ve 3. čtvrtletí roku 2021. Aktuálně zde finišuje výstavba posledních pater domů a byla zahájena pilotáž mola.

Poptávka po rekreačním bydlení v MOLO Lipno Resort je obrovská, což potvrzují i slova Jiřího Kučery: „I v takto specifickém a nadstandardním projektu pozorujeme nárůst prodejů o 25 procent, byť je na míru šitý nejvyšší cílové skupině. V současné situaci o něj projevují zájem především lidé, co by jinak upřednostňovali nákup nemovitostí v zahraničí a nikoliv v Česku.“

pokoj s prosklením

Life & style

Novinky ze světa realit